Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı? Lohusalık döneminde en doğru beslenme şekli nasıl olmalıdır?

Bebek sahibi anneler hamilelikte dikkat ettikleri kadar, emzirme döneminde beslenme için de aynı önemi göstermeli , bebeklerini emzirdikleri dönemlerde de yiyip içtiklerine azami derecede dikkat etmelidirler. Çünkü bebeğiyle direkt olarak bağı olduğu bu dönemde, kendisini etkileyen her yiyecek aynı zamanda emzirdiği bebeğine de aynı etkiyi gösterecektir.

Emzirme Döneminde Beslenme İçin Annelere Önerilerimiz ;

Gaz Yapmayan Yiyecekler Tercih Edilmelidir

Bebeklerini emziren annelerin beslenmesinde dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri, gaz yapmayan yiyecek ve içecekleri tercih etmeleri gerektiğidir. Vitamin deposu ve oldukça da faydalı olan çoğu sebze, meyve ve baklagil aynı zamanda gaz yapan yiyecekler de olabilmektedir. Yendikten sonra sindirilmeden direkt olarak lifi bağırsağa gönderilen ve dolayısıyla gaz oluşumuna sebep olan bu yiyecekleri tamamen besin listesinden çıkarmak yerine, dengeli ve az tüketmek çok daha yararlı olacaktır.

Başlıca Gaz Yapan Yiyecekler:

Baklagiller: mercimek, kuru fasulye, nohut ve bulgur

Sebzeler: taze fasulye, ıspanak, soğan, enginar, turp, kuşkonmaz, salatalık, lahana, patates

Meyveler: armut, kayısı, erik, elma, muz, şeftali, kuru üzüm

İçecekler: gazlı içecekler, kahve, kola, soda, süt ve süt ürünleri

Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

  • Emziren Anneler Ne Yemeli?

Bebeğini emziren anneler, vücutlarının bol süt üretebilmesi için ve gerekli derecede vitamin ve enerji depolayabilmek için yediklerine azami ölçüde dikkat etmelidirler.

Uzmanlar bu dönemde annenin yeterli derecede protein alması gerektiğine dikkat çekmektedir. Her gün en az 1 tane yumurta tüketmek, bu açıdan oldukça çok önemlidir.

Emzirmeyen insanlar için de önerilen haftada en az iki defa balık tüketilmesi aynı zamanda emziren anneler için de önemlidir. Fakat balığı tüketirken yağ ile kavurmak ya da kızartmak yerine fırında pişirme, buğulama ya da haşlama tercih edilmelidir.

Bu dönemde aynı zamanda demir ihtiyacını da karşılamak amacıyla bol miktarda kuru baklagil, kuru meyve, et ve yumurta da tüketilmelidir.

Yemeklerden bir süre sonra da yüksek miktarda C vitamini içeren portakal ve mandalina gibi meyvelerin tüketilmesine dikkat edilmelidir.

  • Emziren Anneler Ne Yememeli?

Bebeklerini emziren anneler bu dönemde neler yemeleri gerektiğini bildikleri kadar, aynı zamanda ne yememeleri gerektiğini de çok iyi bilmelidirler. Anneler bu dönemde özellikle kızartmalardan, yağ kullanımından ve çok yağlı yiyeceklerden, dondurulmuş gıdalardan, işlenmiş yiyeceklerden, yukarıda madde madde sayılan gaz yapıcı yiyeceklerden, alkolden, kafein içeren yiyecek ve içeceklerden, kremalı ve soslu gıdalardan uzak durmalıdırlar.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();