Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz ağrılarına ne iyi gelir? Hangi egzersizlerle diz ağrılarından kurtulabilirsiniz? Sağlıklı dizler için öneriler!

Diz ağrıları hemen hemen her yaş grubunun başına gelebilen bir ağrı çeşididir.Bu ağrılar kimi zaman fazla zorlamadan, kimi zamansa romatizmal hastalıklardan kaynaklı olabilir. Özellikle sporcuların sıklıkla karşılaştığı bu hadiselerde bilinçlenmek ve doğru bir yöntemle hareket etmek en doğrusu olacaktır. Peki diz ağrısına ne iyi gelir? Sizler için araştırdık.

Sağlıklı Dizler İçin Ne Yapılmalı?

  • Öncelik bacaklarınızı güçlendirmek olmalı. Bacaklardaki en büyük kas grupları olan quadriseps ve hamstrings’leri güçsüz koşucuların, diğerlerine göre 3 ile 6 kez daha fazla diz ağrısına yakalandıkları biliniyor. Bu kasları güçlendirmek için haftada 3 kez 10x3 tekrardan oluşacak şekilde squat ve lunge egzersizleri yapabilirsiniz.
  • Doğru hareket etmek oldukça önemli. Koşarken kalçalarınızla dizlerinizin aynı hizada olmasına, yere basarken dizlerinizin rahat bir şekilde kırılmış olmasına dikkat edin. Yere topuğunuzla değil, ayağınızın ayasıyla basmalısınız.
  • Sağlıklı diz kapakları ayaklardan başlar. Bunun için ayaklarınızı destekleyin. Ayaktaki dengesizlikler de diz kapağının dengesiz hareket etmesine yol açtığı için ağrıya sebebiyet verebilir. Özellikle içe basma gibi bir sorununuz varsa, ayağınızı destekleyecek bir aparata ihtiyacınız var demektir. Bu noktada bir hekimden destek almalısınız.

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Günlük yaşantınızda aklınıza geldikçe yaptığınız ufak egzersizlerle dizlerinizin kireçlenmesine engel olabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken, bu hareketlerin bilinçli bir şekilde yapılıp, zorlayıcı olmamasıdır.

Diyelim ki iş yerindesiniz ve sürekli masa başı çalışıyorsunuz. Zaman içerisinde ağrıların meydana gelmesi ve günlerinizin giderek zorlaşması muhtemeldir. Saat başı ayağa kalkıp dizleri esneterek ve oturduğunuz yerde yaptığınız ufak diz hareketleriyle bu problemin önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

Veya uzun süren bir telefon görüşmesindesiniz. Karşı tarafın da kapatmaya pek niyeti yok, sohbet uzadıkça uzuyor. İşte bacakları çalıştırmak için harika bir fırsat! Ayakta dururken topuklarınızı birleştirin, ayak uçlarını dışarı doğru açın ve bir V oluşturun. Bu pozisyondayken dizleriniz ayak parmaklarını geçmeyecek kadar aşağı doğru kalçanızı alçaltın. Yukarı doğru kalkarken iç bacakları sıkın. Yavaş bir şekilde alçalıp yükselerek 20 tekrar yapın. (Tabii bir yandan konuşup bir yandan sayamayacağınıza göre yaklaşık olarak hesağlayarak ilerleyin.) Son tekrarda dizlerinizin bükülü olduğu pozisyonda kalın, topuklarınızı yukarı kaldırıp indirerek bu kez de alt baldırlarınızı çalıştırın. Hâlâ telefon kulağınızda mı? O zaman bir set daha devam edin. Böylelikle yalnızca dizlerini değil bacaklarınızı da çalıştırmış olacaksınız.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();