Dekorasyonda Renk Ve Işık Kullanımı

Dekorasyonda Renk Ve Işık Kullanımı. Dekorasyonda renk ve ışık kullanımı evde geçirdiğimiz zamanın psikolojik etkilerini tamamen değiştiren etkenlerden.

Dekorasyonda renk ve ışık kullanımı evde geçirdiğimiz zamanın psikolojik etkilerini tamamen değiştiren etkenlerin arasında yer alıyor. Evin dekorasyonunda kullanılan renkler ruh halimizi değiştirirken, ışık da kendimizi daha pozitif ya da negatif hissetmemize yön veriyor. Enerjinizi arttıracak bir ev ortamı yaratmak istiyorsanız dekorasyonda renk ve ışık kullanımı dikkat etmeniz gereken öğelerin en başında yer alıyor. Kendi evinize bir bakın. Size nasıl hissettiriyor? Eğer kasvetli hissettiriyorsa değiştirmeniz gereken bazı şeyler var demektir. Bunun için çok fazla masraf yapmanız da gerekmiyor. Bazen bir duvarın rengini değiştirmek bile evin dekorasyonunu tamamen değiştirebiliyor.

Dekorasyonda Renk Ve Işık Kullanımı Nasıl Olmalı?

Dekorasyonda renk ve ışık kullanımı hususunda öncelikle ışıktan başlayalım. Uzmanların da belirttiği gibi en önemlisi şu ki; evinize mutlaka güneş ışığı girsin. Güneş ışığının ruh halimiz üzerinde muazzam pozitif etkileri var. Evden çıkıp güneş ışığıyla dolu bir havaya çıktığınızı düşünün, kendinizi ne kadar iyi hissediyorsunuz değil mi? İşte evinize de yeterli miktarda güneş ışığı girmesini sağlayarak bu iyi ruh halini evinizde de sürdürebilirsiniz.

Dekorasyonda Renk Ve Işık Kullanımı

Güneş ışığı hem ruh halinize iyi gelir hem de sabahları daha kolay uyanmanızı sağlar. Güneş ışığının alınması uyku döngünüzü düzenler ve sabahları kendinizi çok daha dinç hissedersiniz. Bu yüzden perde ve güneşliklerinizi açık tutun ve evinize gelen tüm güneş ışığından maksimum fayda alın.

Dekorasyonda Renklerin Önemi

Dekorasyonda renk ve ışık kullanımı hususunun ikinci bölümü olan renklere gelelim. Renklerin ruh halimizi düzenlemede önemli etkileri var. Bu yüzden ev dekorasyonumuzda kullanacağımız renklerin seçimine özen göstermemiz gerekiyor. Renkler özelinde ilerleyelim.

  • Mavi: Mavi renk bize sükûnet ve iyileştirici enerjiler verir. Dinlendirici bir renk olan maviyi kullandığınız odalarda kendinizi daha dingin hissedersiniz. Koyu tonları kasvet yaratacağından açık mavi rengini tercih etmek daha uygun olacaktır.
  • Yeşil: Yeşil renk iç açıcıdır ve size huzur verir. Gençleşmeyi çağrıştıran yeşil rengin koyu tonlarını kullanacaksanız iyi ışık alan bölgeleri tercih etmelisiniz.

Dekorasyonda Renk Ve Işık Kullanımı

  • Beyaz: Beyaz renk kullanıldığı her odada enerji verir. Masumiyeti, saflığı, huzuru ve güveni çağrıştıran beyaz renk dinlendiricidir. Üstelik içinde bulunduğu mekânları da daha büyük gösterir. Özellikle dar alanları ferah bir görünüme kavuşturmak için idealdir.
  • Siyah: Siyah renk konsantrasyonu arttırdığı gibi kasvet duygusu da verebilir. Bu yüzden siyah rengin kullanımında dikkatli olmak gerekir. Diğer renkleri ön plana çıkarmak için siyahı arka planda kullanmak mantıklı bir seçimdir. Özellikle pastel renklerle birlikte kullanıldığında güzel bir kontrast oluşturur.