Emzirirken Kilo Vermek

Emzirirken Kilo Vermek. Doğum sırasında alınan kilolardan anneler bir an önce kurtulmak isterler. Burada önemli olan anne sütünün kesilmemesini sağlamak.

Annelik dünyanın en güzel hissi olsa da yeni annelerin aldıkları kilolar canlarını sıkabilir. Yeni anneler doğum yaptıktan sonra bir an önce gebelik kilolarından kurtulmak isterler. Ancak bu esnada beslenme yöntemini seçerken dikkatli olmak gerekir çünkü emzirirken kilo vermek yanlış yöntemler seçilirse sütün kesilmesine neden olabilir. Anne sütünün dünyanın en şifalı besini olduğu tüm araştırmalarca kanıtlanmıştır. Yeni doğan bebeğin ilk 6 ay boyunca anne sütünden başka hiçbir gıda almaması sağlığı için çok önemlidir. Sadece anne sütü ile beslenen çocukların bağışıklığı da çok daha kuvvetlidir. Bu nedenle emzirirken kilo vermek isteyen annelerin önceliği anne sütünün kesilmemesini sağlamaktır. Zira fazla acele edilmediği takdirde doğumdan 6 sonrasında vücut gebelik kilolarından yavaş yavaş kurtulacaktır.

Emzirirken kilo vermek isteyen annelerin önceliği anne sütünün kesilmemesini sağlamaktır

Daha Çok Anne Sütü İçin Daha Çok Yemek Gerekir mi?

Anne sütünün miktarı ile annenin yediği gıda miktarının doğrudan bir bağlantısı yoktur. Esas önemli olan annenin kaliteli gıdalarla beslenmesidir. Emzirirken kilo vermek isteyen anne diyet yapıp hızla kilo vermeye çalışmamalıdır. Bununla birlikte daha çok süt üretimi için iki kişilik beslenmenin de anlamı yoktur. Süt kalitesi için sağlıklı gıdalarla beslenmek ve sağlıklı atıştırmalar yapmak gerekir. Aksi takdirde sağlıksız ve yetersiz beslenmek hem annenin sağlığını bozar hem de sütün verimini azaltır. Eğer anne doğru beslenirse hem bebeğine kaliteli süt verebilir hem de hamilelikte aldığı kilolardan yavaş yavaş kurtulabilir.

Emzirirken Kilo Vermek

Sağlıklı bir anne günde 700 mililitre kadar süt verir ve vücudu bu sütü salgılayabilmek için ekstra 700 kaloriye ihtiyaç duyar.  Bu 700 kalorinin 500’ü annenin günlük besinlerinden, 200’ü ise gebelikte depolanan besinlerden sağlanır. Vücut bu kaloriyi sağlamak için hamilelikte depolanan besinlerden de faydalandığı için emzirme esnasında vücut gebelik kilolarından kurtulur. Böylelikle anne için emzirirken kilo vermek çok zor olmayacaktır. Bunun için basit bir kalori hesabı yeterlidir. Anne günlük alması gereken ekstra 500 kaloriyi geçmediği takdirde kilosu yavaşça azalışa geçecektir. Bu yöntem uygulandığı takdirde emzirirken kilo vermek kolaylaşır, vücut yavaş ve sağlam adımlarla gebelik öncesi formuna döner ve süt üretimi hiçbir zarar görmez.

Emzirme Döneminde Sağlıklı ve Dengeli Beslenme İçin Ne Yemeli?

Emzirme döneminde annenin vücudu bol miktarda sıvı kullanır. Sıvı kaybına uğramamak için günde 3 litre kadar su içilmesi gerekir. Suyun haricinde sıvı olarak süt, bitki çayları, doğal kompostolar ve taze meyve suları tüketilebilir. Annenin bu dönemde kalsiyum açısından zengin olan süt ve süt ürünlerini bolca tüketmesi, protein ihtiyacını karşılamak için yumurta, baklagiller, balık ve eti beslenme programına sokması ve aynı zamanda omega 3 yağ asitlerinden faydalanması gerekir. Her öğünde bol mineral ve vitamin alabilmek için sebze ve meyveler beslenme diyetine dâhil edilmeli ve tatlı ihtiyacında genellikle sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();