Didem Doğru İle Atölye Krem Karamel ’e Özel

Didem Doğru İle Atölye Krem Karamel ’e Özel Yaptığımız Röportaj ! Hayallerinde yaşattığı işi kuran Didem Hanım'la çok özel röportajımız.

Atölye Krem Karamel, çocuklar için özel olarak tasarlanmış, her yaşta çocuğun hem eğlenceli hem öğretici etkinliklerle gelişmesine katkı sağlayan bir mutfak atölyesi ve cafedir.

Bir hayali gerçeğe dönüştürerek çocuklar için bu renkli ve keşif dolu dünyayı yaratan Didem Doğru ile Atölye Krem Karamel'e özel yaptığımız keyifli röportajımız;

  • Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

41 yaşında, evli ve 2 çocuk annesiyim. Öğrenimimi İnşaat Anadolu Teknik Lisesi’de Teknik Mimar olarak tamamladıktan sonra Eskişehir Üniversitesi İktisat Fakültesine devam ettim. Yaklaşık 10 yıl kadar finans sektörünün, dünya sıralamalarında ilk beşe giren, yabancı menşeili finans kuruluşlarında görev aldım. Kurumsal çalışma hayatından ayrıldıktan 1 yıl kadar sonra MSA’da Profesyonel Aşçılık ve İşletme eğitimi ardından da Doors Akademi’de Pastacılık eğitimi aldım. Hayalim çocuklara faydam olabilecek, üretmeye devam edebildiğim bir iş yapmaktı. Şimdi hayalini kurduğum işin, Atölye Krem Karamel’in başındayım.

Didem Doğru İle Atölye Krem Karamel ’e Özel

 

Atölye Krem Karamel'in Doğuşu

Uzun yıllar finans sektöründe severek çalıştım ancak yine de kendimi daha iyi ifade edebileceğim, yaratıcılığımı kullanarak mutlu olabileceğim bir işin hayalini kuruyordum. Sonunda 4 yıl kadar önce ne yapmak istediğime karar verdim. Hayatta en mutlu olduğum yer çocuklarımın yanı, en keyif aldığım şey ise mutfakta olmaktı… Çocuklarla birlikte mutfakta olma fikri bile beni heyecanlandırmaya yetiyordu. Ancak her anne gibi zaman zaman çocuklarıma yemek yedirmekte zorlandığım oluyordu. Özellikle oğlum Ali doğduğundan beri yemek yemekten kaçan bir çocuktu. Tüm bunlar kafamda yapmak istediğim işin oluşmasında etkili oldu. Ancak öncelikle bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsam eğitimini almalıydım. Türkiye'nin öncü şef okullarından Mutfak Sanatları Akademisi'nde 1 yıllık profesyonel Aşçılık ve Yiyecek İçecek İşletmeciliği, ardından Doors Akademi’de Profesyonel Pastacılık eğitimi aldım.

Didem Doğru İle Atölye Krem Karamel’e Özel

Sonrası uzun bir araştırma ve ön hazırlık süreci ile geçti. Bu süreçte,  dünyanın birçok yerinde başarıyla uygulanan ve tüketicileri tarafından severek tercih edilen ama ülkemizde henüz uygulamaya konmamış bir proje olduğunu fark ettim. Üstelik bu proje benim ilgi duyduğum iki önemli olguyu içinde barındırıyordu; çocuklar ve aşçılık… Çocuklarla birlikte eğlenerek pişirmek, onların mutfakta özgürleştiğini görmek, gelişmelerine, yeme alışkanlıklarına katkı sağlayabilmek; kısaca hayalimin gerçekleşmesi “Krem Karamel” sayesinde oldu.

Neden adı “Atölye Krem Karamel” oldu derseniz; Krem Karamel’ in renklerinin yumuşaklığı, cezbedici tadı, disiplini ve düzeni çağrıştıran formu, insanların içini ısıtan vanilya kokusu, isminin içinde gizli olan çocuksuluğu, dünyaca bilinirliliği ve insanlarda oluşturduğu kalite algısı bu projenin imajıyla birebir örtüşmekteydi. Kısaca, anlatmak istediğim her şeyi bu iki kelimeye sığdırabilmiştim.

Krem Karamel'in Başarısının Sırrı

  • Sizi bu kadar başarılı ve farklı yapan özelliklerinizi sizden de dinleyebilir miyiz? 

Atölye Krem Karamel çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir mutfak atölyesidir… Temelinde çocukların eğlenerek yaratıcılıklarını geliştirmeyi, bir yandan da  yemek yeme alışkanlıklarını düzenlemeyi amaçlayan bir atölye. Ancak tabii ki sadece bir mutfak atölyesi ile sınırlı değil. Biz burada çocukların yaratıcı taraflarını açığa çıkarmaya çalışıyoruz, özgür olduklarını hissettiklerinde beklemediğiniz kadar yaratıcı olduklarına tanık oluyoruz. Bir şeyi tek başlarına ürettiklerini görmek, özgüvenlerini çok etkiliyor.

Çocuklar mutfağı ve yiyecekleri keşfediyorlar. Kendileri için hep uzak durulması gerektiği vurgulanan bir mekan içinde, özgürlüğün tadına varıyorlar. Burada kirletme, dökme, elleme gibi kiplere yer yok çünkü. Aksine dokun, dene, keşfet, uygula var. Kullandığımız ekipmanları tanıyor, nasıl kullanmamız gerektiğini birlikte uygulayarak öğreniyoruz. Yemeklerimizde kullandığımız ürünlere dokunuyor, kokluyor ve tadıyoruz. Faydaları ve yararlarını öğreniyoruz. Mutfak sırlarından bazılarına bizimle burada ortak oluyorlar. Tüm bunları da bir ders gibi değil, kurgulanmış oyunlarla yapıyoruz.  Ayrıca bu programlara zaman zaman aileler de dahil olabiliyor. Örneğin bayram için çocuklar, aileleri ile birlikte bayram çikolatası yaptılar.

Didem Doğru İle Atölye Krem Karamel’e Özel

Tüm bunların yanı sıra ekip çalışması, paylaşım, sabretme, üretme, yaratıcılık gibi duyguların da uyarılmasını sağlayan doğal bir  dinamik var yapısında. Çünkü çocuklar sadece yemek yapmıyorlar, beraberinde tüm bu farkındalıkları ortaya çıkaracak ya da tüm bu duyguları uyaracak oyunlar oynuyoruz, danslar yapıyoruz, sohbetler ediyoruz. Kısacası çocuklar burada mutfağın şefi oluyorlar…

Burada en önemli olan şey şef olmak ya da iyi bir işletmeci olabilmek değil. Önemli olan çocukları anlamak, onların yüreklerine dokunabilmek, onların bakış açılarından dünyayı görebilmeye çalışmak ve tüm bunlar için çocukları çok sevmek.

Dişil Gücün Avantajları

  • Özellikle içinde bulunduğunuz sektör için yaratıcılık çok önemli bir faktör, kadın olmanın avantajlarından biri olan dişil gücünüzün ağır bastığını söyleyebilir miyiz?

Kesinlikle kadın olmanın avantajı çok fazla: öncelikle çocuklarla ilgili bir şey yapıyor olduğunuzda bir anne olmanın  kazandırdığı çok şey var. Öte yandan estetik, görsel zerafet de yine kadın olmanın kazandırdığı artılar. Duygusal zeka zaman zaman dezavantaja dönüşse de karşındakini anlayabilmek için en büyük avantaj denebilir. Hizmet verdiğin insanı doğru anlayıp, yorumlayabilmek çok önemli.

Öte yandan bu sektör sınırları olmayan bir sektör. Hayal gücünüz ve yaratıcılığınız sizi her yere taşıyabilir. Kendini özgür bırakmak ve kalıplara takılıp, kalmamak önemli.

 

  • Atölye Krem Karamel’de ne gibi etkinlikler düzenliyorsunuz? Farklı yaş gruplarına özel programlarınız olduğunu biliyoruz, bunların detaylarını da öğrenebilir miyiz?

Atölye Krem Karamel’de her ay bir atölye takvimi yayınlanır ve bu misafirlerimize email, internet sitesi ve instagram üzerinden duyurulur. Bu atölyeler, 8 aylık’ta itibaren 15 yaş ve üzeri tüm yaş grubundaki çocukların, yaş gruplarının özellikleri göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Misafirlerimiz grup atölyelerine katılabildikleri gibi dilerlerse atölye takviminde yer almayan bir atölyeyi kişiye özel olarak da gerçekleştirme şansına sahiptirler. İlk zamanlar da sadece atölye programları olarak hizmet verirken, gelen talep üzerine özel grup atölyeleri ya da atölye temalı özel gün partileri de düzenlenmeye de başlanmıştır.

Didem Doğru İle Atölye Krem Karamel’e Özel

Ayrıca isteğe bağlı olarak yetişkinler ve ebeveynler için özel atölyeler de düzenleyebiliyoruz.

 

  • Okuyucularımızı bilgilendirmek adına sormak istediğimiz bir soru da; hem etkinlikler hem de özel siparişler için fiyatlandırmaları nasıl yapıyorsunuz? Belirlenmiş bir fiyat politikanız var mı?

Atölyelerimiz içeriklerine göre fiyatlandırılıyor. Genel olarak 60 ila 150 arasında değişen bir fiyat aralığı mevcut.

Çocukların Sağlıklı Beslenmesine Destek Veren Adres

  • Krem Karamel’de aslında çocuklara keyifli vakit geçirmenin yanında sağlıklı ve doğru beslenmeyi öğretiyorsunuz. Bir anne olarak çocukların beslenmesiyle ilgili annelere ve anne adaylarına neler söylemek istersiniz?

Öncelikli olarak insanların önyargısını değiştirip, bunun basit bir yemek yapma atölyesinden ibaret olmadığını, yemek yaparken çocukların kazanımlarını insanlara anlatmanın en önemli adımımız olduğunu farkettik.

Çocukların burada sadece pizza, makarna, kek vs. yapmayı değil aynı zamanda; yemek yeme alışkanlıklarını düzenleyen, mutfak hijyeni, mutfak güvenliği, besinlerin faydaları, nerede ve nasıl yetiştikleri, mutfakta kullanılan ekipmanların güvenli ve doğru kullanımı gibi bilgiler edinmesine de fayda sağlayan bir aktivite olduğunu misafirlerimize zaman için kanıtlamış olduk. Üstelik yemek yapmanın kazanımları bununla da kalmıyor; yemek yapmak büyükler için olduğu kadar çocuklar için de bir çeşit rehabilitasyon.

Beyni dinlendiren, sakinleştiren bir uğraş. Yemek yapmak beş duyuya hitap edebilen bir fiziksel aktivite olmanın yanınsıra içinde barındırdığı matematik, kimya, fizik, biyoloji gibi bilimlerle çocuğun görerek öğrenmesine olanak tanıyor. Zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkı sağlamanın dışında sosyal ve ruhsal gelişimlerini de düzenliyor. Paylaşma, başarma, keşfetme, deneme, neden sonuç ilişkisi kurabilme, hayal edebilme gibi kişisel gelişime faydası olan çok yönlü bir kazanım sistemi. İşte bu sebeple öncelikli amacımız hedef kitleye bunu doğru ve eksiksiz bir şekilde anlatabilmek.

Sağlıklı beslenme konusunda çocukları biliçlendirmek ancak çocukların gözünden dünyanın nasıl göründüğünü, onların bakış açılarını, düşünce yapılarını, duygularını iyi anlamak ve onlara kendi diliyle bütün bunları anlatabilmekle mümkün. Bir ders dinliyormuş duygusuna kapılmamaları, hayata dair sihirli sırlar öğreniyormuş gibi hissetmelerini sağlamak lazım. Mesela burada onlarla paylaştığımız tüm bilgiler, atölyemiz sırasında tiyatral bir şekilde ve kurgulanmış oyunlarla veriliyor. Böylece çocuklar satır aralarına gizlenmiş, sıradan gözüken ama çok önemli konular hakkında farkındalık kazanıyorlar.

Çocukların doğru beslenmesi sağlıklı gelecek nesiller demek. Beden sağlığı beraberinde ruh ve zihin sağlığını da getirir. Bu sebeple beslenme çocukların gelişiminde önemli bir unsur. Ama zorlama, ısrar ya da tehditlerle kazanılacak bir zafer olmadığı kesin. Çocuğunuzun doğru beslenmesini istiyorsanız, önce siz doğru beslenmelisiniz.  Siz bir örnek olmazsanız çocucklarınız için, onlardan doğruyu yapmalarını beklemeniz yanlış olur.

Geleceğe Dair

  • Krem Karamel ile ilgili gelecek hayalleriniz nelerdir?

Doğru fikir, doğru ekip, doğru hedef kitle, çalışkan ruh, yaptığın işe saygı ve gülümseyen yüz… işte tüm bunlar hayalinizdeki işi ayakta tutacak ve sizi daha ileriye götürecek yapı taşlarıdır. Biz Krem Karamel olarak doğru fikri bulduğumuza, doğru ekibi kurduğumuza ve doğru hedef kitleye hitap ettiğimize inanıyoruz. Bundan sonra süreklilik ve hergün daha iyiye ulaşabilmek için yapmamız gereken şeyin; çalışkan ruhu canlı tutmak, işimize olan saygı ve sevgiyi her daim hissederek, birbirimize ve çevremize gülümsemeyi yayabilmek olacaktır.  Öncelikli hedefimiz bu ilkeden ayrılmamaktır.

Bu ilke doğrultusunda, aynı ruh ve heyecandan asla sapmadan, farklı semt ve şehirlerde daha çok çocuğa ulaşmanın amacı içindeyiz. Bu amaca ulaşmak için yeni atölyeler, yeni cafeler veya gourme ürünlerimizi geliştirmek için gerekli hazırlıkları yapmaya ve altyapımızı planlamaya çalışıyoruz.

Kurulduğu günden bugüne birçok sosyal projeye destek vermiş ve sosyal projede yer almaya özen göstermiş Krem Karamel, gelecekte de bu tip sorumluluklarda daha da fazla görev alarak, topluma ve çocuklarımıza fayda sağlamaya devam edecektir.

 

 

 

 

 

Didem Doğru

Didem Doğru

2014’ten beri açtığı atölyesinde çocuklara yemek yapmayı ve böylece sağlıklı beslenmeyi amaçlayan Didem Doğru, özel bir kanalda yaptığı Çocuklar Mutfakta adlı yemek programının yanı sıra bundan böyle hem aşçılık hem de annelik deneyimlerini daha fazla çocuğa ve anneye ulaştırmak adına kadin.com da.

No more pages to load

No more pages to load