Depresyona Karşı Aromaterapi

Depresyona Karşı Aromaterapi, Aromaterapiler Genel Olarak Nelere İyi Gelir? Aromaterapi İçin Kullanılan Yağlar, Biberiye.

Aromaterapistler tarafından uygulanması gereken bazı yöntemler depresyona iyi gelmektedir. Eğer depresyona karşı bir yatkınlık ya da herhangi bir belirti görülüyorsa belli aralıklarla bu terapi yöntemini denemek faydalı olabilecektir. Aromaterapilerde genellikle yağlar kullanılır ve bu yağlar cilt tarafından emilir. Bu şekilde aromaterapi gerçekleşir ve depresyona karşı bir nevi bariyer görevi görür.

Aromaterapi İçin Kullanılan Yağlar

Bergamot- Cildi serinletir. Strese karşı daha ferah olmasını sağlar ve kokusu ile solunum yollarına fayda sağlar.

Adaçayı- Anksiyete problemi yaşayanlar için en doğru ve iyileştirici yanı bulunan yağlar arasında bulunur. Anksiyete problemi genellikle yaşayan tarafından anlaşılmaz ve geçici bir durum olarak görülür. Nefes daralması, derin nefes alamama gibi solunum bazlı olayların gerçekleştiği görülüyorsa anksiyete probleminin yaşandığı da söylenebilir. Bu tür durumlarda kesinlikle ilaç tedavisi doğru olmaktadır. Fakat ilaç kullanımı tercih edilmiyorsa, adaçayı yağı ile de solunum yolları iyileştirilebilir.

Depresyona Karşı Aromaterapi

Gül- En sevilen kokular arasında yer alan gül de depresyona karşı oldukça etkili aromalardan biridir. Gül kokusu rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu kadar sakinleştirici özelliklerde taşır. Uykusuzluğa iyi gelir, gerginliği alır. Uygulanması tavsiye edilen aromalar arasında üst sıralarda yer alır.

Biberiye- Sabah uykusuzluğunu atmak için kullanılması önerilen bir aromadır. Enerjiyi artırır ve etkili bir dinçlik verir.

Depresyona Karşı Aromaterapi

Neroli- Güven verici aromalar arasında yer alır. Kokusu turunçgil kokusuna benzetilir ve oldukça sevilir. Beyindeki kişisel güven noktalarını uyararak kişiye özgüven sağlar. Kullanılması tavsiye edilir ve etkili sonuçlar vereceği söylenir.

Aromatik tedaviler çoğu kesim için yeni bir tedavi yöntemidir. Fakat tütsü gibi düşünüldüğünde ve çoğu yerde bilinçli ya da bilinçsiz şekilde uygulandığı da düşünüldüğünde aslında yaygın bir terapi yöntemi olduğu da görülecektir.

Daha profesyonel bir tedavi istendiğinde bunun için özel kliniklerin olduğu da belirtilmelidir. Genellikle yurtdışında daha yaygın klinik merkezleri olduğu da söylenebilir. Fakat kişiler bireysel olarak da bu tedavi yöntemini gerçekleştirebilir.

Aromaterapiler Genel Olarak Nelere İyi Gelir?

  • Kesinlikle baş ağrılarına iyi gelen önemli bir tedavi yöntemidir.
  • Gece uykularının daha sağlıklı devam edebilmesi için kullanılır.
  • Beyin daha aktif çalışır ve sabahları daha aktif ve dinç olarak kalkılmasında kişiye yardımcı olur.
  • Stresle ve depresyonla başa çıkmanın yollarını kişiye öğretir.
  • Tansiyon ve sinir sistemi için özel olarak bir rahatlatma ve sakinleştirme etkisi sunar.
  • Üzüntü ve gerginliği alarak daha sakin bir gün geçirilmesine yardımcı olur.
  • Migren gibi yüksek etkili baş ağrılarına karşı ilaçlardan daha çok yardımcı olacak bir etki sunar.
  • Ruh hali ve sinir hastalıklarına iyi gelerek beyinsel olarak kişinin rahatlamasına yardımcı olur.
  • Doğal bir antidepresan ve uyarıcı olarak etkilidir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();