Aniden Bastıran Diş Ağrısına Çözüm Olacak Altın Öneriler

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş ağrısını dindirmek için evde hazırlayabileceğiniz doğal yöntemler nelerdir? Diş Ağrısı Kabusunuz Olmasın!

Farklı sebeplerle hemen hemen herkesin hayatında bir ya da birden çok defa yaşadığı bir sorundur diş ağrısı. En küçük diş ağrısının bile günlük hayatı olumsuz yönde etkilediği, konsantrasyonu dağıttığı, aynı zamanda çene ve baş bölgesine de etki ederek ağrı alanını genişlettiği bir gerçek. Peki, diş ağrısının sebepleri nelerdir?

 

Diş ağrısının sebepleri nelerdir?

 

Diş çürümesi, 20’lik diş çıkarma, iltihap, diş dolgusunun eskimesi, düşmesi ya da yanlış uygulanması, diş aralarında oluşan boşluklar… Diş ağrısının sebeplerinden sadece birkaçı. Özellikle geceleri uykuya dalmaya çalıştığınız o anlarda kendini gösteren diş ağrısıyla mücadele etmek çok zordur. Şiddetli diş ağrısı başladığı anda diş hekimine görünmek de her zaman mümkün olmaz. Mutlaka ağrıyı geçirecek bir takım müdahalelerde bulunarak diş hekimine gidene kadar geçen süreyi ağrısız ya da az ağrıyla geçirmeye çalışırız. Şimdi aniden bastıran diş ağrısını evde nasıl geçireceğimize bakalım.

 

Diş ağrısına ne iyi gelir?

 

Diş ağrısının en büyük sebeplerinden biri diş çürümesidir. Diş çürümesine sebep olan şey ise düzenli diş fırçalamamak ve diş ipi kullanmamaktır. Diş aralarında ve diş boşluklarında biriken yemekler bir çeşit asit üretmeye başlar ve bu asit zamanla diş sinirlerine baskı yaparak dişin çürümesine sebep olur. Diş çürümesini önlemek, ağız ve diş sağlığına maksimum özeni göstermek için uygulanması gereken rutin; önce diş ipi kullanmak, sonra dişleri fırçalamak daha sonra ise br gargara ile ağzı çalkalayarak diş etlerinin de sağlıklı kalmasına yardımcı olmak olacaktır. İhmal sonucu ya da elinizde olmayan sebeplerden dolayı diş ağrısı çektiğinizde ise diş ağrısına iyi gelecek bitkisel çözümlere başvurabilirsiniz.

 

  • Buz kompresi uygulayın: Ağrıyan bölgelere buz kompresi uygulamak bu bölgeyi hissizleştirdiği için ağrının şiddetini azaltır. Bu durum diş ağrısı için de geçerlidir. Buzu bir torbaya alın daha sonra bu torbayı bir beze sarın ve bu şekilde yanağınıza koyun. Buzu doğrudan koyarsanız buz yanığı olma tehlikesi yaşayabilirsiniz. Bu uygulama en azından gece başlayan diş ağrısını sabah kadar daha hafif atlatmanıza yardımcı olacaktır.

 

  • Tuzlu su ve sirke ile gargara yapın: Birçok konuda mucizevi sonuçlar veren sirke, diş ağrısı çözümlerinde de karşımıza çıkıyor. Tuzla karıştırılıp gargara yapıldığında iltihap giderme, yerleşmiş bakterileri yok etme etkisi olan sirkeyi diş ağrısına iyi gelen doğal çözümler arasına ekleyebilirsiniz. Asidik etkisinin diş minesine zarar vermesini önlemek adına çok sık tekrarlamamakta ve ağızda uzun süre tutmamakta fayda var.

 

  • Çay ağacı yağı ile masaj yapın: Birçok aktarda kolaylıkla bulabileceğiniz çay ağacı yağı aslında her zaman elinizin altında bulunması gereken şifalı ürünlerden biri. Hindistan cevizi ile birlikte kullanıldığında kepeğe iyi gelen çay ağacı yağı bu sefer diş ağrısı için kolları sıvıyor. Bir pamuğa birkaç damla çay ağacı yağı döküp ağrıyan dişinize bu pamukla masaj yaparsanız diş ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

 

  • Vaniya özü, limon özü, badem özü ya da nane özü tamponu yapın: Tüm bu bahsettiğimiz bitkilerin özlerinin bakteri giderme özelliği olduğu için “diş ağrısını ne keser” sorunuzun cevabı olabilirler. Bir pamuğa birkaç damla döküp ağrıyan bölgeye tampon yaparak diş ağrınıza kısa vadeli bir çözüm getirebilirsiniz.

 

  • Karanfil ile uyuşturun: Buz ile dışardan uyuşturma etkisinin benzerini, karanfil içeriden yaparak dişleri uyuşturuyor ve ağrıyan dişinizi hissizleştiriyor. Karanfili bir süre ağzınızda gezdirin daha sonra ağrıyan dişinizin arasına alın ve ezin. Bir süre bu şekilde tuttuktan sonra uyuşturarak ağrı kesici etkisi gösterdiğini göreceksiniz.

 

  • Sarımsakla tampon yapın: En az sirke kadar her şeye iyi gelen bir diğer doğal mucize, sarımsak… İltihap alma etkisi sayesinde diş ağrısını geçirme konusunda oldukça başarılı bir performans gösteren sarımsağı dövün ve ağrıyan dişinizin üzerine bastırın. Bu sarımsak tamponu, diş ağrısı için ağrı kesici etkisi gösterecektir.

 

  • Çörekotu ve sirkeyi kaynatın: Kaynattığınız suyla da gargara yapın. Çörekotunun bağışıklık sistemini kuvvetlendirme özelliği vardır. Etkisi düzenli kullanımlarda daha belirgindir. Ancak siz hızlı bir çözüm için sirkeyle kaynatıp gargara yapabilirsiniz. Diş ağrınızı dindirmeye yardımcı olacaktır.

 

  • Defne yaprağı ve sirkeyi kaynatın: Yine bu karışımla yapılan gargara da diş ağrısı için doğal bir ağrı kesici çözümüdür. Defne yaprağının bakteriyel enfeskiyonlarla savaşma özelliği sirkeyle birleştiğinde diş ağrınızı hafifletme etkisi gösterecektir.

 

  • Zerdeçal hamuru yapın: Zerdeçalın antibiyotik ve antiseptik etkisi vardır. 1 çay kaşığı zerdeçala biraz su ekleyin ve kulak memesi kıvamında bir hamur elde etmeye çalışın. Daha sonra ağrıyan dişinizi bu hamurla kaplayın. 15-20 dakika kadar dişinizin üzerinde beklettikten sonra suyla gargara yapın.

 

  • Nane yapraklarını ezin: En az karanfil kadar uyuşturucu etkisi olan nane de diş ağrısı için evde kolayca hazırlayabileceğiniz doğal bir çözüm sunuyor. Birkaç nane yaprağını ezin, parmağınızla ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Bir süre sonra ağrıyı daha az hissettiğinizi göreceksiniz.

 

Diş ağrısında ne tür tedaviler uygulanır?

 

Aniden bastıran diş ağrısı için pratik ama geçici çözüm önerilerimizden sonra asıl konuya geçebiliriz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi diş ağrısında ilk yapmanız gereken, mümkün olan en kısa sürede bir diş hekiminden randevu almak olmalıdır. Diş hekimine görünene kadar ağrıyı en hafif şekilde atlatmanıza yardımcı olacak bitkisel çözümlerden sonra ağrınızın sebebine göre diş hekiminiz size şu tür tedaviler uygulayabilir:

 

Diş dolgusu: Çürüyen diş için uygulanan en temel tedavidir. Çürük nedeniyle zarar görmüş dişin içi temizlenir, çürüyen doku uzaklaştırılır ve yerine dişin eski fonskiyonunu kazandıracak dolgu malzemesi doldurur.

 

Kanal tedavisi: Onarılamayacak derecede zedelenmiş dişler için kanal tedavisi uygulanır. Dişteki tüm sinirler temizlenir (Bu bazen tek seferde tamamlanmaz, birkaç sefer diş hekimine gitmeniz gerekebilir. Diş hekiminiz sinirlerin tamamen temizlendiğinden emin olana kadar sizi çağırabilir.) Temizlenen sinirlerin ardından diş dolgu malzemesiyle doldurulur ve üzeri kaplanır.

 

İmplant tedavisi: Eksik olan dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. Amaç, bölgeye yeniden fonksiyon kazandırmak ve estetik görünümü sağlamaktır. Bu protez uygulama diğer tedavilere göre biraz daha zahmetlidir ancak hastalar acıya dayanıklılık seviyelerine göre aynı gün ya da tedaviden bir sonraki gün, günlük hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

 

Porselen kaplama: Çok eskiden beri uygulanan porselen kaplama tedavisi, gelişen tekonolojiyle birlikte günümüzde çok daha estetik bir şekilde uygulanabiliyor. Burada amaç kırık ya da aşırı lekeli dişleri eski görünümüne kavuşturmak ve daha fazla zarar görmesini önlemektir.

 

Ortodonti tedavi: Halk arasında genellikle dişe tel takılması olarak bahsedilen ortodonti tedavinin kapsamı aslında daha geniştir. Özellikle çocuk yaşlarda çene ve diş etindeki bozuklukları, çarpık dişleri düzeltmek üzere yapılan ortodontik müdahaleler bu tedavi kapsamındadır. 

 

Diş beyazlatma: Dişlerinin renginden ve lekelerinden rahatsız olan herkesin yaptırabileceği bu tedavide amaç estetik görünümü geri kazanmaktır. Yeni tekniklerle birlikte diş beyazlatma tedavisi çok hızlı ve pratik bir şekilde uygulanabiliyor. Burada önemli olan bu tedaviyi alışkanlık haline getirip ağız ve diş sağlığını ihmal etmemektir. Uzun vadede olumsuz sonuçlar doğurabilecek bu tedaviyi bir kozmetik müdahale gibi algılamamak, doğal yollarla dişin rengini korumak oldukça önemlidir.

No more pages to load

No more pages to load