Çocuklardaki Stres İle Başa Çıkmanın Yolları

Çocuklardaki Stres İle Başa Çıkmanın Yolları, Çocuklardaki Stres Ve Endişe Nasıl Azaltılır? Çocuğunuzu Korkuları İle Yüzleştirin.

Stres ister çocuk ister büyük olsun hem duygu dünyamızda hem de vücudumuzda ciddi tahribatlara yol açabilecek olan bir etken. Yaşam kalitemizi doğrudan etkileyen ve bozan stres ile başa çıkmanın yolları ise her yaşta farklı bir şekle bürünüyor. Uzun süre strese maruz kalan bünyede fiziksel alarmlara dahi rastlamak mümkün.Konu çocuklardaki stres olunca daha bir hassas davranmak gerekiyor.

Herkes kendince yanlış giden şeylere karşı tepki niteliğinde stres yaşayabilir. Çocuk olmak ya da yetişkin olmak bunun için asla bir kıstas olmamalı. Stres sadece yetişkinlerin dünyasına ait bir his değil. En az yetişkin bir bireyin hissettiği kadar stresli hisseden çocuklar da var. Burada aslında sorun şu ki çocuklar stresli olduklarını ne yazık ki büyükler kadar rahat bir şekilde ifade edemeyebiliyorlar. Bunun sonucunda ise ortaya farklı hareketler ve tepkiler sergileyen çocuklar çıkıyor.

Cocuklardaki-Stresi-Onlemenin-Yollari

Çocuklardaki Stres Ve Endişe Nasıl Azaltılır?

Eğer önemli bir sınavdan önce çocuğunuzda karın ağrısı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, mide bulantısı gibi sorunlar sürekli olarak tekrar ediyorsa çocuğunuzun yoğun bir stres ile karşı karşıya kaldığının en büyük göstergesidir. Çocuk ve ergenlerin ev içindeki davranışlarından ziyade ev dışındaki ortamlarını gözlemlemek stresli olup olmadıklarını anlamak için gereken ipucunu vermeye yetecektir. Özellikle okulda ya da arkadaşlarının yanındaki duygu dünyaları onların çok daha gerçekçi hislerini ele verir. Bunun için okul öğretmenleri ya da yakın arkadaşlarının ebeveynleri ile mutlaka iletişim halinde olunması gerekir.

Çocuklar stres tanımını yapamadıklarında şaşkınlık, kaygı, öfke ve korku gibi duyguları ifade edebilirler. Başarısız ve beceriksiz oldukları gibi fikirlere sahip olabilirler. Ebeveynlerin bu gibi konuşmaları mutlaka dikkate alıp dinlemeleri ve bunların stresle bağlantılı olup olmadıklarını anlamaları ise büyük bir önem taşıyor.

Cocuklardaki-Stresi-Onlemenin-Yollari

Çocuklar için en büyük stres kaynağı olan güvenli bağlanma duygusunun yok olması, bebeklikten itibaren ebeveynler ve çocuk arasında kurulur. Çocuklardaki bu bağlanma duygusu ileriki dönemlerde çocukların kendi duygularını düzenlemelerinde çok büyük bir etkiye sahip olmaktadır. Eğer ebeveyn ve çocuk bağı güçlü ve sağlıklı ise çocuk sevildiğini ve kabul edildiğini hissedecek, yakınlık, şefkat ve empati gibi değerleri kavramaya başlayacaktır.

Çocuğunuzu Korkuları İle Yüzleştirin

Çocuğunuzu korktuğu her şeyden koruyarak ona güvenli bir geleceğin anahtarını sunmuş olmayacaksınız. Aksine çocuğunuzun sorumluluk bilincinden eksik bir şekilde büyümesine neden olacaksınız. Oysa çocuğunuzun korkularının üzerine gitmesini teşvik ederek hem bu korkuları yenmesinde hem de hayata çok daha sağlıklı bir birey olarak yetişmesine ön ayak olabilirsiniz. Bugün küçük korkularının üzerine gitmeyen çocuğunuz yarın ve uzak gelecekte korktuğu her şeyden kaçmaya başlayacak stres anlarında hemen pes etmeyi seçecektir. Ebeveynlerin bu konuda çok daha dikkatli olması azimli, hırslı ve stresle baş edebilen bireylerin gelişmesinde oldukça etkilidir.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();