Doğumun Başlaması Nasıl Anlaşılır?

Doğumun Başlaması Nasıl Anlaşılır? Doğum sancısı nasıl olur, doğumun başladığını nasıl anlarsınız? Doğumla ilgili merak ettiğiniz herşey!

Genel olarak yürümekte zorluk çekmeye başlamak, düzenli şekilde kasılmalara maruz kalmak ve en belirgin belirti olarak doğum suyunun gelmesiyle doğum sürecinin başladığı anlaşılır. Bu genel olarak en yaygın belirtilerin yanında başka hangi belirtiler görülür, doğumun başlaması nasıl anlaşılır ve doğum nasıl başlar; sizler için madde madde inceledik.

Doğumun Başlaması

  • Gebelikte Vajinal Akıntı

Hamilelikte gelen akıntı normal mi yoksa bir şeylerin belirtisi mi, başına gelen birçok kadın bunu merak eder. Uzmanların söylediğine göre, gebelik esnasında artan östrojen hormonunun artmasıyla vajinadan gelen akıntılarda artış gözlemlemek oldukça normaldir. Fakat her gelen akıntı hamilelikle ilgili normal bir akıntı olmayabilir, dolayısıyla anormal bir akıntı ile karşılaşıldığında bir doktora görünmek yapılacak en doğru hareket olacaktır. Hamilelik esnasında gelen akıntı genelde kokusuz, beyaz, ince ve akışkan kıvamdadır.

  • Doğum Nasıl Başlar?

9 aylık süren hamilelik dönemi sonrasında, doğum zamanının artık başlayacağını gösteren bazı belli başlı belirtiler bulunmaktadır. Öncelikle, bebeğin karnınızda yer değiştirmesi, yani karnınızın alt bölgesine (pelvis) gitmesi ile diyagramınıza yapılan baskının azalması dolayısıyla hissedeceğiniz rahatlık, doğumun başladığının ilk belirtisi olacaktır. Doğumun başlaması ile idrar kesesinde oluşan baskı ile sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Doğumun Başlaması Nasıl Anlaşılır?

Hamileliğin son aylarında artan düzensiz, keskin ve pozisyon değiştirdikçe azalan ağrıların aksine, bu sefer çok daha uzun süren, daha keskin ve herhangi bir dinlenmeyle geçmesi mümkün olmayan düzenli aralıklı sancılar da bir diğer doğum başlangıcını gösteren belirtilerden biridir.

Doktorunuzun muayene esnasında görebileceği gibi, rahim ağzında incelme yaşanmasının yanı sıra aynı zamanda doğum başlangıcını gösteren bir diğer belirti olarak rahim ağzında genişleme görülecektir. Bu belirtilerden başka, halk arasında en çok bilinen belirti ise şüphesiz ki doğum suyunun gelmesidir.

  • Doğum Suyunun Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin anne karnında içerisinde bulunduğu amniyon sıvısının gelmesi yani halk dilinde "gebelik suyu" da denilen suyun gelmesi ile doğum hemen başlayabileceği gibi, yaklaşık olarak 1 ya da 2 gün de sürebilir. Dolayısıyla suyun gelmesi her zaman doğumun başladığı şeklinde yorumlanmamalı.

Genellikle bahsedilen bu suyun gelmesinden önce annenin bel, sırt ve kasık bölgelerinde bazı acı veren sert sancılar meydana gelir. Daha sonra kasık bölgesinde hissedilen ıslaklık ile anne doğum suyunun geldiğini anlar. Bu durumda, vakit kaybetmeden hastaneye gidilmelidir.

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load