Değişik Fobiler Nelerdir?

Değişik Fobiler Nelerdir? Fobiler Bir Sorundur! Özel Fobiler Nelerdir? En Yaygın Fobiler Hangileridir, En İlginç Fobiler hangileri?

Her kişinin farklı özellikleri vardır. Sevdiğimiz şeyler, yeteneklerimiz, yapmaktan hoşlanmadıklarımız ve korktuğumuz şeyler farklılık gösterir. Bunlar bizi biz yapan özelliklerimizdir. Bu özelliklerin gündelik hayattaki yaşantımızı etkilememesi gerekir. Eğer yapmaktan, görmekten veya duymak gibi durumlarda bizi rahatsız eden şeyler var ise ve bunlar gündelik hayatımızı ciddi anlamda etkiliyorsa doğal olarak nitelendirilemez. Bu durumlara fobi ismi verilir. Çok değişik fobilerle karşılaşılabilmektedir. Bu değişik fobiler nelerdir sizler için derledik.

Fobiler Bir Sorundur

Her insanın korktuğu şeyler vardır. Hayatımızı tehdit eden bir unsurla karşılaştığımızda tabii ki korkarız. Bunlar insan olmanın getirilerindendir. Ancak korku dozunda olmalıdır. Fobi bu korkuların ileri seviyeye taşınmasından ileri gelir. Fobisi olan kişiler korktukları şeyden kaçınılmaz bir arzu ile uzak durmak isterler. Bu da yoğun bir kaygıya ve paniğe sebep olur. Tabii ki her fobi tedavi edilmesi gerektiği kadar büyük değildir. Ancak normal yaşam dengesini etkiliyorsa bir sorun olarak kabul edilmelidir. Örneğin böcek korkusu, yükseklik ve kapalı alan korkusu gibi korkular pek çok insanda görüldüğü için evrensel olarak kabul edilir.

Değişik Fobiler Nelerdir?

Özel Fobiler Nelerdir?

Değişik fobiler nelerdir denildiğinde akla sadece o kişilere özel olabilecek fobiler gelir. Bu fobiler çok çeşitli olabilir. Yaşanılan korkular da oldukça mantıksızdır, korku seviyesi de yüksek seviyededir. Kişilik özelliği olarak kabul edildiği için fobilerin tedavisi için doktora başvuranların sayısı oldukça azdır. Ancak aslında bu tarz fobilerin bir doktor yardımı ile çözülmesi gerekmektedir. Her kişinin fobisi farklı olduğu için tedavileri de farklı olmaktadır. Hiçbir fobi tedavi edilemez değildir.

En Yaygın Fobiler Hangileridir

Toplumlarda en çok rastlanan fobiler yükseklik korkusu, açık alan korkusu, kapalı yer korkusu, köpek korkusu, ateş korkusu, hayvan korkusu, insan korkusu, su korkusu, şimşek korkusu, pislik korkusu ve yılan korkusudur. Bazılar kulağa çok saçma gelse de evrensel olarak bu korkulara çok sık rastlanmaktadır.

En İlginç Fobiler

Limnofobi denilen fobi göllerden korkma fobisi olarak geçer. Bu kişiler göl kenarından bulunmaktan dahi korkarlar. Deniz olsa belki dalgaların yükselmesi gibi bir durumdan korkulabilir ama gölden korkmanın mantığı nedir diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak fobilerin illa mantıklı bir sebebi olmasına gerek yoktur. Önceden de belirttiğimiz gibi kişilere özel fobiler oldukça fazladır.

Chirofobisi olanların kendi vücutlarından korkması hayatlarını oldukça zorlaştırır. Belki de baş edilmesi en zor fobidir. Sürekli kendi bedeninizle beraber olmak zorundasınızdır ve aynı zamanda da kendinizden korkmaktasınızdır.

Peladofobi, kel insanlardan veya kelleşmekten korkma için verilen fobi ismidir. Birçok insan içinde kelleşmeden korkma içgüdüsünü taşır. Ancak bunlar endişeden ibarettir ve abartılmaz. Çoğunlukla erkeklerde görülür.

Değişik Fobiler Nelerdir?

Chaetofobi korkusu olanlar da peladofobinin tersine kıllardan ve saçlardan korkarlar.

Kleptofobisi olan insanlar hırsızlardan korkarlar. Ortada bir hırsız olmasına gerek yok. Öyle bir durumun oluşabilme olasılığı bile onları çok korkutur.

Deipnofobi oldukça değişik bir fobidir. Akşam yemeklerinde ailenizle veya arkadaşlarınızla oturduğunuzda yaptığınız keyifler oldukça keyifli olur. Ancak bazı insanlar için bu öylesine korkutucu bir şeydir ki asla o ortamlarda bulunmak istemezler.

Alliumphobia sarımsak fobisi olarak geçer.

Anglophobia da çok ilginç bir şekilde İngiltere ve İngiliz kültüründen korkanlar için çıkan bir fobidir.

Malaxophobia aşk oyunları fobisi olarak geçer. Bu insanların ilişkilerde ne kadar zorlanacaklarını az çok tahmin edebilirsiniz.

Nomatophia isim fobisidir.

Birçok insanın olmak istediği ancak bazılarının korktuğu bir fobi de Plutophia olarak geçen zengin olma fobisi.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();