Eçev Hakkında Tüm Detaylar ve Meral Karakaya Röportajımız

Eçev Hakkında Tüm Detaylar ve Meral Karakaya Röportajımız, Eçev Nedir? Eçev'in Amacı, Hayvanlar Yaşam Ortaklarımız.

Ege Çağdaş Eğitim Vakfı - Eçev – eğitime gönül vermiş kişilerin kurduğu bir vakıftır. Peki Eçev ne yapar, projeleri nelerdir, bu projelere destek vermek için kimlerle iletişime geçmek gereklidir, merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Eçev Hakkında Tüm Detaylar

Eçev'in amacı,eğitim sistemindeki eksikliklerin ve çarpıklıkların farkındalığını ortaya çıkararak eğitime destek sağlamaktır. Eçev ‘in yaptığı projeleri ve gelecekle ilgili fikirlerini Eçev Altındağ Rasih Somer Eğitim Merkezi yöneticisi Meral Karakaya ile yaptığımız röportajda sizlerle paylaşıyoruz.

 • Merhaba, öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? EÇEV ile nasıl tanıştınız?

Merhaba , Meral Karakaya  68 İzmir doğumluyum. Bir kızım ve bir oğlum var. Bornova Kız Meslek Lisesi El Sanatları bölümü mezunuyum. Eçev ile 1995 yılında kuruluşunun altıncı ayında tesadüfen tanıştım. O günden günümüze kadar halen Eçev ve çocuklar için hizmet vermekteyim. Eçev’in çeşitli departmanlarında görev aldım. 2006 yılından bu yana da Eçev Altındağ Rasih Somer Eğitim Merkezi yöneticisiyim. İşimi gerçekten severek ve isteyerek yapıyorum.

Eçev Hakkında Tüm Detaylar

 • EÇEV Altındağ Rasih Somer Eğitim Merkezinde vakıf müdürü ve aynı zamanda proje sorumlusu olarak görev yapıyorsunuz. Kuruluş kapsamında genel hatlarıyla verilen eğitimlerden ve diğer hizmetlerden bize biraz bahseder misiniz?

Ben  öncelikle Eçev ‘den bahsetmek istiyorum. Ege Çağdaş Eğitim Vakfı EÇEV  1995 yılında , eğitime gönül vermiş 96 kişinin kurduğu vakıftır. Vizyonu ; Fırsat eşitsizliğinin olmadığı bilimsel, yaratıcı, sorgulayıcı ve katılımcı bir eğitim sistemi.

EÇEV eğitim sistemimizdeki niceliksel sorunlardan çok eğitimin niteliğine odaklanmış ve bunu bilimsel  ve çağdaş eğitimin değerleri çerçevesinde tanımlamıştır. Bu yaklaşım ile EÇEV:

Eçev Hakkında Tüm Detaylar

 • Çağdaş ve evrensel kültür değerleriyle donanmış
 • Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı
 • Çoğulcu bir toplumda yaşamasını bilen
 • Bilimsel düşünen, sorgulayıcı
 • Kendisiyle ve yaşadığı toplumla barışık
 • Emeğe saygılı
 • Katılımcı, üretken ve demokratik yaşamı özümsemiş
 • Edindiği bilgiyi kullanabilen
 • Devamlı öğrenebilen, kendini geliştirebilen

Bireylerin yetişmesine destek verir ve buna yönelik eğitim programlarını yaşama geçirerek eğitim sistemine katkıda bulunmayı amaçlar. 21 yılda yaklaşık 14.000 öğrenciye burs ve ücretsiz eğitim desteği, 6.000’den fazla öğretmene mesleki ve kişisel gelişim eğitimi verdi.

2003 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesinin verdiği hizmet binamızda Eçev Yamanlar Eğitim Merkezini kurdu. 2006 yılında yine İzmir Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği boş alana,  bağışlanan Amerikan Koleji prefabrik binaları ile  Eçev Altındağ Eğitim merkezini kurdu.

2006 yılında kurulan Eçev Arsem,  okul öncesi ve sonrası zaman dilimlerinde , çevre pilot okullardan( 11   pilot okul) gelen 3. Ve 8.sınıf öğrencilerin okul derslerine destek amaçlı konu tekrarı yaptıran eğitim merkezidir. Hafta içi sabah ve öğle saatlerinde eğitim komisyonu tarafından hazırlanan ders programını uygular. Hafta içi 5 gün – 3 ders saati ders gören öğrenciler haftalık 15 ders saati toplam ders almaktadır. Eğitmenlerimiz henüz öğretmen olmamış öğretmen adayları ve Eçev burslu üniversite öğrencileridir. Öğrenciler servisler ile okul önlerinden alınıp sonra tekrar okul önlerine bırakılırlar. Servisimiz ve eğitimlerimiz ücretsizdir. Hafta sonu Cumartesi günleri atölye çalışmalarımız bulunmaktadır. Eğitim merkezimize gelen öğrenci velilerine yıllık planlanan veli eğitimlerimiz bulunmaktadır. Bir de okul öncesi oyun grubumuz mevcuttur. 5 ve 6 yaş grubu okul öncesi öğrencilerimiz haftanın beş günü eğitim almaktadır.

Eçev Hakkında Tüm Detaylar

Adım Benden, Pati Senden Projesine Dair

 • EÇEV bildiğimiz kadarıyla öğrencilere yalnızca eğitim desteği değil psikolojik tedavi hizmetleri de sağlıyor. Bu doğrultuda son günlerde isminden oldukça söz ettiren ve bu senenin teması haline getirdiğiniz bir projeniz var; Adım Benden, Pati Senden. Projenin hikayesini ve amacını kısaca öğrenebilir miyiz?

Hafta sonu Cumartesi günleri saat 10:00- 13:00 arası öğrenciler ile Tiyatro-Satranç, Müzik, Resim, Seramik, Kukla , Şiir ,Öykü,Masal ,Bilim Kahramanları atölyelerimiz ile eğitimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak , öğrencilere imkanlar sunulduğunda neleri başarabileceklerini görmek üzere yine çocukların yetenekleri doğrultusunda atölye çalışmaları yapmaktayız.  Farklı yaş gruplarından ve farklı okullardan gelerek takım olmayı başaran çocuklar ile atölye çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu atölyeler arasında Bilim Kahramanları atölyemiz , her yıl düzenlenen ve bu yıl 13.sü yapılan FLL & Bilim Kahramanları turnuvasına dört yıldır katılmaktayız. Türkiye genelinde 300 özel okulun katıldığı turnuvada ;

Senin Dünyan Senin Sınıfın “ temalı turnuvada “ Otizm Dostu Park “ projemiz ile Güney Afrika Johennesburg J

Çöpe Çözüm Çöple Çözüm “ temalı turnuvada  “Tarladan Torbaya “ projemiz ile  İspanya Kanarya Adaları Tenerife ‘de J Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandık.  En iyi takım ödülleri alıp geri döndük.

Eçev Hakkında Tüm Detaylar

FLL’nin bu yılki teması “ Hayvanlar Yaşam Ortaklarımız” ve projemizin ismi “ Adım Benden,Pati Senden “ J Uluslar arası Turnuva 21-25 Haziran 2017 deBath- İngiltere’de yapılacak.

Hayvanlar Yaşam Ortaklarımız

 • Projenin temelinde aslında “Pet Terapi (hayvan destekli tedavi)” bulunuyor. Bu tedavi biçimi özellikle hangi rahatsızlıklarda başarı sağlıyor?
 • Eçev Hakkında Tüm Detaylar

Ben size kısaca projemizden bahsedeyim. “Hayvanlar Yaşam Ortaklarımız “teması bizi çok heyecanlandırdı. Büyük bir hevesle başladığımız araştırmalarımızın heyecanı , yerini üzüntüye bıraktı. Gelişmiş ülkelerde , her evde bebeklerle büyüyen köpek videolarını seyrederken sorularımız çoğaldı. Bizlere sevgi paylaşımı adına katacağı o kadar çok şey varken; neden bizler yaşam ortaklarımıza iyi davranmıyoruz ? Birçok sorunla karşılaştık. Doğru bildiğimiz yanlışlarla büyütülmüş ebeveynlere sahiptik. İNSHAY takımı olarak, birçok uzman kişiden, kuruluştan öğrendiklerimizi ailelerimize aktarmaya, yanlışları düzeltmeye, bilinçli bireyler yetiştirmeye karar verdik. İki temel sorun tespit ettik.

 1. Bilinçsizce ve heves uğruna sahiplenilen köpeklerin bakımı ve sorumluluğu arttıkça sokağa atılması veya barınaklara iade edilmesi.
 2. İnsanlar alternatif tedaviler uygulanabilinecekken gereksiz yere ilaçlara başvurması.

Köpek için sıcak bir yuva, yemek, doğal ortamlarında sabah akşam gezdirmek ve en önemlisi onunla oynamanın köpeği mutlu edeceğini öğrendik.

Köpekle büyüyen çocuklar, sorumluluk almayı öğrenirler, daha sevgi dolu olurlar, sosyal becerilerinin gelişmesinde büyük rol oynar, kardeşler arasındaki bağlılığı arttırır. Eğitimli bir köpekle yaşayan otizm spektrum bozukluğuna sahip çocuklarda stresin azaldığını, diğer çocuklara göre fazla egzersiz imkanının olduğunu, hiperaktivite tedavisinde etkili olduğunu, motor becerilerinin geliştiğini öğrendik.

Eçev Hakkında Tüm Detaylar

Bir Milleti Eğitmek İstiyorsanız Kadınlardan Başlayın

Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi ‘’Bir milleti eğitmek istiyorsanız önce kadınlardan başlayın’'. Bunun ışığında EÇEV-ARSEM okul öncesi oyun grubu annelerimize pilot uygulamamızı yapmaya karar verdik. Pilot uygulamamızı yapmak üzere İzmir Büyük Şehir Sosyal Projeler Müdürlüğü, Bornova Belediyesi, İzmir Veteriner Hekimler Odası, İzmir Büyükşehir Veteriner İşleri Müdürlüğü, Bornova Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü ile ortak eğitim programları hazırladık. Annelerimize verilecek eğitimler sonrasında anne-çocuk arasındaki ilişki güçlenecek. Bir köpeğin çocuğunun gelişiminde ne kadar önemli olduğunu öğrenecek, aile bağları kuvvetlenecek, çocuğun sorumluluk duygusu işlenecek. Çevresine, doğaya ve aynı doğayı paylaştığı canlılara saygılı olmayı öğrenecek.

Eğitimler Aşamalı Bir Şekilde İlerliyor

Eğitimlerimiz aşamalı bir şekilde ilk olarak anne çocuk ilişkilerini güçlendirmeyi kazanım olarak edinecektir. Daha sonra köpeklerin de sürece dahil olmasıyla ikinci aşamaya geçilecek. Bu aşamada annenin güdümünde bir köpeğin sorumluluğunun bir çocuğa nasıl verilmesi gerektiği aktarılacak. Üçüncü aşamada ise eğitimler sonrası farkındalık yaratabildiğimiz ailelere Bornova ve Büyükşehir barınaklarından aile yapısına uygun köpek ırkları seçilip sahiplendirilecektir. Sahiplenmek istemeyen ailelerde ise konu hakkındaki duyarlılıkları arttırmış böylece farklı bir bakış açısı kazandırmış olacağız. Eğitimlere katılan velilere bakımlarını üstlenebileceklerine dair bir sertifika verilecektir.

Sosyo-Ekonomik Durumlar Göz Önüne Alınacak

Fakat ailelerin sosyo-ekonomik durumlarını göz önüne alacak olursak; bir köpeğin bakımı için henüz yolun başında çok fazla bütçe ayırmak istemediklerini gördük. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, Bornova Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ile 2 yıllık mama, tüm aşılama işlemleri,kısırlaştırma ve verilen köpeklerin bakımı ve takibi için çipleme işlemlerinin ücretsiz yapılması için bir protokol imzaladık. Ayrıca, Urla Köpek Eğitim Merkezi; sahiplendirilecek köpeklerin ailelere tesliminden önce, tıpkı ailelere verildiği gibi, 20 günlük temel eğitimlerden geçerek teslim edebileceğimiz konusunda bize destek olacaklar. Böylece köpeği alacak ailenin bilinçlenmesi için yapılan çalışmalar, köpeklerinde eğitimi tamamlanarak daha etkin bir hale dönüşmüş olacak. Pilot uygulamamız sonucunda aileye ve köpeğe yalnızca sevgi alışverişi yapmak kalacak.

Köpekler zihinsel gelişimi, duygusal ve sosyal gelişimi olumlu etkiler

 • Pet terapilerde pek çok hayvan kullanılabiliyor ancak tercihiniz özellikle köpekler. Köpekleri tercih etmenizin özel bir nedeni var mı?

Neden köpekler ? sorunuza yaptığımız araştırmalara göre Kurtlar M.Ö 12.000 yılında ilk defa insanlar tarafından evcilleştirildi ve insanların beklentilerine göre evrimleşip bugünkü köpekler haline geldiler. İlk çağlardan bu yana insanlara ve çocuklara hep pozitif anlamda katkıları olduğunu öğrendik.

Köpeklerin Çocuklar Üzerindeki Katkıları

Köpeklerin çocukların gelişimini hızlandırdığı bir gerçektir. Hiçbir eğitim materyali, çocuğun her gelişim alanına aynı anda hitap edemez. Bunu gerçekleştirebilecek tek şey; “Köpekler” dir. Aynı zamanda çocukların; Zihinsel Gelişimini, Duygusal ve Sosyal Gelişimini, Dil Gelişimini, Fiziksel Gelişimini etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Ortamda bir köpeğin olduğu durumlarda, çocukların kalp atışlarının yavaşladığı ve davranışsal stresin ortadan kalktığı belirlenmiştir. Sevmeyi sevilmeyi, dostluk kavramını, duygu paylaşımını, bağlılık duygusunu, korkularını yenmeyi ve öfkelerini kontrol etmelerini sağlar.  Kısa bir ömre sahip olan köpeğini kaybettiğinde her canlının ölebileceğini kabullenecektir, ilerde sevdiği bir insanı kaybettiğinde o travmayı  daha kolay atlatacaktır.

Eçev Hakkında Tüm Detaylar

Eğitim Faaliyetlerine Destek

 • Merkezinizdeki eğitim faaliyetlerine üniversite öğrencileri veya yetişkin gönüllü eğitmenler destek veriyor. Eğitime desteğe küçük de olsa bir katkı sağlamak, faaliyetlerinizde rol oynamak isteyen okuyucularımızın nasıl bir yol izlemeleri gerekiyor?

Gönüllü olmak isteyen öğrenciler yada yetişkinler bize 425 97 97 Merkez ofis - 431 12 74 Eçev Altındağ 365 42 97 Eçev Yamanlar telefonlarından yada www.ecev.org.tr adresinden Eçev’de gönüllülük başvuru formu doldurarak bize ulaşabilirler .

 • Bizleri aydınlattığınız için teşekkür ediyor ve böylesine önemli bir konuda farkındalık yaratma çalışmalarınızı takdir ediyoruz. Son olarak ilave etmek istediğiniz bir şey var mı?

Bize bu imkanı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Katkılarınız bizim için çok değerli . En son benim için çok önemli ve anlamlı bir söz ile kapatmak isterim.

“ Bir yerlerde bir çocuk sizi daima hatırlayacak “

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();