Ramazan’da Susuzluğun Çaresi Demirhindi

Bu yıl Ramazan’da susuzluğunuzu giderecek püf noktalar Uzak Doğu’dan geliyor; Demirhindi! Detaylar yazımızda.

Bu yıl Ramazan’da susuzluğunuzu giderecek püf noktalar Uzak Doğu’dan geliyor. Demirhindi; şifa kaynağı olmasının yanı sıra, Ramazan ayında da su ihtiyacını gidermesi ve ferahlatıcı özelliği ile oruçlu günlerin en büyük destekçisi. Osmanlı İmparatorluğu sınırlarının Hindistan’a kadar uzandığı dönemlerde şifalı bitkiler arasında keşfedilen ve sultanların vazgeçilmezi olan bu egzotik meyve demir hindi hakkında, Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli önemli bilgiler veriyor.

Verita tarafından market ve satış noktalarına sunulan, geleneksel Ramazan sofralarımızda baş köşede yer alacak demirhindi meyvesi birçok diyetisyenin beslenme listesinde yer alırken, şerbetiyle de THY’nin iftar menülerine  girdi. Demirhindinin susuzluk giderici özelliğinden başka pek yok faydası daha bulunmakta. Bu alternatif tıp ürünü demirhindi nedir ve faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız işte demirhindinin inanılmaz faydaları!

Ramazan’da Susuzluğun Çaresi ' Demirhindi '

Demirhindi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Sıcak yaz günlerinde, susuzluk giderici ve ferahlatıcı özelliği ile öne çıkan demirhindinin faydaları oldukça fazla. Demirhindinin ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra önemli bir enerji kaynağı olduğunun da altını çizen Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, “Enerji verici özelliği çok önemli. Çünkü sadece gerektiği kadar enerji veriyor. Bu sakinlikle gelen bir enerji” açıklamasını yapıyor. Ayrıca kansere karşı mucizevi etkileri olan bu meyve kabızlık giderir. Öte yandan göz sağlığı ve içeriğindeki antioksidanlar nedeniyle belli ve düzenli kullanıldığında vücudu temizleyici özelliğe sahip olan Demirhindinin hemoroit tedavisinde de etkili olduğunu kaydediyor.

Ramazan’da Susuzluk İçin Demirhindi Şerbeti

Demirhindi şerbeti faydaları sayesinde hemen hemen herkesin sofrasında bulundurması gereken bir içecek. Kaynatılarak Demirhindi şerbetinin düzenli olarak içirilmesi çocukların parazit düşürmesine de yardımcı oluyor. Ramazan için kolay yapımı ve püf noktaları ile hem iftarda, hem de sahurda tüketilebilecek Demirhindi şerbetinin tarifi…

  • Öncelikle demirhindi meyvesinin kabuklarını soyun ve üzerine su koyup bir gece kadar bekletin. 
  • Ardından içerisine ıhlamur, karanfil, adaçayı, çubuk tarçın, bal, zencefil ve toz şeker ilave edip kaynatın. 
  • Kısık ateşte kaynayan demirhindi şerbetini bir saat sonra ocaktan alın ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Afiyet olsun!

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();