Dizleri Güçlendiren Hareketler

Dizleri Güçlendiren Hareketler. Dizlerimiz vücudumuzun dengesini sağlayan en büyük eklemlerimizdir. peki güçlendirmek için ne yapmak gerekli?

Dizlerimiz vücudumuzun dengesini sağlayan en büyük eklemlerimizdir. Dizlerimiz sayesinde yürüyebilir, ayakta durabiliriz. Dizlerimiz aynı zamanda bacaklarımıza esneklik sağlar. Vücudumuz için son derece önemli olan bu eklemleri güçlü ve sağlıklı tutmamız elzemdir. Yaşın ilerleyişi bile birlikte dizlerimizin gücü azalır. Dizlerin zayıflaması için yaşlanma mutlak neden değildir. Zira dizlerle ilgili problemler her yaşta yaşanabilir. Dizlerin zayıflaması ile birlikte de ayakta durmak da dâhil olmak üzere günlük faaliyetlerimiz kısıtlanır. Dizleri güçlendiren hareketler yaparak dizlerimizin sağlığını korumamız mümkündür.

Dizleri Güçlendiren Hareketler Nelerdir?

Dizleri güçlendirmek için bazı beslenme ve yaşam değişiklikleri yapmamız gerekir. Aşırı sodyum alımını kesmek, hareketsiz yaşam tarzı ve zorlayıcı hareketler yapmak dizlerimizin zayıflamasını önleyecektir. Bunlar haricinde direkt olarak dizleri güçlendiren bazı egzersizler de vardır. Öncelikleri dizleri güçlendiren hareketler olan bazı egzersiz yöntemlerine göz atalım.

Diz egzersizleri yapmak dizleri güçlendirmenin en iyi yöntemlerinden biridir. Bu hareketlere başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmak gerekir.

Dizleri Güçlendiren Hareketler

Dizleri güçlendiren hareketler serisinin ilkine Hamstring uzatma adı verilir. Bu yöntem bacağın üst arka kısmındaki kasları hedef alırken aynı zamanda dizleri de güçlendirir. Bu hareketi yapmak için öncelikle sırt üstü uzanmanız lazım. Bacaklarınızı dizlerden bükün, iki elinizle üst bacağınızı sarın ama bunu yaparken dizlerinizi değil, bacağınızı sarın. Bacağınızı gererek kendinize doğru çekin ve 30 saniye kadar bu şekilde bekleyin. Sonrasında başlangıç pozisyonuna geri dönün ve bu hareketi birkaç kere tekrarlayın.

Dizleri güçlendiren hareketler serisinin ikincisi tempolu marş egzersizidir. Bu hareket özellikle dizlerin eklem birleşim noktalarını güçlendirir. Pozisyonu uygularken bir sandalyeye oturabilir ya da ayakta durabilirsiniz. Sırtınız düz, bacaklarınız omuz açıklığında olsun ve tempolu şekilde bir dakika süresince dizlerinizi karnınıza doğru çekin. Birkaç saniye ara verdikten sonra bu hareketi 20 kere tekrarlayın.

Eğer bu egzersizlerden herhangi birini uygularken eklemlerinizde rahatsızlık hissederseniz mutlaka durun ve doktorunuza danışmadan devam etmeyin. Bu egzersizlerden en verimli sonucu alabilmek için ise haftada 4 veya 5 kez uygulamayı ihmal etmeyin.

Dizleri Güçlendiren Hareketler

Dizleri Güçlendiren Diğer Yöntemler

Dizleri güçlendiren hareketler yapıldıktan sonra diz sağlığınız için uygulayabileceğiniz bazı başka yöntemler de var. Bu yöntemlerden ilki ise masajdır. Masaj yaptırarak diz ağrılarınızdan kurtulabilir ve doğru masaj yöntemi ile dizlerinizi güçlendirebilirsiniz. Bununla birlikte yüzme de dizleri en çok güçlendiren spor türlerinden biridir. Güçlü eklemler için günlük kalsiyum ve D vitamini ihtiyaçlarınızı da karşıladığınızdan emin olun.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();