Dünya Kadınlar Günü Ve Hayatta & Modada Güçlenen Kadınlar 

Dünya Kadınlar Günü Ve Hayatta & Modada Güçlenen Kadınlar, Türkiye’deki Reklamlarda Güçlenen Kadınlara Destek, Modada “Gırl Power” Konsepti.

Özellikle yeni Amerikan başkanı Donald Trump’ın başkanlığıyla birlikte dünyada yeniden yükselen feminizm ve kadın hareketi ile moda sektörü de bu duruşa sessiz kalmadı.

Modada “Girl Power” Konsepti

İlk olarak Dior ilk kadın tasarımcısı olan Maria Grazia Chiuri ile 2017 koleksiyonunda ve Dior mağaza vitrinlerinde kullandığı “Hepimiz Feminist Olmalıyız” baskılı t-shirtleriyle desteğini gösterdi.

 

kadinlar gunu

 

kadinlar gunu

 

New York Moda Haftası’nda “Mesajını Giy” konseptini uygulayan, kadınların güçlenmesi ve umuduna atıfta bulunan Prabal Gurung “The Future is Female” ve Zadig&Voltaire ise “Girls Can Do Anything” mesaj logolu t-shirtleriyle podyumdaydı.

Dünyaca ünlü modeller arasında da rekabet yerine; Girl Power ve kadın dayanışması temasını vurgulayan Cara Delevingne ile Taylor Swift, Martha Hunt ve Lena Dunham gibi modeller sıkça kız kıza sosyal hayatta beraber görülüyorlar.      

Grammy Müzik Ödüllerinde Bir Ana Tanrıça: Beyonce

 Amerika’da gerçekleştirilen yılın en prestijli müzik ödülleri olan Grammy’de, ikiz bebeklerine hamileliğini yeni duyuran Beyonce, “Ana Tanrıça” konseptli şovuyla müzik tarihine geçecek bir performans sergiledi. Peter Dundas tasarımı gold işlemeli elbisesiyle ve gold ekstravagan aksesuarlarıyla, Beyonce adeta anneliğini kutsuyordu. Semavi dinlerden önce M.Ö. 7000’lerden başlayarak tarihte birçok toplumda karşımıza çıkan Ana Tanrıça miti, doğurganlığı ve bereketi sebebiyle kadın bedeninin kutsallığının inancıdır ve “Anaerkil” gücü vurgular. Ancak zaman içerisinde silahın icadı ile birlikte, yaratmak yerine yok etmenin öne çıktığı toplumlarda, ataerkil düzene de geçildi.

 

kadinlar gunu

 Yeni İmajıyla 2017 Pirelli Takvimi Ve Güçlü Kadınlar

 Her yıl birbirinden feminen görselleriyle özellikle erkeklerin merakla beklediği Pirelli Takvimi, 2017 yılında bambaşka bir konseptle karşımıza çıktı. Bu seneki takvimin fotoğraf sanatçısı Peter Lindbergh ile “Karakteri, Hassasiyeti ve Kendi Olma Cesaretini” vurgulayan temayla, toplum tarafından dayatılan “Mükemmel Vücutlu Kadınlar” yerine, hassasiyet ve duygusallık fotoğraflandı. Jessica Chastain, Penelope Cruz, Nicole Kidman, Rooney Mara, Helen Mirren, Julianne Moore, Lupita Nyong'o, Charlotte Rampling, Lea Seydoux, Uma Thurman, Alicia Vikander, Kate Winslet, Robin Wright ve Zhang Ziyi gibi kariyerinde başarılı aktrislerin siyah-beyaz duru fotoğraflarıyla sonsuz gençlik ve güzellik dayatmasına bir başkaldırıydı.

 

kadinlar gunu

 

Oscar Töreni Ve Siyahi Kadınların Başarısı

 Amerika’da Trump’ın başkanlık seçiminden sonra, dünyanın dört bir köşesinde milyonlarca kadının katılımıyla gerçekleşen “Kadın Yürüyüşü” ile birlikte cinsiyet ayrımı, siyahilere ve diğer etnik gruplara önyargı ve eşcinsellik karşıtı tüm söylemlere karşı bir kadın dayanışması oluşturuldu. 26 Şubat’ta Los Angeles’ta gerçekleştirilen Oscar Töreni’nde de gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilen; tüm zorluklara rağmen siyahi kadınların NASA’daki uzay çalışmalarındaki insan üstü çabasını anlatan Hidden Figures filmi ve oyuncularının başarısı dikkat çekti. Bu minvalde “Kadın Hakları, İnsan Hakları’dır” mesajı her platformda vurgulanmaya devam ediyor.

Türkiye’deki  Reklamlarda Güçlenen Kadınlara Destek

Son günlerde dikkati çeken bazı reklamlarda da dünyadaki feminizm ve güçlü kadınlar akımına destek çıkan markaları görüyoruz. Nike Türkiye’nin “Bizi Böyle Bilin” temalı reklamı, Türkiye’nin başarılı kadın sporcularının toplumca dayatılan normlara başkaldırısı ve artık oyunun kurallarının değişip kadının her alanında aktif ve başarılı olduğunu vurguluyor.

kadinlar gunu

 

Elidor şampuan reklamındaysa “Hayat Bildiği Gibi Gelsin” sloganıyla, yine moda ve kozmetik sektörünün empoze etmeye çalıştığı “Mükemmel Kadın” imajına karşı bir duruş sergileniyor.                          

Tarihe baktığımızda, birçok ülkeden önce kadının bireysel değerini anlayıp, kadına seçme ve seçilme hakkı getiren Mustafa Kemal Atatürk’ün bize getirdiği haklara sahip çıkarak; okuyarak, sorgulayarak, üreterek Türkiye’yi de biz kadınların ileriye götüreceğine inanmaktayım.

kadinlar gunu

İçimizde KADIN olmanın gücü, önümüzde İlkbahar!..

 

 

 

Burcu Batur

Burcu Batur

Koç Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra, İngiltere'de University of Essex'te Uluslararası Yönetim ve Moda Yönetimi ile ilgili Master eğitimimi tamamladım ve Türkiye'de Vakko Esmod akademisinin Stil Danışmanlığı sertifika programını bitirdim. Hem bireylere hem kurumsal firmalara stil danışmanlığı yapmaktayım. Kadin.com ve At Dünyası binicilik dergisinin moda editörlüğünü yapmaktayım.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();