Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

El Yıkama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır ? Çocuğunuza el yıkamayı en kolay nasıl öğretebilirsiniz? En önemli temizlik kuralını kolay öğretmek için ipuçları!

Sağlığın ellerle ilişkisi asla tartışmaya açık değildir. Bir kişinin mikroplara en çok maruz kaldığı yeri hiç şüphesiz ki elleridir. Özellikle okul çağındaki çocukların kalabalık ortamlarda mikrop kapma riskleri çok daha yoğundur. Hepatit A, ishal ve bağırsak parazitleri gibi hastalıkların ellerin ağıza teması ile gerçekleştiği gerçeğini görmezden gelemeyiz. En fazla kirlenen organ olan elimizi sürekli yıkayarak kendi sağlığınızı koruma altına alıyorsunuz. Peki, bu el yıkama alışkanlığı çocuğunuza nasıl  kazandırılır?

El Yıkama Alışkanlığı Kazandırmak İçin Çocuklarınızla Birlikte El Yıkayın

Bir çocuk için ailesinin ayna gibi olduğu gerçeğini asla unutmayın. Çocuğunuz sizden ne görüyorsa onu kendi yaşamına katacaktır. Düzenli bir şekilde temizlik ve bakımını yapan bir ailenin çocuğunun bu alışkanlıkları öğrenmek için asla baskıya ihtiyacı yoktur. Kendiniz yapmadığınız bir hareketi çocuğunuzdan beklemeniz yanlış olacaktır. Dışardan eve girdiğinizde ilk iş olarak banyoya giderek ellerinizi yıkamanız ve bunu yaparken çocuğunuzdan kendinize eşlik etmesini istemeniz güzel bir başlangıç olacaktır. Sadece suya tutup çekmenin mikropları öldürmeyeceğini, en az 30 saniye boyunca özellikle başparmak ve parmak aralarının yıkanması gerektiğini uygulamalı olarak göstermeniz çocuğunuz için keyifli ve öğretici bir deneyim olacaktır.

El Yıkama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

Eğitimi Eğlenceli Hale Getirin

Banyoya koyacağınız yapıştırmalar ya da el yıkama alışkanlığını destekleyecek görseller ile çocuğunuz için el yıkama alışkanlığı eziyetten çok eğlenceli bir aktivite haline gelecektir. Sadece evde değil dışarıda da elleri kirlendiğinde, bir hayvana dokunduğunda, daha da önemlisi toplu taşıma araçlarından hemen sonra mutlaka el yıkaması gerektiği bilincini yerleştirmelisiniz. Böylelikle çocuğunuzun dışarıdan hastalık kapma riskini minimuma indirmeniz mümkün olacaktır.

Sabah uyandığında, tuvalet sonrası, eve girdiğinde ve özellikle kirli yerleri tutmak zorunda kaldığında el yıkaması gerektiğinin farkına varacak olan çocuğunuz bunu ilerleyen zamanlarda içgüdüsel olarak tekrar edecektir. Özellikle çocukların ellerini ağızlarına ve yüzlerine sürme alışkanlıkları düşünüldüğünde küçük yaşlardan itibaren el yıkama alışkanlığı kazandırmanın zorunluluğu anlaşılacaktır. Sağlık, moda, güzellik, anne ve bebek ve daha merak ettiğiniz birçok konunun cevabını içinde barındıran Kadin.com sitesi, size verdiği püf noktaları ile hayatınızı kolaylaştırmaya devam ediyor.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();