Dizlerde Kireçlenme Ve Nedenleri

Dizlerde Kireçlenme Ve Nedenleri, Dizlerde Kireçlenme Belirtileri, Yaralanma Ve Aşınma, Genetik Faktörler, Yanlış Egzersiz.

Etrafımızda birçok kişiden defalarca kez duyduğumuz diz ağrılarının çoğu dizlerde kireçlenme sebebi ile meydana gelmektedir. Osteoartrit veya dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinmekte olan kireçlenme oldukça yaygın ve aynı zamanda da kronik bir eklem hastalığı olma özelliğine sahiptir. Her yaştan insanı etkileyebilme özelliğine sahip olsa da özellikle de 65 yaş üstü hastaların büyük bir kısmında bu hastalığa rastlanmaktadır.

Dizlerde kireçlenmede kemik uçlarını örten kıkırdakta bozulmalar yaşanır. Bu bölge kemiklerin birbirleri ile buluştuğu, bir eklem oluşturduğu ve bununla birlikte bir hareketin sağlandığı yerdir. Arada oluşan bu kıkırdak yapının yıpranması ile birlikte kemikler korumasız kalır. Birbirlerine sürtünmeye başlayan bu kemikler ile kıkırdakta bozulmalar meydana gelir. Bu bozulma eklemin yapısını ve şeklini etkileyerek işlevini yerine getirememesine neden olur.

Dizlerde Kireçlenme Ve Nedenleri,

Özellikle hastaların büyük bir çoğunluğunda merdiven inip çıkamamak gibi şikayetlere bolca rastlanır. Bu hareketin dizlerde kireçlenmeye sahip olan hastalarda karşılaşılmasının en büyük nedeni ise eklemlere artı yük bindirmesidir.

Kıkırdağın yıpranması ile birlikte eklem içinde başka sıkıntılara da rastlanabilir. Kırılan kemik ya da kıkırdak parçaları eklem sıvısında yüzerek tahrişe ve ağrılara neden olabilir. İltihap kireçlenmenin asıl nedenlerinden biri olmasa da kıkırdağın yıpranması sonucunda eklem zarında iltihaplanma yaşanabilir.

Dizlerde Kireçlenme Belirtileri

  • Özellikle sabah saatlerinde bir süre dinlenmeden sonra görülen tutulma ve ağrılar
  • Yürüme, merdiven çıkma ve yük taşımada zorluk çekilmesi

Kireçlenmenin Nedenleri

Birçok kronik hastalıkta olduğu gibi kireçlenmenin de tek bir nedeni yoktur. Yaşam tarzı ve kalıtım gibi faktörler bir araya geldiğinde kireçlenmeye ciddi bir zemin hazırlanmış olunur. Bu etkenlerden bazıları ise şöyledir:

Kilo

Kalça ve diz vücudun tüm ağırlığını taşıyan bölgelerdir. Kilonun normalden fazla olması bu bölgelere binen yükün fazlalaşması demektir. Aldığınız her bir kilo dizlerinize normalden birkaç kat daha fazla basınca neden olur. Fazla kilolarınız eğer uzun süre vücudunuzda kalmışsa bu durum eklemlerinizi beklenenden çok daha erken bir zaman diliminde yıpratmaya başlayacaktır.

Obezite kireçlenmenin tek nedeni olabileceği gibi genetik faktörlerle birleştiğinde hastalığın ortaya çıkmasında zemin hazırlayan unsurlardan bir tanesi de oluşturabilir.

Yaralanma Ve Aşınma

Sürekli tekrarlanan hareketler ya da eklemlerdeki ameliyat ya da kırık kaynaklı yaralanmalar kireçlenme sürecini tetikleyebilir. Özellikle sporcularda sıkça görülen bu rahatsızlık hareketlerin tekrarlanması ile oluşmaktadır.

Genetik Faktörler

Kıkırdağı oluşturan proteinden sorumlu olan genler bazı genler görevini tam olarak yerine getiremeyebilir. Nadir görülen bu genetik bozukluk eklemleri yıpratan bir yaşam biçime sahip olunmamasına rağmen 20’li yaşlarda kireçlenmeye maruz kalınmasına neden olabilir.

Yanlış Egzersiz

Dizlerde Kireçlenme Ve Nedenleri,

Sağlıklı yaşamanın ilk kurallarından olan düzenli egzersiz doğru şekilde ve ölçüde yapılmadığı takdirde sık sık sakatlanmalara neden olabilir. Böyle bir durumda doktorunuza ya da spor hocanıza danışarak bir egzersiz programı gerçekleştirmeniz en doğru tercih olacaktır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();