Deodorant Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deodorant Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler! Antiperspirant Deodorantlar, Bitkisel Deodorantlar! Cildimize Uygun Deodorant Seçimi Nasıl Olmalı?

En büyük kurtarıcımız olan deodorantları acaba doğru bir şekilde kullanabiliyor muyuz? İnsan duyuları içinde belki de en hassas olanı koku duyusudur. Hem bizim algıladığımız hem de çevremiz tarafından ortak algılanan kokular eğer güzel ise keyifli bir ruh hali yaratırken, kötü bir koku ise hiç de mutlu edici bir durum yaşanmaz. Mevsim ayırt etmeksizin her mevsim terlediğimiz düşünüldüğünde deodorantların önemi çok daha fazlalaşıyor. Sadece mevcut kokunun oluşumunun önlenmesinde değil, aynı zamanda ıslak görüntünün de oluşmasına engel olması açısından oldukça önemli olan deodorantları seçerken dikkat etmemiz gerekenler neler, deodorant seçimi neden bu kadar önemli?

Deodorant Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler

Antiperspirant Deodorantlar

Antiperspirant özelliğe sahip olan deodorantlar günümüzde en çok rağbet edilen deodorant çeşitlerinin başında geliyor. Özellikle terlemeyi önlemeleri ve güzel kokuları ile kullanıcıları kendilerine hayran bırakan antiperspirant özellikli deodorantlar, gözenekleri sıkıştırmak ya da tıkamak suretiyle ter oluşumunu önlemekteler. Terlemeyi ve ıslaklık hissini önlemek amacı ile pudra ve parfüm içerirler.

Deodorant Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ter Bezlerini Tıkamayan Ürünler Tercih Edilmeli

Deodorantların doğal etkilerinden olan ter bezlerini sıkıştırmak ya da kapatmak aslında oldukça zararlı. Deodorant seçimi yaparken vermemiz gereken önceliklerden ilki bu şartı taşımıyor oluşu olmalıdır. İleriki dönemlerde hastalıklara sebebiyet verecek olan, ter bezlerinin işleyişini engelleyecek olan bu deodorantlar asla kullanılmamalı.

Bitkisel İçerikli Deodorantlar Tercih Edilmeli

Özellikle ağda ve jilet gibi ten için hassasiyet oluşturacak durumlardan sonra deodorant kullanımı oldukça dikkatli olunmalı, koltuk altı bölgesinin en hassas ve alerjiye müsait olan yer olduğu unutulmamalıdır. Deodorantlarda bulunan bitkisel özler ve esansiyel yağlar cilt ile dost olduğunda özellikle hassas ciltlerin kullanabileceği ürünler arasında yer almaktadır. Hem hassasiyeti azaltan hem de cildi nemlendiren bu bitkisel içerikli deodorantlar Aloe Vera, Bambu Sütü, Bitkisel Gliserin ve Lavanta gibi içeriklere sahip olabilir.

Cildimize Uygun Deodorant Seçimi Nasıl Olmalı

  • Yağlı ciltler mutlaka pudralı deodorantları tercih etmeli
  • Kuru cilde sahip olan kişiler jel ve krem özellikli olanları tercih etmeli
  • Deodorant seçiminde eğer alerjik bir bünyeye sahip iseniz normalden çok daha özenli davranmalısınız. Seçtiğiniz markalara ve içeriklerine dikkat etmelisiniz.
  • Cildinizde kızarıklığa neden olan deodorantları tekrar kullanmamalısınız.

 

No more pages to load

No more pages to load