Kesinlikle Demir Döküm Tava veya Tencerede Pişirmemeniz Gereken 6 Yemek

Hepimizin mutfağında mutlaka demir döküm tava veya tencere bulunur. Bu tip tencerelerde pişirmek için uygun yemekleri seçerek yıpranmasını önleyebilirsiniz .

Hepimizin mutfağında mutlaka en az bir tane demir döküm tava veya tencere bulunur. Çoğu yemeğe ayrı bir lezzet kattığı gerçeği bir yana, bazı yemekleri kesinlikle demir döküm pişirme araçlarıyla kullanmamamız gerekir. Yanlış kullanım sonucunda en sevdiğiniz demir tavanızı baştan aşağı paslı bir şekilde bulmanız işten bile değildir. Tavanıza zarar vermemek için ya çok fazla yağ kullanarak ideal yemeği elde etmeye çalışır ya da yalnızca bu tip tencere ve tavalarda pişirmek için ideal olan yemekleri pişirerek yıpranmanın önüne geçmeyi denersiniz.

Bu içeriğimizde, demir döküm tava ve tencerelerinizi zarar görmekten, sizleri de yanlış pişirme kabı tercihi sonucu yemeklerinizde yaşayacağınız hayal kırıklığından korumak için kesinlikle bu araçlarla pişirmemeniz gereken 6 yiyeceği sıraladık.

1- Yumurta

Kesinlikle Demir Döküm Tava veya Tencerede Pişirmemeniz Gereken Yemekler

Yepyeni ve tertemiz bir demir döküm tava aldığınızda yapacağınız en büyük hatalardan biri içinde yumurta pişirmek olacaktır. İster omlet, ister sucuklu yumurta olsun, malzemeleri tavaya döktüğünüz anda yumurta tavanzın dibine yapışacaktır. İstediğiniz kadar yağ koyun, yine de bu yapışma ve sonucunda gerçekleşecek yanmanın önüne geçmeniz oldukça zor. Peki yine de inat edip omlet pişirimeye karar verirseniz ne mi olur? Elinizde, saatlerce ovalamanız gereken pis bir tava ve yenilemeyecek durumda bir omlet kalır… Kendinize bunu yaşatmayın!

2- Domates Sosu

Kesinlikle Demir Döküm Tava veya Tencerede Pişirmemeniz Gereken Yemekler

Bildiğiniz üzere domates asit içeren bir sebzedir ve demir döküm tavanızda domates sosu pişirmeye kalkarsanız domatesin içindeki asit tavanızdaki metallerle etkileşime girebilir ve tavanızdan kopan bileşenler domates sosunuza karışarak zehirlenmenize sebep olabilir. Karşılaşacağınız en ciddi sorun olan bu zehirlenme mevzusu bir yana, ısıyı çok hızlı ileten demirden yapılmış tavanızda yapacağanız pişirme işleminin sonucunda sosunuzu yakabilir ve hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. En iyisi, sos pişirmek için klasik yavaş pişirme tavalarını kullanın ve bütün bu korkunç sonuçlardan kendinizi sakının.

3- Tatlılar

Kesinlikle Demir Döküm Tava veya Tencerede Pişirmemeniz Gereken Yemekler

Demir tavaların yüzeyi gözeneklidir ve içinde ne pişirirseniz pişirin tadını içine alacaktır. Bir tavayı da çoğunlukla tatlı değil tuzlu yemekler için pişirmek için kullandığımız gerçeğini göz önünde bulundurursak, tatlı yapmak için en iyisi ya ikinci bir tava alın, ya da teflon tavalarınızı kullanın. Balık pişirdiğiniz bir günün ardından aynı tava veya tencere ile çikolata sosu veya turta yaptığınızı düşünün, ortaya çıkabilecek korkunç tadı tahmin edebiliyor musunuz?

4- Narin Balıklar

Kesinlikle Demir Döküm Tava veya Tencerede Pişirmemeniz Gereken Yemekler

Demir tavanın yapışkan oluşundan birkaç madde önce uzun uzadıya bahsetmiştik. Fakat konu balık pişirmek olunca bu durumu biraz daha fazla ciddiye almanız gerekiyor. Isıyı dağıtma ve içinde tutma özelliği yüksek olduğundan ötürü büyük balıkları pişirmek için oldukça ideal olan demir tavalar, küçük balıkları düşününce o kadar da iyi bir seçim olmayabilir. Çünkü küçük balıklar yapışma probleminden ötürü parçalanmaya oldukça müsait. Eğer balık deneyiminizin faciaya dönüşmesini istemiyorsanız, küçük balıklarınızı demir döküm tavanızdan uzak tutmalısınız.

5- Soğuk Yiyecekler

Kesinlikle Demir Döküm Tava veya Tencerede Pişirmemeniz Gereken Yemekler

Eğer soğuk yiyecekleri, örneğin buzluktan çıkarttığınız köftelerinizi direkt olarak demir tavanıza atarsanız yine yapışma ve dolayısıyla da dağılma problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bunun için soğuk yiyeceklerinizi tavaya koymadan önce bir süre oda sıcaklığında beklettiğinizden ve tavanızın sakin bir pişirme işlemi için stabil bir sıcaklığa ulaştığından emin olun.

6- Sulu Yemekler

Makarna, çorba, taze fasulye gibi sulu yemeklerinizi dökme demir tencerenizde pişiriyorsanız unutmayın ki pişme işleminden sonra tencereden hemen almalısınız. Eğer pişirdiğiniz sulu yemekler tencerenizin içinde çok fazla kalırsa, artık kullanılabilir bir tencereniz olmayabilir. Çünkü demir paslanmaya oldukça müsaittir ve uzun süre neme maruz kalırsa tencereniz kullanılamayacak hale gelir. Asıl tehlikeli olan konu ise şu; gözle görülemeyecek kadar küçük miktarda paslanmalar meydana gelir ve tencerenizi kullanmaya devam ederseniz, sonucunda zehirlenebilirsiniz bile.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();