Eklem Çıtlatma ve Zararları

Eklem Çıtlatma ve Zararları.Özellikle masa başı çalışanların rahatlamak için sıkça başvurduğu yöntemlerden biri olan eklem çıtlatmanın zararları nelerdir?

Maalesef ki hepimizin yaptığı bir sürü yanlış içerisinde yer alan eklem çıtlatmak sanıldığı kadar masum bir yanlış değil. Özellikle masa başı çalışanların rahatlamak için sıkça başvurduğu yöntemlerden biri olan eklem çıtlatma, uzmanlar tarafından asla önerilmeyen yöntemlerin başında geliyor. Parmak ve boyun çıtlatmanın kendini rahatladığını düşünen kişiler bu rahatlamanın tamamen psikolojik bir etki olduğundan ne kadar haberdar? İki kemiğin arasındaki yerde bağlantı kapsülünü sağlayan bir sıvı vardır. Parmakların gerildiği esnada, eklem çıtlama sırasında bu kapsül de gerilir. Tam da bu esnada sıvının basıncı azalarak gaz kabarcıkları patlar. Duyulan çıt ise tam olarak böyle oluşur.

Eklem Çıtlatma ve Zararları

Eklem Çıtlatma ve Zararları Nelerdir?

Kireçlenme ve daha birçok hastalığa neden olabileceği öne sürülen eklem çıtlatmanın en büyük zararı ise hiç şüphesiz ki boyunda yaşananıdır. Yanlış bir hareket yapılması sonucu felce kadar uzanan büyük bir felakete neden olabilecek eklem çıtlatması, uzmanlar tarafından kati suretle tavsiye edilmemektedir. Boynun ani bir şekilde sağa ve sola çevrilmesi ile birlikte omurilik yaralanmaları ve felce davetiye çıkarıldığını söyleyen uzmanlar, kıkırdakta hasar oluşmasının mümkün olduğunu da dile getirmekteler.

Zararı Olmadığı Düşüncesi

Hala kesin bir kanıt olarak zararını kanıtlayamayan uzmanların varlığı da eklem çıtlatmayı sevenler için yeterli bir çıtlatma sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Bazı uzmanlar eklem çıtlatmanın sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu öne sürerken bir kısım uzman ise hali hazırda kanıtlanmış ve kesinleşmiş bir zararının bulunmadığını, kireçlenme vs. gibi hiçbir hastalığa neden olmayacağını savunmakta. Eminiz ki eklem çıtlatmayı bir alışkınlık haline getirmişseniz siz sayısı hayli azınlıkta olan ve zararsız olduğunu düşünen uzmanlara inanacaksınız. Oysa boyun ve bel gibi oldukça hassas ve hayati bölgelere uygulanacak yanlış bir hareketin ve basıncın bütün hayatınızı etkileyecek bir kayba neden olacağının farkında olmalısınız.

Eklem Çıtlatma ve Zararları

Felç Riski

Omurilikte meydana gelecek herhangi bir kaymanın sizi felce sürükleyeceğini asla unutmamalısınız. Bana olmaz düşüncesi içine asla girmemeli özellikle bel ve boyun bölgesinde çok daha dikkatli olmalısınız. Hayatınızın asla şakaya gelmeyeceğini unutmamalısınız. Bu alışkanlığınızı gidermek adına uzun saatler aynı yerde oturmamalı mümkünse hareket ederek eklemlerinizi harekete geçirmelisiniz.

 

 

No more pages to load

No more pages to load