Dikkat Kafein Vücutta Çatlak Yapıyor

Biz kadınlar her zaman genç, duru, pürüzsüz görünen bir cildin hayali ile yaşarız. Ancak bir sabah yüzde sivilceler, elde lekeler veya göbek bölgesinde çatlaklar ile birlikte uyanabiliriz. Karşılaştığımız bu cilt sorunlarının bir kısmından kurtulmak daha kolayken, bazılarından kurtulmak epeyce vaktimizi alabiliyor. Uzun süreler boyunca bu cilt sorunlarını taşımak durumunda kalabiliyoruz. İyileşme süreçleri farklılık gösterse de ortak tek bir noktaları var, o da cilde iyi bakmak ve önceden önlem almak.

Sıklıkla kadınlarda, kalça, baldır, karın ve göğüs bölgelerinde çatlaklar görülmektedir. En önemli nedenleri kilo alıp vermedeki ani değişiklikler, gebelik ve vücudun nemsiz kalması sayılabilir. Ama biz bu yazımızda kafeinin çatlak oluşumundaki etkisinden bahsedeceğiz. Diyetisyenlerin bu konu hakkındaki bilgilerini sizlerle paylaşacağız. Sizin de bu yazıdan sonra kafein ve asitli içecek tüketimine dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Deri Çatlakları Neden Oluşur?

Cildin kısa bir zaman aralığında fazla gerilmesiyle dermis bölgesinde çatlaklar oluşur. Dermis bölgesi cilde esnekliği vere,  kollajen ve elastin gibi liflerin olduğu orta katmandır. Gerilme ile birlikte ciltteki bu bağlayıcı liflerin bazılarında kopmalar görülür ki böylelikle de cildin ince üst tabakasında ince çizgiler halinde dışarıdan gördüğümüz yaralar oluşur. Derideki bu çatlaklardan dolayı damarlar görünmeye başladığından başlangıç için renkleri kırmızı ve mordur. Zamanla çatlaklar beyaza dönerler.

Deri Çatlakları Nerede Görülür?

Öncelikle biz her ne kadar sadece kadınlarda görülüyor sansak da erkeklerde de sıklıkla görülebilen bir durumdur. Derideki çatlaklar en çok omuz, kol, karın, kalçalar, basenler, sırt ve alt sırtta görülür.

Kafeinin Vücut Çatlaklarına Etkisi

Çatlak oluşumunun en büyük düşmanlarından birisi de kafein ve asitli besinler tüketmektir. Aşırı alınan kafein ve asit vücutta çatlaklara neden olabiliyor. Bu nedenle çikolata, kahve, kola gibi besinlerin tüketiminde aşırıya kaçmamanız gerekir. Fazla tüketimi cildiniz açısından zararlı olacaktır. Diğer yandan fazla miktarda tuz tüketimi de dikkat edilmesi gereken bir başka konudur.

Çünkü aşırı tuz tüketiminde vücutta su tutar ve ödeme neden olur. Cildiniz gerileceğinden çatlaklara sebep olabilir. Bu nedenle fazla kafein tüketimi ve tuz tüketimine dikkat etmek gerekir. Ani kilo artışları ve kilo verilmesi de vücudunuzda çatlaklara yol açar. Çatlakların oluşumu engellemek için yeterli, dengeli ve vitaminli beslenmelisiniz. A, B ve C vitaminlerini yüksek miktarda içeren besinleri tüketmelisiniz.

Kafein İçeren Besinler

  • Kahve
  • Çay
  • Çikolata
  • Meyveli soda
  • Kola
  • Enerji içecekleri
  • Şekerlemeler

Çatlaklar İçin Bitkisel Çözümler

Badem yağı cilt çatlakları için en çok önerilen doğal çözümlerin başında gelir. E vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. E vitamini cildin kolajen ve elastin içeriğini arttırmaya yardımcıdır. Çoğumuzun mutfağında bulunan zeytinyağı çatlak önleyici olarak da karşımıza çıkan yağların başında gelir. Çatlakların bulunduğu bölgeye düzenli olarak başka bitkisel yağlarla, örneğin lavanta yağı ya da kakao yağı ile masaj yapmak çatlakların görünümünü hafifletebilir. Enfeksiyonları gideren salisilik asit içeriği sayesinde aloe vera çatlaklara karşı etkilidir. Ciltteki yaralar ve lekeler için aloe vera kullanımı da oldukça yaygındır.

No more pages to load

No more pages to load