Bebeğinize Emzik Vermeli Misiniz?

“Bebeğiniz parmağını emmesin, zararlı.” “Bebeğiniz emzik emmesin, zararlı.” Veya “Bırak emsin bir şey olmaz.” Gibi… Peki siz ne yapacaksınız?

Her yerden, her kafadan değişik şeyler duyuyorsunuz. “Bebeğiniz parmağını emmesin, zararlı.” “Bebeğiniz emzik emmesin, zararlı.” Veya “Bırak emsin bir şey olmaz.” Gibi…
Peki siz ne yapacaksınız?

Çocuk emziğe alıştırılmalı mı?

Emme yeni doğanlar için en doğal reflekstir ve bu olmadan hayatta kalmaları mümkün değildir. Beslenmenin haricinde emme duygusu bebeğinize güven verir. Emzik veya biberon, yaşamın ilk 4-6 haftası önerilmez çünkü bebeğiniz “Meme şaşkınlığı” yaşayabilir. Meme şaşkınlığı, annenin göğüs ucu ile emzik veya biberon ucu arasındaki yapı farkı nedeniyle, bebeğin yalnızca göğüs ucunu emmeye çalışma haline denir. Oysa bebek, göğüste “Areola”adı verilen geniş kahverengi alanı emmelidir. İlk 4-6 hafta sonra emzik verilebilir. Özellikle anne memesinden hiçbir şekilde vazgeçemeyen ve annelerinin istirahat etmesini ciddi boyutta engelleyen bebekler için böyle bir uygulama denemek isteseniz bile, 6-7 aylık olana kadar bebeğiniz emziği istemeyebilir.

Çocuklar neden parmağını emer?

Üçüncü ay civarında bebeğiniz yavaş yavaş parmaklarını ağzına götürmeye başlar. İlk başlarda belki bir iki parmağını, zaman ilerledikçe bir veya her iki elini de ağzına sokmaya çalıştığını göreceksiniz. Hatta bazen öğürür veya kendilerini kustururlar. Bu duruma biz “El ve ağız keşif dönemi” deriz ve son derece doğal bir aşamadır. Bebeğiniz elini emdikçe rahatlar ve yakaladığı her şeyi ağzına götürür. Salyasının çok arttığını fark edersiniz ve hatta “Acaba diş mi çıkartıyor?” diye aklınızdan geçer veya çevrenizden duyarsınız.

Bebeklere Emzik Vermeli Mi?

Parmak veya emzik emmenin yarar ve zararları neler?

Faydalar:
• Bebeğinizi rahatlatır.
• Annenin istirahat etmesine fırsat verir.

Zararları:
• İki yaşından sonraki döneme kadar devam ederse kalıcı diş, damak ve parmak bozukluklarına yol açabilir.

Dolayısıyla parmak veya emzik emme, iki yaşına kadar geri dönüşümlü değişikliklere yol açabilse de bu dönemde zararı yoktur hatta faydaları dahi vardır.

Eğer çocuğunuz iki yaşına yaklaşıyor ve bu alışkanlığından vazgeçemediyse, vazgeçirmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

• Bir emzik hariç hepsini atın. Elinizde kalan emziğin ucunu her gün 3-4 milimetre kesin. Yavaş yavaş emzik zevksiz bir hal alacaktır ve sonunda emecek bir şey kalmayacaktır.

• Çocuğunuzun rızasıyla emdiği parmağını flaster ile orta kalınlıkta bantlayın. Flaster allerjisi yoksa bunu yapabilirsiniz ve kızarıklık gelişirse kullanımı kısıtlayın. Zamanla parmağını emmesi zevksiz bir hal alacaktır.

Çoğu zaman çocuklarımız kendiliğinden emme alışkanlıklarından bir iki yaşlarına gelene kadar vazgeçerler. Ortada endişelenecek bir durum yoktur. Bu konu çoğu zaman herhangi bir sorun yaratmayacaktır.

 

No more pages to load

No more pages to load