Denizin En Güzel Armağanlarından Mercan

Denizin en güzel armağanlarından Mercan , Mercandan Takılar, Mercan Nedir? Mercanın Burçlar Üzerindeki Etkileri kadin.com'da

Denizin en güzel armağanlarından mercan metrelerce derinlerden çıkarak mücevherlerimizi taçlandırır. Ana maddesi kalsiyum olan mercanlar; Pembe, siyah, somon ve kiremit kırmızı renklerindendir. En meşhuru ve en değerlisi ise kırmızı mercandır. Doğal zenginliği oldukça fazla olan ülkemizde ise Japonya ve Hawaii'de çıkan siyah mercan bulunmaktadır. Mercanlar ılık ve sıcak sularda görülür. Denizin derinlerindeki taşlara yapışık olarak yaşarlar. Mercan yatakları Akdeniz, Çin, Vietnam, Japonya, Filipinler ve Afrika kıyısının bazı bölgelerinde bulunur.

Denizin en güzel armağanlarından 'Mercan'

Mercanların 70 ile 100 yaş arasında olduğu tahmin ediliyor. Ancak ne yazık ki bunların bir çoğu fırtına gibi doğal sebeplerden ve gemi mazotları nedeniyle bu kadar uzun yıllar yaşayamıyorlar. En iyi kalitedeki mercanlar 70 metre derinlikten sonra görülebiliyor.Görünüş bakımından çatallara ayrılmış bir ağaç dalını andırır. Genel olarak ise 40 metre derinlikten itibaren farklı mercan kolonilerine rastlamak mümkün.

Mercan Takılar

Denizin en güzel armağanlarından 'Mercan'

 

Mercanlar ilk çağlardan beri biliniyor. Hakkında pek çok efsane çıkmış olan mercanlar Maya'lar zamanında para birimi olarak kullanılıyormuş, Jamaica da ise ilaç olarak kullanılıyormuş. Bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılarak toz haline getirilerek yutturuluyormuş. Ayrıca nazar boncuğu gibi nazardan koruduğuna inanıldığından takı olarak da oldukça fazla takılıyormuş. Mercanın bir çok dalda kullanıldığı biliniyor.

Denizin en güzel armağanlarından 'Mercan'

Günümüzde ise trend olmasının dışında kullanılmasının sebeplerinden biri de şifalı bir taş olduğuna inanılıyor olmasıdır.Mercanların burçlar üzerinde de etkisi olduğu düşünülüyor. Akrep, yengeç, balık, oğlak, boğa burçlarının da uğurlu taşlarından olması da tercih edilmesinin diğer sebeplerinden.

Denizin en güzel armağanlarından 'Mercan'

Ülkemizde ve tüm dünya mücevherlerinde oldukça fazla rastladığımız mercanlar, hafiften ağıra pek çok tasarımda yer alıyor. Ülkemizde daha çok yaz mücevheri olarak adlandırılsa da, dünya fuarlarında mercanın da, turkuvazın da sezonunun olmadığını, aksine her daim modasını koruduğunu görebiliyoruz.

Mercanlar da tıpkı inciler gibi hassas bakım gerektiren taşlardandır. Ter, parfüm, krem, toz vb dış etkenler mercanlarımızın parlaklığını ve rengini bozar. Bu yüzden özenle kullanılmalıdırlar. Kötü kullanım sonucu rengi ve parlaklığı bozulan mercanlar hafif bir cila işlemiyle temizlenebilir. Ancak buna gerek kalmaması açısından, dikkatli kullanmak gerekmektedir.

 

Deniz Şenocaklı

Instagram: deniz.senocakli

 

Deniz Şenocaklı

Deniz Şenocaklı

Çocukluğundan bugüne mücevher sektörünün içinde olan Deniz Şenocaklı, Mücevherin ılıştılı dünyasından farklı konulardaki yazılarını kadin.com'da siz değerli okuyucularıyla paylaşıyor.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();