Deliksiz Uyku Uyumanın Önemi

Deliksiz Uyku Uyumanın Önemi! Deliksiz bir uykunun sırlarını mı merak ediyorsunuz? Uykunuzu verimli almak için ipuçları yazımızın devamında!

Yaşam koşturmasının içinde o kadar zor hayatlar yaşıyoruz ki! Geceleri kafamızı yastığa koyduğumuzda deliksiz uyku çekmek inanın bir çok insanın hayali durumunda. Peki bu stresli hayata rağmen biz gerçekten hiç deliksiz bir uyku çekemeyecek miyiz? Gün içinde koşturmalar, en az 8 ya da 9 saat süren bir işhayatı, üstüne yolda ve trafikte geçen zaman, sonrasında eve gelip rahatlama, çocuk peşinde koşturma ama sonrasında yatağa yatıp bir türlü deliksiz uyumayı başaramamak. Gerçekten kabus olmalı. Çünkü şunu unutmayın. Eğer doğru ve yeterli miktarda sağlıklı uyuyamazsak bu bizde bir çok soruna neden olacak ve uykusuzluk kronik hale gelecektir.

Deliksiz Uyku İçin İpuçları

Nasıl doğru uyuyacağımız konularına bir göz atalım :

Gün içerisinde, kahve, çay ya da kolalı ürünler gibi içecekler bizi diri tutsa da unutmayacağınız bir gerçek bu içeceklerin etkisinin en az 12 saat süreceğidir. Bu nedenle öğle yemeğinizden sonra bu tip içeceklerden uzak durmanızda fayda var.

Bir çok insan sabah kalkmak için saatini kurar. Ama uyumaya çalışırken sürekli saate bakmak da uykunuzu kaçırır. Tamam saatinizi kurun. Ama gözünüzü saatinizden uzak tutun. Sabah nasıl olsa alarmı duyacaksınız.

Deliksiz Uyku Uyumanın Önemi

Bir başka konu da sigara. Tamam sağlığa zararlarını biliyoruz da nikotin uyarıcı bir madde olduğu için uykunuzu kesinlikle kaçırır. Nefes alma zorluğu da uykunuzu engeller.

Oda sıcaklığınızı iyi ayarlamanızda fayda var. Tamam eğer evinizde klima yoksa özellikle yaz sıcakları için bir şey diyemeyiz ama sarınarak keyifle yatmak harikadır. Klimanız yoksa bile bir vantilatör ve açık bırakılan bir cam gece boyunca taze oksijen almanızı ve daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Uykunuzun kaçmasını sağlayacak zararlı bir şey daha. Kesinlikle televizyon açıkken uyumaya çalışmayın. Algınız dağılacak ve kulağınız siz bakmasanız bile televizyonda olacaktır.

Deliksiz Uyku Uyumanın Önemi

Tamam uykunuz gelmeden yatmayın ama gene de oturma odanızı da nasıl olsa bir şeyler yaparken dalarım diye yatak odanız olarak kullanmayın.

Yatmanız gereken yer yatağınız ve rahat yastığınızdır. Yoksa niye yatak odası oturma odası ayrımı yapalım ki?

Son bir şey daha…Kesinlikle tatil günlerinde bile aynı saatlerde kalkmaya özen gösterin. Zaten çocuklu bir ebeveyn şseniz çocuğunuz bunu sizin yerinize yapacaktır. Ama siz gene de dikkat edin.

İyi uykular.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();