Dünya’nın En Ünlüsü Rio Karnavalı

Dünya’nın En Ünlüsü Rio Karnavalı, Rio Karnavalı İle Eğlencenin Tadını Çıkarın, Görülmesi Gereken Yerler, Rio de Janerio

Dünya’nın en önemli organizasyonlarının sıralaması yapılsa ilk sıralardan listeye giren Rio Karnavalı aynı zamanda dünyanın en büyük festivalidir. Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenir. Festivalin en önemli konukları samba okullarıdır. Yaptıkları gösterileri izlemek ve aralarına karışmak için milyonlarca insan gelir.

Rio Karnavalı İle Eğlencenin Tadını Çıkarın

Rio boyunca oteller, gece kulüpleri, barlar ve restoranlardaki sokak partileri, fantezi karnaval baloları ve durmayan partiler şehri durma noktasına getirir. Olağanüstü eğlencelerin düzenlendiği bu festival, her yıl Paskalya öncesi başlar. Rio Karnavalı’nın ilk başladığı zamanlar ve başlama şekli ile ilgili çeşitli rivayetler varsa da biz günümüzde kutlanana odaklanıyoruz. Her şey gibi o da zamanla değişti. Çünkü insanların eğlence anlayışları, inanışları, teknoloji gibi birçok etkenin değişmesi festivallere de yansıdı. İlk başladığı günden bu yana müziklerin de dahi değişiklik görülen Festival, günümüzde samba dans ve müzikleri ile kutlanıyor.

Dünya’nın En Ünlüsü Rio Karnavalı

Samba Şehri Rio Da Janerio

Biraz bu festivalin başrolü olan Sambanın kökenine değinmek isterim. Samba, Portekizliler tarafından Brezilya’ ya getirilen ve Afrikalı köleler sayesinde geliştirilen bir danstır. Zaten müzikal eğilimleri ile bilinen köleler, Sambanın ritimlerine göre ayarlanmış müzik, şarkı ve dans ile yeteneklerini gösterdiler. Köleliğin kalkması ile Samba okullara taşındı ve eğitimleri verilmeye başladı. Bu okullar da karnavalın özü haline geldi. Dünyaca ünlü Rio Karnavalının altı gün sürer ve bütün günleri de dolu dolu geçer. Okullar, müziklerden koreografiye, kostümlerden kullanılacak arabalara kadar sıkı bir çalışma gerçekleştirir. Festival de okullar Samba yarışı içerisinde olurlar. Kazanan okula mutlaka ödül verilir. Tüm karnaval boyunca profesyonel Sambacılar harika gösteriler düzenler. Özel gösteriler ve çocukların gösterileri de oldukça dikkat çekicidir.

Dünya’nın En Ünlüsü Rio Karnavalı

Normal bir dans şampiyonasına hazırlanır şekilde yani aynı yoğunlukta çalışılır. Çünkü bu sadece onların değil dünyanın da en önemli günüdür. Milyonlarca turist kendi ülkelerinden sadece bugün için aylar öncesinden rezervasyon yapıp, gitmek için gün saymaya başlar. Tabii ki her Samba Okulu katılamıyor. Öncesinde yaratıcı kostümleri, müzikleri ve dansları ile hazırlanarak kırk kişilik bir jürinin önüne çıkarlar ve beğenilirlerse ancak karnavala katılabilirler. Her okul katılıp hem kendi tanıtımını yapmak ister hem de kendini kanıtlamak ister ancak sanıldığı kadar kolay değildir bu.

Dostluk ve rekabetin bir arada olduğu en özel organizasyondur. Konsept belirlenerek yapılan bir festival, her sene değişik görüntülere ev sahipliği yapar. Her kesimden insanın katıldığı bir karnaval olan Rio Karnavalı, ünlü sokak partilerine de tanıklık eder.

Şimdi gelelim bu dünyaca ünlü karnavala gitmek için neler yapılacağına. Çok uzun zaman önce işinizi gücünüzü ayarlayıp ve tabii maddi açıdan da çökmemek için rezervasyonlarınızı yapmalısınız. Malum festivale binlerce turist gitmek istiyor ve siz de onların arasında olmak istiyorsanız eğer harekete geçmelisiniz. Bol müzik, bol dans, sınırsız eğlenceyi kimse kaçırmak istemez herhalde.