Depresyon Ve Cinsellik İlişkisi

Depresyon Ve Cinsellik İlişkisi, Depresyon Ve Cinsellik Birbirini Nasıl Etkiler, Cinsel İsteksizlik ,Cinsellik

Özellikle kış aylarında milyonlarca insan depresyona girmekte ve hepsinin de cinsel hayatları bundan olumsuz etkilenmektedir. Peki depresyon ve cinsellik birbirini nasıl etkiler? Depresyon cinsel işlev bozukluğu yapabilir, cinsel işlev bozukluğu da depresyona neden olabilir. Mutsuzluk, sinirlilik,suçluluk duygusu veya umutsuzluk, önceleri zevk alınan şeylerden artık zevk alamama ve ilgisizlik, kilo ,iştah veuyku düzeninde değişiklikler,kontsantrasyon güçlüğü, tıbbı açıklaması olmayan fiziksel ağrılar,cinselliğe karşı aşırı ilgisizlik veya cinsellikten zevk almama genellikle eklenir.

Depresyon Ve Cinsellik Birbirini Nasıl Etkiler

Depresyon konusunda bir başka problem ise; depresyon tedavisinde kullandığımız ilaçlardır.Bu ilaçların bir çoğu maalesef yan etki olarak istekte azalma ve orgazm yoğunluğunda düşmeye gibi cinsel sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle depresyonda zaten var olan cinsel sorunlar,kullanılan ilaçlarla daha da artmaktadır. Ancak şu geçeği de vurgulayalım;depresyon düzeldikten sonra cinsel sorunlar da ortadan kalkmaktadır.
Ruhu ısıtan ve insana pozitif enerji yükleyerek yüzünü güldüren ışınların yokluğu nedeniyle ,insanlar damevsimsel depresyon ortaya çıkabilir. Özellikle kadınları etkisi altına alan kış depresyonu sonucu dinlenemeyen, uykusunu alamayan, kendini karamsar hisseden kadınların cinsel isteği zamanla azalabilir.Kış depresyonu ile birlikte gelişen cinsel istek azalması ,uyarılma ve orgazm bozukluklarınıda beraberinde getiriyor. Kadın partneriyle beraber cinsel birleşme yaşasa bile zevk alamamaktan şikayet edebiliyor. Bu durumda kadın, kendi yetersizliğinden kaynaklanan bir prblem düşüncesiyle daha çok depresyona giriyor.

Depresyon Ve Cinsellik
Yapılan araştırmalar sonucunda ,özellikle ailelerde ve birlikte yaşayan çiftlerde depresyonun bulaşıcı olma olasılığının çok fazla olduğu tespit edildi. Eşlerden birinin depresyonda olması ,gerek iletişim yönünden gerekse cinsel yaşamda gelişen aksaklıklardan dolayı tüm aileyi etkileyebilir.
Depresyona yakalanan kişinin,özellikle kadın partnerin ,duygusal olarak aileden ve cinsellikten uzaklaşmasını engelleyebilmek için erkeğe büyük görevler düşüyor. Erkek partnerine ne kadar ilgili, alakalı ve anlayışlı davranırsa,  depresyondaki kadın o kadar hızlı düzelir. Bunun dışında ,açık havada yürüyüş,doğal yağlarla masaj, spor yapmak, arkadaşlar ve partnerle kaliteli zaman geçirmekte depresyonun hızla düzelmesinde büyük fayda sağlayacaktır. Depresyon için alınan ilaçlar maalesef cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle hekim önerisi olmadan depresyon ilaçları kullanılmamalıdır. Çünkü günümüzde kullanılan depresyon ilaçlarının pek çoğu yan etki olarak cinsel isteksizliğe ve cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açmaktadır. Tüm bu önerilerin yanında depresyonla başa çıkmanın en hızlı ve kolay yolu bir terapistten yardım almaktır..
UNUTMAYIN RUHUNUZA KIŞI YAŞATMAMAK SİZİN ELİNİZDE….

Sibel Malkoç

Sibel Malkoç

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanıyım. Branşımla ilgili özel ilgi alanlarım; lazer teknolojileri kullanarak genital estetik uygulamalar ve cinsel işlev bozuklukları tedavisidir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();