Diyabetik Ürünler Zayıflatır mı?

Diyet yapanların sıklıkla düştüğü hatalar arasında diyabetik ürünler tüketmek gelir. Oysa diyabetik ürünler ibaresi kilo vermek için bir uyarı değildir,

Diyet yapanların sıklıkla düştüğü hatalar arasında diyabetik ürünler tüketmek gelir. Oysa diyabetik ürünler ibaresi kilo vermek için bir uyarı değildir, kalori bakımından diğer gıdalardan farklı da değildir.  Diyabetik ürünler, diyabet hastalarının daha rahat etmelerini sağlamak için üretilmiş, içerisinde şeker yerine tatlandırıcı olduğu için normalde özenip yiyemedikleri, çikolata gibi ürünleri yiyebilmeleri için hazırlanmışlardır.

Diyabetik ürünlerin içerisindeki yağ miktarlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Hatta çoğu diyabetik ürün tam tersine, içlerinde şeker olmadığı için lezzet ve kıvam dengesini sağlaması açısından daha da fazla yağ barındırır. Ancak kilo problemi olan ve diyete girenler, diyabetik ürünleri alarak yanılgıya düştüler. Çünkü diyabetik ürünler sadece şeker içermez, onun haricindeki tüm kalori içerikleri aynıdır. Eğer siz de kilo verme amaçlı olarak diyabetik tatlıları tüketiyorsanız kilo verme programlarınız ne yazık ki başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Diyet ürün ile diyabetik ürün arasında fark vardır. Light ürün, kalorisi azaltılmış üründür, diyabetik ürün ise, sanayi şekeri, yani sukroz olmayan üründür. Buna benzer bir yanılgı da kepek ekmeği için geçerlidir. 1 dilim kepek veya buğday ekmeği, ortalama 65 kaloridir. Bir dilim beyaz ekmek de ortalama 65 kaloridir. Bu iki ekmeğin arasından kepek ekmeğinin öne geçmesinin sebebi, besleyici değeridir. Kepek ve çavdar ekmeği B grubu vitamin ve mineraller içerir. Bu sayede kan şekerinin aniden yükselmesine ve kolesterol düzeyinin dengelenmesine yardımcı olur.Tatlandırıcı konusunda da biraz bilinçli davranmakta yarar vardır. Tatlandırıcı kullanımı sınırlı olmalıdır. 10-12 adetten fazlası zararlıdır. Bazı türleri yüksek dozda kullanıldığında, yağ oluşumunu destekler, bazıları ise ishal yapabilir. Diyet kola, diyet muhallebi gibi ürünlerin içindeki miktar da bu dozun içinde kalacak şekilde hesaplanarak tüketilmelidir.

Diyabetik Ürünler İçin de Ürün Ambalajlarına Dikkat Etmek Gerekiyor

Marketlerde diyabet hastaları ve diyet yapanlar için farklı ürünler vardır. Bu ürünlerin ambalajında yazan bilgileri dikkatle okumalısınız.

Diyabetik Ürünler Zayıflatır mı?

Diyabetik: Şeker yerine tatlandırıcıyla hazırlanmış ürünlerdir. Ürünün yağ ve kalorisinde azalma olmayabilir. Diyabetik ürünlerde kalorisi olmayan tatlandırıcılar kullanılabileceği gibi, kalorili olan tatlandırıcılar da kullanılabilir. Bu yüzden etiket iyi okunmalıdır.

Light: Normal ürünlerden üçte bir oranında daha az kalorili veya %50 oranında daha az yağlı ürünlerdir. Az kalorili ya da az yağlı ürünler, %50 az sodyum içeriyorsa, bu da light olarak nitelendirilir.

Ekstra Light: Üründeki yağın %1’dan daha az olmasıdır.

Diyet: Kalorisi azaltılmıştır.

Azaltılmış etiketi: %25 oranında daha az kalori, doymuş yağ, kolesterol veya sodyum içeren ürünlerdir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();