En Eski Fransız Marsilya

En Eski Fransız Marsilya, Marsilya Lezzetleri, Marsilya’da Alışveriş, Gare de Marseille Saint Charles (Saint Charles Tren Garı).

Fransa’nın en eski ve başkent Paris’ten sonra en büyük ikinci şehri…

marsilya

2013 yılı Avrupa Kültür Başkenti ve 2107 yılı Avrupa Spor Başkenti…

Akdeniz’in en önemli ticaret limanlarından, kozmopolit Marsilya…

Tarihçe

Eski ismi Massalia olarak bilinen Marsilya şehri, MÖ 600 yılında Foça’dan gelen Yunanlı denizciler tarafından kurulmuş. Sonrasında Roma İmparatorluğu hakimiyetine giren Marsilya, İmparatorluğun çöküşüyle farklı milletlerin saldırısına uğramış. Provence Kontluğunun kurulmasıyla uzun süre bu Kontluğun parçası olmuş.  15.yüzyılda Fransa topraklarına katılan şehir, Fransız Devrimi’nde de önemli bir rol oynamış. İkinci Dünya Savaşı sırasında işgal altında kalan Marsilya, bu gün Akdeniz’in en önemli limanlarından biri.

Vieux Port (Eski Liman)

marsilya

Şehrin merkezi konumunda Eski Liman, Foça’dan gelen Yunanlı denizcilerin Marsilya şehrini ilk kurdukları  yer.  Günümüzde yatların sıralandığı, günlük balık pazarında taze balık satılan, çevredeki restoran ve cafeler ile  şehrin en hareketli  ve kozmopolit bölgesi. Limanın etrafında 12.yüzyılda yapılmış, kuzeyde Saint Jean, güneyde Saint Nicholas, iki kale bulunmakta. Eski Liman’da bulunan tavanı aynalar ile kaplanmış noktada bir fotoğraf çektirmek ziyaretçiler için ilginç olacaktır.

marsilya

La Panier (Eski Şehir)

Dik ve dar sokaklarındaki pastel renkli evleri, duvar resimleri, tarihi binaları, bölgeye özgü ürünlerin satıldığı dükkanları, cafeleri ve sanat galerileriyle Eski Şehir’in tarihi antik Yunanlılara kadar uzanmakta. Günümüzde daha çok göçmenlerin yaşadığı bölge sokak aralarında dolaşılarak keşfedilmeli.

Notre-Dame de La Garde

marsilya

Şehrin sembolü haline gelen Notre Dame de La Garde Kilisesi, şehrin en yüksek yeri olan Le Garde tepesinde bulunuyor. 1864 yılında Marsilyalı mimar Henry Espérandieu tarafından inşa edilen Kilise, Marsilyalı denizcilere adanmış. İki katlı Kilisenin 41 metrelik çan kulesi ve üzerindeki altın yaldızlı Meryem Ana Heykeli çok etkileyici. Kilisenin içerisinde tavandan sarkan gemi maketleri bulunmakta. Ayrıca denize açılıp geri dönememiş olan denizciler ve kiliseye destekte bulunanların isimlerinin olduğu plaketlerde dikkat çekici. Şehrin Kilisenin terasından gözüken manzarası ise muhteşem.

marsilya

Château d’If

marsilya

Eski Liman karşısında bulunan Frioul Adalarından If adası üzerinde bulunan Kale, Fransa Kralı I. François tarafından denizden gelebilecek saldırılara karşı şehri korumak amacıyla  inşa ettirilmiş.  1580-1871 yılları arasında ise yönetime karşı gelen herkesin, özellikle Protestan ve Cumhuriyetçilerin hapsedildiği bir hapishane olarak kullanılmış. Ünlü Fransız yazar Alexander Dumas’ın 1844 yılında yayınlanan Monte Cristo Kontu romanında buradan esinlenerek roman kahramanı Edmond Dantés’in If adasındaki Kale’ye hapsedilmesi anlatılmış.  Limandan kalkan feribotlar ile kısa zamanda ulaşılan adadaki Kale ziyaretçilere açık.

Palais Longchamp (Longchamp Sarayı)

marsilya

1869 yılında açılan anıt Saray, su sıkıntısı çeken Marsilya şehrine bir kanal vasıtasıyla Durance Nehri’nin suyunun  getirilmesinin kutlanması amacıyla inşa edilmiş.   Önünde yer alan Jules Cavelier’in eseri muhteşem çeşmesi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Sarayın sol kanadında, 16 ve 19.yüzyıl resim ve heykellerinin sergilendiği Marsilya’nın en eski müzelerinden Musée des Beaux- Arts (Güzel Sanatlar Müzesi), sağ kanadında ise Muséum d’Histoire Naturelle de Marseille (Doğa Tarihi Müzesi) bulunmakta. Sarayda ayrıca bir gözlemevi de yer almakta.

MUCEM-Musée des Civilisations et de la Méditerranée (Akdeniz  Medeniyetler Müzesi)

Marsilya’nın Avrupa Kültür Başkenti seçildiği 2013 yılında açılan müze antropoloji, tarih, arkeoloji, sanat tarihi ve modern sanata ilgi duyanlar tarafından ziyaret edilmeli.  Müze kompleksi mimar Rudy Ricciotti tarafından eski rıhtım J4 üzerine inşa edilen ve iki galeriden oluşan müze binası ve rıhtımı Saint Jean Kalesine bağlayan köprüden meydana gelmekte. Cam ve dantel örgü formunda metal konstrüksiyon ile şekillendirilen müze binasının tasarımı oldukça sıra dışı.

Cathédrale Sainte-Marie-Majeure de Marseille or Cathédrale de la Major (Marsilya Katedrali)

Napoleon Bonaparte’ın emriyle 19.yüzyılda inşa edilen Katedral, Romanesk Bizans mimarisinin çok güzel bir örneği. Deniz kıyısında, kubbeli ikiz kuleleri ve yeşil-beyaz çizgili taşları ile göze çarpan Katedral, 3000 kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye sahip.

Gare de Marseille Saint Charles (Saint Charles Tren Garı)

marsilya

Şehir merkezinin doğu kısmında bir tepe üzerinde bulunan 1848 tarihli Marsilya ana tren garı, ihtişamlı merdivenleri ile eski günlerin tren seyahatlerinin o gizemli ruhunu günümüze taşımakta. Marsilya Metrosu’nun da kesişme istasyonu olan garın arkasında Marsilya’nın şehirlerarası otobüs terminali bulunmakta.

The Vieille Charité

1640 yılında Marsilya Şehir Meclisi tarafından şehirdeki yoksullara kalabilecekleri bir yer inşa edilmesi kararı alınır. 1671 yılında Marsilya’lı mimar Pierre Puget tarafından Panier bölgesinde yapımı başlanan bina 1749 senesinde tamamlanır.  Fransız İhtilali sonrasında bina 19.yüzyıla kadar hastane olarak kullanılır. 1986 yılından itibaren bilim ve kültür merkezi olarak hizmet veren yapı, ayrıca  Musée d'Archéologie Méditerranéenne (Akdeniz Arkeoloji Müzesi),  the Musée des Arts Africains, Océaniens, Amérindiens (M.A.A.O.A) (Afrika, Okyanusya, Amerikan Yerlileri Sanat Müzesi), the Centre International de la Poésie de Marseille (C.I.P.M) ve geçici sergilere de ev sahipliği yapmakta.

Abbaye Saint-Victor de Marseille

Aziz Victor anısına,  Jean Cassien tarafından 5.yüzyılda kurulan Manastır, yıllar içerisinde tahrip olmuş ve 14.yüzyılda Papa Urbain V. emriyle yenilenmiş. Yüksek surları ve yer altı mezarları ile ilginizi çekebilir.

Marsilya’da Alışveriş

marsilya

Marsilya’nın en geniş alışveriş caddelerinden birisi şehrin sembolü haline gelmiş ana caddesi  La Canebiére.  Burada ünlü markalara ait mağazaları ve hediyelik eşya mağazalarını bulabilirsiniz.

Şehrin popüler alışveriş caddeleri olarak “Rue Paradis”, dünyaca ünlü alışveriş mağazası “Galeries Lafayette”’i bulabileceğiniz “Rue Saint Ferréol” ve “Rue de Rome” da gezilebilir.

Marsilya’dan alınabilecek hediyelik eşya olarak zeytinyağından yapılan sabunları, Marsilya’ya özgü navattes kurabiyeleri, santon isimli el yapımı bibloları, pastis isimli bir nevi rakı olan bir Fransız içkisi sayılabilir.

Sokakları grafitiler ile kaplı, barlar, cafeler, kitapçılar, müzik dükkanları, antikacılar ile dolu bohem bir semt Cours Julien ‘de alışveriş için ilginç bir destinasyon.

Marsilya Lezzetleri

marsilya

Marsilya’da deniz ürünleri oldukça zengin.  Şehre özgü en bilinen lezzet Bouillabaisse isimli geleneksel deniz mahsulleri çorbası. Yanında ise, anasondan imal edilen ancak su ile karıştırıldığında sarımsı bir renk alan, bir nevi rakı Pastis isimli Fransız içkisi denenebilir.

Marsilya’ya özgü küçük kayık şeklindeki navattes kurabiyelerinin tadına da mutlaka bakılmalı.

Yasemin Yaşa

Yasemin Yaşa

Avukatlık mesleğini arkasında bırakıp edebiyata yönelen, çıkardığı iki mesleki kitabın ardından katıldığı yaratıcı yazarlık atölyesi katılımcılarıyla birlikte öykülerinin yer aldığı bir öykü kitabı çıkaran Yasemin Yaşa,
bu kez diğer bir tutkusu olan seyahat yazılarıyla, gezip gördüğü yerleri-tattığı lezzetleri paylaşmak adına bizlerle kadin.com'da