Doğumdan Sonra Cinsel İlişki

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki ! Doğumdan ne kadar sonra cinsel ilişkiye girmek uygundur? Normal doğum sonrası cinsel birleşme hakkında merak ettikleriniz?

Evlilik öncesi ya da sonrasında çiftler için en güçlü bağlardan birini oluşturan cinsel ilişki hamilelik dönemi ile sıralamadaki yerini değiştirmek durumunda kalıyor. Cinsel birleşme kadın ve erkek arasındaki en önemli bağlardan biridir. İyi bir cinsel yaşamın hem sağlığa hem de psikolojiye birçok faydası olduğunu hepimiz biliyoruz. Çok güzel ve yolunda giden bir cinsel yaşamın hamilelik ve doğum gibi mucizevi bir neden ile sona erdirilmiş olmasının çiftler üzerindeki etkisi ne olabilir? Doğumdan Sonra Cinsel İlişki hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar yazımızda.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki İçin Geçmesi Gereken Süre  

İster normal doğum ister sezaryen olsun kadın vücudu doğum sürecini çok çabuk atlatamaz. Normal doğumda ve sezaryen doğumda dikişler ve ağrı bir süre devam etmektedir. Ayrıca doğumdan hemen sonra gelmeye başlayan löşi adındaki akıntının bitmesi tamamlanmadan çiftler cinsel ilişkiye girmemelidir. Lohusalık dönemi kadın için oldukça zorlu bir süreçtir. Vücudu ve psikolojisi hem bu yeni duruma alışmaya çabalamaktadır hem de alışmaya çabaladığı bu yeni durumu eşiyle paylaşmak istemektedir. Uzmanlar bu 6 haftalık lohusalık döneminin cinsel ilişki için hiç uygun olmadığını söylemekteler.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki

Doğumdan Sonra Erkeğin Kadına Bakışı

Kadın doğum yapmadan önce önceliği tamamen erkek iken doğumdan hemen sonra önceliğin çocuğa kayması erkeği ilk başta rahatsız etmeyecektir. Fakat kadında cinsel alanlar olarak görülen göğüslerin artık bir canlıya yaşam verdiğini düşünmek kadının çekiciliğini belirli oranda düşürecektir. Kadının doğuma birkaç ay kala cinsel ilişki yaşayamaması ve sonrasındaki 6 haftalık lohusalık döneminde de cinsellikten uzak kalması çok istekli bir erkek için haliyle büyük bir yıkım oluşturabilir. Buradaki esas nokta ; Doğumdan sonra cinsel ilişki konusunda çiftlerin birbirlerini iyi anlamaları, ihtiyaçlarını fark etmeleri ve ortak bir yolda buluşmaları olacaktır. Hormonlarındaki değişiklik ile artık eskisinden çok daha farklı bir hale gelen kadın için cinsel isteksizlik dönemi başlamış bulunmaktadır.

Kadının Yeni Vücuduna Alışması Zaman Alacaktır

Doğumdan sonra cinsel ilişki için kadını tereddüt eden bir diğer nokta da doğumdan sonra alınan kilolardır.  Şişen göğüsler, maalesef ki bakıma ayrılabilecek zamanın olmaması gibi sebepler kadının kendindeki o eski çekiciliğin kalmadığı düşüncesini doğuracaktır. Kadın artık gün içerisinde bırakın giyinip süslenmeyi çoğu zaman duş alacak vakti bile bulamazken, erkek ise rutinine geri dönmüş ve yeni sürece nasıl ayak uyduracağını bilemez haldedir. Lohusalık döneminden hemen sonra girilecek cinsel ilişki çiftler için oldukça önemlidir. Özellikle ağrısı devam eden kadınlar için doğru pozisyon önceliği kadına verilmeli, bir süre kadının en rahat ettiği pozisyonda cinsel ilişkiye girilmelidir. Böylelikle çiftler arasındaki cinsel bağ tekrar kazanılmış olacaktır.

Normal Doğum Ve Sonrası

Normal doğumdan sonra yanlış dikişlerin atılması, çiftlerin cinsel hayatını olumsuz yönde etkiler. Özellikle vajinanın penisi kavramayacak kadar bol hale gelmesi çiftler arasında sorun yaratacak olsa da bir ameliyat ile bu sorunun çözülebileceği unutulmamalıdır. Doğumdan sonra cinsel ilişki çiftlerin birbirlerine olan anlayışları ve destekleri ile kısa süre içerisinde normal dönebilir.

No more pages to load

No more pages to load