El Yıkama Teknikleri ve El hijyeni

El Yıkama Teknikleri ve El hijyeni. Doğru el yıkama teknikleriyle sağlığınızı koruyun! El hijyeni ve el yıkamanın önemi yazımızın devamında.

Hijyen demek sağlıklı bir ortam oluşturularak, hastalıklardan korunmak demektir. El hijyeni de bu noktada kendi başımıza dikkat edeceğimiz en önemli noktayı oluşturur. Çünkü gün boyunca ellerimiz her yere dokunur, her işi ellerimizle yaparız. Doğru el yıkama teknikleri ile ellerimizi temizlersek hastalık kapma riskimiz de oldukça azalmış olur. El yıkamak deyip geçmemek gerekiyor.  Oldukça basit ve herkes tarafından uygulanan bir yöntem olsa da etkileri sanıldığından daha da büyüktür.

El Yıkama Neden Önemlidir?

Gün içerisinde çevre ile her türlü bağlantıyı sağlayan organ ellerimizdir. Çok kolay bir işlem olmasına rağmen günlük telaşların içerisinde el yıkamayı bile çoğu zaman unuturuz. Ancak kapılabilecek hastalıklar düşünüldüğünde büyük bir yanlış yapıldığının farkına varılması gerekir. Gün içerisinde el yıkamak alışkanlık haline getirilirse hem kendimiz hem de çevremizdekiler için daha sağlıklı ortamlar yaratabiliriz.

El Yıkama Teknikleri ve El hijyeni

El hijyeni sağlanmadığında oluşabilecek hastalıklar genelde bakterilerin sebep oldukları hastalıklardır. Soğuk algınlığından tutun da SARS, hepatit A, Avian ınfluenza gibi ölümcül hastalıklara bile sırf el temizliğine dikkat edilmediği için yakalanılabilir.

El hijyeni konusuna en çok dikkat etmesi gerekenler ise hastanelerde çalışan sağlık personelleridir. Bir hasta ile ilgilenildikten sonra yeterli el temizliği yapılmazsa o hastalık başka bir kişiye çok kolay bir şekilde geçebilir. Hastane enfeksiyonları da yetersiz temizlikten ileri gelmektedir. Genel yaşamımızda baktığımızda sadece el temizliği ile besinlerden oluşan hastalıkların, dışkı ile bulaşan hastalıkların, parazitlerin ve mantarların gelişiminin önünü çok basit bir şekilde geçebiliriz.

Eller Ne Zaman Yıkanmalı

El yıkama tekniklerini uygulamadan önce ne zamanlar elleri yıkamanın doğru olacağını bilmenin faydası olacaktır. Çünkü haddinden fazla el yıkadığınızda el derinizin zarar görmesine sebep olabilirsiniz.

Yemek hazırlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Yemeklerden önce ve sonra da yine eller yıkanmalıdır. Yemek sonrasında yakılan keyif sigarasından sonra bile ellerinizi yıkamanız gerekmektedir.

Çocukların altını değiştirdikten ve tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka eller yıkanmalıdır.

Saçların taranmasından, hayvan sevdikten, toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra da mutlaka eller hijyenik hale getirilmelidir.

Doğru El Yıkama Tekniği

Ellerimizi yıkarken asıl amacımız zararlı mikroorganizmalardan uzaklaşmak ve gerekli temizliği sağlayarak hastalık oluşmasını veya yayılmasını önlemektir. Sadece su kullanarak ellerinizi yıkadığınızda tam bir hijyene ulaşamazsınız. Yanında mutlaka bir sabun ile ellerinizi yıkamalısınız. Toplu kullanılan yerlerde sıvı sabun kullanmanız daha yararlı olur.

Sadece 30 saniyenizi ayırarak el temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle ellerinizi yıkayacağınız su ılık olmalıdır. Çok sıcak suyla ellerinizi yıkamanıza gerek yoktur. Daha sonra Sabunu ellerinizin tüm yüzeylerine dağıtın ve köpürterek ellerinizin etrafına sürün. Avuç içleri, bilekler, parmaklar, parmak araları, ellerin sırtı, tırnak içleri de dâhil olmak üzere ellerin her yerini yıkamalısınız. En az 30 saniye boyunca ovalayarak ellerinizi sabunlayın. Daha sonra ellerinizi durulayabilirsiniz. Ellerinizi kurularken dışarda iseniz tek kullanımlık kâğıt havlulardan yardım alın. Musluğu da bu tek kullanımlık kâğıtlar ile kapatın. Böylece hastalık riski taşıyabilecek yerlere tekrar dokunmamış olursunuz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();