Emzirirken Acı Biber Yemek

Emzirirken Acı Biber Yemek! Acı Biber Yerken Dikkat Edin! Acıdan Vazgeçemem Diyenler Bebeklerinde Gaza Hazırlıklı Olmalılar... kadin.com

Hamilelik sürecinizde kendinizi muhtemelen birçok tattan mahrum ettiniz. Özellikle bebeğiniz için sağlıklı olacağına ikna olduğunuz besinlere öncelik verdiniz. Belki çok sevdiğiniz ama bebeğinize zarar verebileceğine inandığınız birçok gıdaya sadece uzaktan bakmakla yetindiniz.  Ah bir doğurayım canım ne istiyorsa yiyeceğim diye cümleler kurdunuz. Fakat işte doğum yaptıktan sonra annelerin en büyük zevki olan emzirme sürecine adım attınız bile. Buradan biz hala istediğimiz şeyleri yiyemiyoruz dediğinizi duyar gibiyim.

Emzirme sürecinde annelerin kafasındaki tek soru sütlerini çoğaltacak gıdalara yönelmek oluyor. Sonrasında ise yiyeceğiniz besinlerin sütten bebeğinize geçeceği düşünüldüğünde gıda seçimlerin bebekleri rahatsız etmeyecek ürünlerden seçilmesi gündeme geliyor. Birçok insanın zevkle tükettiği acı biber ise annelerin kafasını kurcalayan sorular arasında yer alıyor. Emzirirken acı biber yemek bebeğe zarar verir mi?

Acı Biber Yerken Dikkat Edin

Annelerin emzirme süreçlerinde normal zamanlara oranlara 2 kat fazla kalori almaları gerektiği bilinmektedir. Bu konuda annelerin mutlaka dikkat etmesi gereken asıl husus emziren annelerin bol sıvı tüketmeleri olacaktır. Bu sıvı tüketiminin en büyük oranı su, sonrasında ise hoşaf ve meyve suyu gibi seçenekler ile sağlanmalıdır.

Acı Biber

Eğer acı biber tutkunuz var ve bebeğinize zarar verip vermeyeceğini merak ediyorsanız, üzgünüz ki çok miktarda tüketilen acı biber anne sütünden bebeğinize geçeceğinden bebeğinizde şiddetli ağlama nöbetlerine sebebiyet verebilir.

Acıdan Vazgeçemem Diyenler Bebeklerinde Gaza Hazırlıklı Olmalılar

Sevdiğiniz gıdalardan uzak durma süreciniz maalesef ki hamilelik dönemi dışında emzirme sürecini de kapsıyor. Özellikle bebeğinin çok daha sakin ve ağrısız geçen gecelerde büyümesini arzu eden anneler için sevdikleri birçok besinden uzak durmaları gereken bir dönem haline geliyor emzirme dönemi. Pul biber, acı biber, karabiber, baharatlı yiyecekler ve yağlı gıdalar bebeğiniz açısından risk oluşturan gruba sahiptirler. Bu gıdaları sık ve yüksek miktarda tükettiğiniz takdirde bebeğinizde huzursuzluk, gaz ve kolik gibi sıkıntıların oluşabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Bebekte pişiğe varana kadar çeşitli sorunlara sebebiyet veren acı biber ve acılı gıdalar, bebeğinizde huzursuzluklara, sütünüzde meydana gelecek acımalara ve hatta bebeğinizde kusmalara varacak rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Acı Biber

Anne sütünün bebeğiniz ile aranızdaki bağı geliştirip güçlendirdiğini asla unutmamalısınız. Eğer bebeğiniz sütünüzün acıdığı hissine kapılırsa bir daha emmek istemeyecektir. Böyle bir durumda emzir sürecinizi sonlandırmış olursunuz. Tam da bu sebepten ötürü yediğiniz ve içtiğiniz her şeye özen göstermeli, bebeğiniz açısından oldukça değerli olan bu besini ve aranızdaki bağı güçlendirme şansını acı yiyerek yok etmemenizi tavsiye edebiliriz.