Düz Bir Karın İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Düz bir karın için nelere dikkat etmeliyiz? Forma kavuşmak için tükettiğimiz yiyecekler ve yapacağımız sporlar ne olmalı? Basit ipuçları

Yıllardır birçok kişinin hayalini kurduğu düz bir karın ve yağ olmayan estetik bir görünüme kavuşmak artık çok zor değil. Düz bir karına sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken şey bunun için gerçekten yediklerinize dikkat etmek ve sıkı bir şekilde spor yapmaktır. Sezonla birlikte zayıflama çabalarını hızlandıran bizler için işte karnı düz bir forma kavuşturmanın yolları...

Düz Bir Karın İçin İpuçları

  • Kilo vermeniz ve özellikle bel çevrenizi  zayıflatmanız yaş ilerledikçe zorlaşır. Zayıf olsanız bile yağlar bel ve karın bölgenizde toplanır. Evde kendi kendinize uygulayacağınız egzersizlerle düz bir karına sahip olmanız mümkün.

Ayrıca sadece egzersizin yeterli olacağı yanılgısına da düşmeyin. Düz bir karına sahip olmanın yolu düzenli egzersiz, sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamdan geçer.

Beslenmenize Dikkat Edin

  • Vücudun, yağ yakabilmesi yağ tüketmeye bağlıdır. Bu yüzden kızartmalar ve yapay gıdalarda bulunan trans yağlardan uzak durun. Zeytinyağı gibi doğal yağlar vitamin ve minerallerin daha etkili sindirilmesini sağlar.
  • Organik et tercih edin, alkolden uzak durun.
  • Su İçin: Midenizi litrelerce sıvıyla doldurmak yarardan çok zarar verecektir. O yüzden bulduğunuz her meyve suyunu, bitki çayını tüketmek yerine günde minimum 8 bardak su içerseniz bu yeterli sıvıyı size sağlayacaktır. Su içmeyi daha eğlenceli hale getirmek için suyun içerisine limon kabuğu, tarçın veya maydanoz da koyabilirsiniz.
  • Yemekleri çok fazla pişirmeyin. İçindeki besin değerlerinin azalmaması için sebzeleri mümkün oldukça az pişmiş veya çiğ tüketin.

düz bir karın için, zayıflama, fit bir karın için

  • Gluteni ihmal etmeyin: Gluten, özellikle tam tahıllı buğday grubunda bulunan bir proteindir. Sindirim sistemini düzenlediği için doktorların önereceği miktarda ve tam tahıllı buğday grubunda olması koşuluyla, kahvaltılık gevrek, fırın mamülleri, makarna, peynir, yulaf ezmesi gibi pek çok gıda tüketebilirsiniz.
  • Uyku düzeninize dikkat edin :Uykunuzu almadığınızda beyne tokluk hissini veren leptin hormonunun salgılanması da düzensiz hale gelir. Bu nedenle düzenli uyumak açlık hissini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Mümkünse gün içinde de birkaç kez 15’er dakikalık şekerlemeler yapın. TV, bilgisayar, telefon gibi cihazlar beyni manyetik salınımla yanlış yönlendirerek uyku kaçırır. Bu da kilo almanıza neden olur. Masaj yaptırın.
  • Kahvaltı çok önemli : Kahvaltısız asla sokağa çıkmayın. Uyandıktan sonra en fazla 1 saat içinde kahvaltı edin. Aksi takdirde vücut strese girerek metabolizmayı anında yavaşlatmaya başlar. Vakit yoksa bile yanınıza bir meyve veya bir avuç fındık alarak ilk 1 saati boş geçirmeyin.
  • Protein alın :Protein içeren yiyecekler enerji verir ve zayıflamanıza yardımcı olur. Bu nedenle eğer günde 2000 kalori ile besleniyorsanız bunun 500 kalorisi proteinden olabilir. Yağsız yoğurt, süt, balık gibi gıdaları beslenmenize gereken miktarda ekleyebilirsiniz. Fındık, ceviz gibi çerezler de zengin birer protein kaynağıdır ancak hafta bir kez 24 badem, 35 fındık yiyebilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load