Vücudu Dinlendirmek İçin En İdeal Diyet: Detoks Diyeti

Detoks Diyeti - Daha sağlıklı ve daha enerjik hissetmeniz için öneriler ! Kimler detoks yapabilir, detoks yapmak neden önemlidir?

Şehrin kirliliği, yediğimiz besinler, yaşam stilimiz ne kadar uğraşsak da bunlar yüzünden vücudumuza toksin girmesini tamamen engelleyemiyoruz. Zaman zaman bu toksinler yüzünden de bedenimiz yorgun düşüyor, huzursuz hissediyoruz, kilo alıyoruz. Bu toksinlerin girmesini engelleyemeyiz ancak çeşitli vücut arındıran detoks diyeti çözümleri ile bedenimize yardım edebiliriz.

Detoks Yapmak Neden Önemlidir

Toksinler Nelere Sebep Olur?

Vücudumuzdaki toksin miktarı arttıkça bağışıklık sistemimiz zayıflar. Bu nedenle daha sık ve daha çok hasta oluruz. En ufak bir hastalığı bile atlatmamız haftalar alır. Hızla kilo almaya başlarız. Bunun yanında halsizlik hissederiz. Cildimiz matlaşır ve bazı kişilerde sivilceler oluşabilir. Sindirim sisteminde aksaklıklar yaşandığı için huzursuzluklar ortaya çıkar. Baş ağrıları kronikleşir, uyku düzeni bozulur. Çok ilerleyen durumlarda kanserlere bile sebep olabilir bu toksinler. Detoks diyeti sayesinde bu toksinlerden kurtulmanız mümkün.

Detoks Tam Olarak Ne Demektir?

Vücudunuzu sağlıklı bir düzene geçirmesi için aldığınız besinleri ile onun kendini yenilemesine fırsat verirsiniz. Bu işleme de detoks adı verilir. Detoksunuzun başarılı olması için antioksidan tüketmelisiniz. Şanslıyız ki birçok sebze ve meyvenin antioksidan özelliği mevcuttur. Ancak doğduğumuz andan itibaren toksinlerin etkisine maruz kalan bedenimizi 3-5 günlük tek bir detoks ile temizlememiz mümkün olmaz. Detoks diyeti çalışmasını ayda 1 kere yapacağınız şekilde düzenli hale getirmelisiniz.

Kimler Detoks Diyeti Yapmalı?

Aslında herkes detoks yapmalı. Ancak acil olarak detoks diyeti yapması gerekenleri sizin için sıraladık. Aşağıdaki özelliklere uyuyorsanız hemen detoks diyeti çalışmasına başlamalısınız.

Sabah uyanmakta zorlanıyorsanız ve sürekli kendinizi yorgun hissediyorsanız,

İşiniz çok stresli ve çok seyahat ediyorsanız,

Ödem sıkıntınız varsa ve yeterli su içmeyi bir türlü başaramıyorsanız,

Alkol ve kafein kullanımınız fazlaysa ve

Her gün 5 porsiyon meyve sebze tüketmiyorsanız sizi detoks diyetine davet ediyoruz.

Detoks Diyeti

Detoks Diyetini Kimler Yapmamalı?

Herkes detoks yapmalı dedik ancak belli sağlık koşulları sebebiyle detoks uygulayan kişiler bedenlerini fark etmeden daha da fazla yorabilirler. Bu kişiler;

Hamileler ve emziren anneler, şeker ve inflamatuar bağırsak hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi sıkıntısı olanlar, 18 yaş altı ve 80 yaş üstü olan kişiler detoks yapacaklarsa doktor kontrolü altında yapmalıdırlar.

Detoks Diyeti İncelikleri

3 saat arayla besin tüketmeye özen gösterin.

Günde mutlaka 2 litre su için.

Kafein ve alkolü azaltın.

Ne fazla ne az uyuyun.

Tuzu minimuma indirin.

Meyve ve sebze tüketimini her öğününüze ekleyin.

Her öğünde yoğurt tüketebilirsiniz.

Detoks Diyeti

Merak edenler için örnek olarak hazırlanmış detoks diyeti programı aşağıdaki gibidir;

Kalınca limonlu ılık su için ve kahvaltıda şekersiz light süt ile kahvaltılık tahıl gevreği, kuru kayısı tüketin.

Ara öğün olarak meyve veya sebze tüketin.

Öğle yemeğinden önce nane veya rezene çayı için.

Öğlen ise ızgara veya buğulama balık, yanına haşlanmış sebzelerden oluşan bir tabak, kaymaksız light yoğurt ve yeşili bol bir salata ekleyerek tüketin.

Detoks Diyeti

İkindi vaktinde yeşil elma ve kepekli bisküvi yiyebilirsiniz.

Akşam yemeğinden hemen önce ıhlamur veya limon suyu için.

Akşam yemeğinde nohut, bulgur pilavı ve cacık tüketebilirsiniz.

Gece yatmadan önce de bitki çayı veya ılık suya ilave edilmiş bir çay kaşığı bal içebilirsiniz. Ancak yatmadan önce yeşil çay içmeyin. Yeşil çay özelliği itibari ile uykuyu kaçırır.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();