D Vitamini ve Vücuttaki Mucizevi Etkisi

D Vitamini Eksikliği Neye Yol Açar? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? D Vitamini Faydaları Nelerdir, Neden Gereklidir?

Vücudumuzun mutlaka her vitamini belli miktarlarda alması gerekmektedir. Meyve sebzelerden vitaminlerin çoğunu karşılarız. Ancak bazı vitaminleri almak ve vücudun bunları sindirmesi kolay olmayabilir. En sık rastlanan ve eksikliği yaşanan vitaminlerden birisi de D vitaminidir. Genel görüş bu vitamini güneşten aldığımızdır. Ancak güneş sadece vücudumuzda D vitaminin sindirimine yardımcı olur sadece. Bu nedenle sürekli gün ışığı gören birinde bile eksikliği yaşanabilir. Peki, D vitamini faydaları ve eksikliğinde belirtileri nelerdir?

D Vitamini Faydaları Nelerdir, Neden Gereklidir?

D vitamini besinlerden alınan kalsiyum ve fosforun vücut için yararlı hale getirilerek işlenmesini sağlar. Kemiklerin sağlığı için kalsiyum ve fosfor da iki önemli mineraldir. Kemik sağlığını koruma konusunda bu vitaminin büyük bir yeri olduğunu buradan söyleyebiliriz.

Uzun süreli vitamin eksikliği yaşandığında ise vücutta kanser oluşma riski de artıyor. Depresyonların en büyük etkilerinden biri de vitamin eksikliği çekilmesidir. Bunların yanında kalp hastalıklarına yakalanmak da oldukça kolay olmaktadır.

D Vitamini Eksikliği Neye Yol Açar?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Kısa dönemli bir vitamin eksikliği yaşandığında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Ancak bir süredir devam eden D vitamini eksikliği vakalarında bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlardan ilk kendini belli eden genelde depresyon olur. Nedensiz yere kişiler kendilerini üzgün hissedebilirler. Bunun sebebi de vitamin eksikliği sebebi ile seratonin hormonu seviyesinin normalden aza inmesidir.

Kış aylarında vitamin eksikliği olan kişilerde kemik ağrıları görülür. Bunun yanında halsizlik de görülebilir. İleri seviyedeki durumlarda yetişkinlerde osteomalazi, çocuklarda da raşitizm denilen kemik hastalıkları oluşma yüzdesi artar.

D vitamini eksik olan bireylerde soğuk algınlıkları daha sık görülür. Kas dokusu zayıflar ve vücudun baş kısmı normalden fazla olarak terler.

D vitamini Eksikliği Tedavisi için Neler Yapılmalı?

Eğer vücuttaki eksikliği kritik seviyedeyse doktor tarafından kişinin ihtiyacına göre D vitamini ilaçları verilir. Bu ilaçlar ufak serumlar şeklinde olabildiği gibi iğne yapılarak da vücuda verilebilir.

Besinlerden almak istediğiniz vitamini de süt, somon, yumurta, dana ciğeri ile sağlayabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği Neye Yol Açar?

Ancak bu besinlerden aldığınız veya takviye ilaç olarak aldığınız vitamininin vücudunuzun sentezleyebilmesi için günde en azından 15 dakika vücudunuzun güneşi görmesine izin vermelisiniz. Güneş sayesinde vücudunuz aldığı D vitaminini sentezleyecektir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();