Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Pek çok korunma yöntemi vardır. Ancak en yaygın ve güvenilir korunma yönteminin ne olduğunu biliyor musunuz? Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Bir çok doğum kontrol yöntemi vardır bunların bazıları bilimsel bazıları ise sadece kulaktan dolma hurafelere dayanıyor. Doğum kontrol yöntemlerinin başlıcaları doğum kontrol hapı kullanmak, spiral taktırmak, prezervatif kullanmak, ilişki sırasında erkek spermini öldüren köpük ya da jel tarzı sıvılar kullanmak, ilişkiden önce yerleştirilen ve gene erkek spermlerini öldürmeye yarayan diyaframlar kullanmak. Bir de kesin çözüm istiyorsanız kadın ya da erkeğin tüplerini bağlatmasıdır ki bu geri dönülemez bir süreçtir. En yaygın ve pratik olanı ise doğum kontrol hapı kullanmaktır. Peki Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır? Ne Kadar Güvenlidir?

Her doğum kontrol yönteminin kendine göre korunma yüzdeleri var. En rahatlarından biri eğer vücudunuz alerjik bir tepki göstermiyorsa spiral yöntemini kullanmaktır. %98 koruması olan spiral yöntemini seçecekseniz eğer uzun süre hamile kalmayı hedeflememeniz lazımdır. Maksimum süresi 10 yıldır.

metin_dogumkontrol

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları ise kadınların kullandığı bir yöntemdir. Kadınların her ay salgıladığı yumurtaları işlevsiz hale getirerek bir korunma yolu sağlarlar. Bir çoğu hormon içerir. Bu nedenle gerekli hormon testlerinizi doktorunuza yaptırarak size en uygun olan doğum kontrol hapını bulabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları hakkında bazı yanlış bilinen şeyler vardır. Bunlardan en yaygını ise kısırlık yaptığı üzerinedir. Bu tamamen yanlıştır. Hap kullanımı bırakıldıktan sonraki 1 yıl içinde doğurabilme oranı %83’tür. Zaman daha arttıkça bu oran da normale dönecektir. Bir başka yanlış ise bir gece hap alınmasının unutulması halinde hemen o gece eğer ilişkiye girdi iseniz hamile kalınabileceği yönündedir. Bu da yanlıştır. Doğum kontrol hapları bir süre sonra vücudunuzda bir birikim oluşturacaktır. 1 gece alınmasının unutulması bu birikimde eksikliğe yol açmaz. Ertesi gün 1 yerine 2 hap alarak normal döngünüze devam edebilirsiniz.

Bir diğer şehir efsanesi de doğum kontrol haplarının göğüsleri büyüttüğüdür. Sanırım bu efsane tamamen erkek kaynaklı. Evet doğum kontrol hapları göğüslerde şişkinliğe sebep olabilir. Ama göğüsler öyle bir iki beden falan büyümez.

Bir başka yanlış da hapların cinsel iştahı durdurduğu yönündedir ki bu da kesinlikle gerçek değildir. Hap kullanarak da çok keyifli bir cinsel hayat sürdürebilirsiniz. Bu sadece size ve eşinize bağlı ama haplara değil.

Her şey bir tarafa şunu asla unutmayın; Eğer hap kullanıyorsanız bu sizi sadece hamilelikten korur ama cinsel hastalıklardan koruyan bir önlem değildir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();