Diyette Sebze Yemekleri

Diyette Sebze Yemekleri ! Diyet zamanında hangi yiyecekleri tüketmeniz gerekiyor? Hangi sebzeler daha faydalıdır?

Pek çok kadın hayatının belirli dönemlerinde diyet yapmak zorunda kalır. Kimi zaman hamilelik kilolarının verilmesinde, kimi zaman aşırı hareketsiz kalınan bir kış mevsimi sonunda, kimi zaman da şekerli içeceklerin ve dondurmaların gereğinden fazla yenildiği yaz mevsimi sonunda kadınlar kendilerini birkaç kilo almış bulabilirler. Kilo vermenin en kolay yolu ise diyet yaparak yediklerimize dikkat etmektir. Her vücudun alması gereken farklı bir kalori miktarı vardır. Bu kalori miktarının fazlası alınırsa kilo alınır, daha azı alınırsa kilo verilir. Diyet yemekleri de prensip olarak daha az kalorili olmaya dayanır. Diyet yapmayı en çok kolaylaştıran yemek türü diyette sebze yemekleri olarak öne çıkar. Çünkü diyette sebze yemekleri hem sulu yemek olarak doyurucu etkiye sahiptir, hem de düşük kalorili olmaları sayesinde kilo vermeyi hızlandırır.

Diyette Sebze Yemekleri

Hangi Sebze Yemekleri Diyet İçin Uygundur?

Doğada bulunan sebzelerin her birinin farklı besin değerleri vardır. Kimi mineraller açısından zenginken kimi de yoğun oranda vitamin değerine sahiptir. Diyet yaparken önemli olan düşük kalorili ve düşük şeker oranlı sebzeleri tercih etmektir. Sebzeler dışarıdan çok masum görünürler ancak bazı sebzelerde yüksek oranda şeker bulunur. Bu nedenle diyette sebze yemekleri yiyerek kilo verildiği zannedilirken aşırı şekere maruz kalınabilir. Örneğin havuç yüksek şeker oranına sahip bir sebzedir. Hatta diyetisyenler katı diyet programlarında sadece aşırı tatlı yeme isteği olduğunda havuç verirler. Patates de aynı şekilde yüksek oranda nişasta değerine sahip olan bir sebzedir. Diyet yaparken patates yemeyi olabildiğince azaltmak gerekir.

Ispanak, mantar, brokoli, karnabahar ve patlıcan diyette sebze yemekleri hazırlanarak kullanılabilecek malzemelerdir. Bu sebzelerin kalorileri ve içerdikleri şeker çok düşüktür. Mantar protein kaynağı olarak da kullanılabilir.

Diyette Sebze Yemekleri

Diyette Sebze Yemekleri Nasıl Pişirilmeli?

Diyette sebze yemekleri yaparken malzemeden sonra dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da yemeğin pişirilme şeklidir. Eğer sebzeler yağda kızartılırsa kalori değerleri aşırı şekilde yükselir ve besin değerleri yok olur. Sebze yemeklerini pişirirken kalori değerini minimumda tutmak ve besin değerleri kaybolmadan yemek gerekir. Bunun için en güzel yöntemlerden biri haşlamadır. İçerisinde az bir miktar zeytinyağı konularak haşlanmış sebzeler lezzetli ve sağlıklı bir yemek seçeneği olur. Özellikle brokoli ve karnabahar gibi sebzeler limon eklenmiş suda haşlandığında diyet için harika bir yemek seçeneği olur.

Diyette sebze yemekleri pişirirken aşırı yağ ve tuz kullanımından kaçınmak gerekir. Aşırı tuz kullanımı vücutta ödem yapar ve kilo kaybını zorlaştırır. Tuzun tansiyon ve kalp damar rahatsızlıklarına da sebep olduğu bilinmektedir. Bu nedenle diyette sebze yemekleri pişirirken minimum tuz ve yağ kullanımı daha sağlıklı olacaktır. Sebzeler haşlanabileceği gibi az bir miktar zeytinyağında çevrilerek de pişirilebilir. Bu esnada soğan ve sarımsak kullanmak hem yemeğe tat katar hem de doğal antibiyotik olarak vücut bağışıklığını kuvvetlendirir.

 

No more pages to load

No more pages to load