Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi? Çocuklarda tuvalet eğitimi gelişimleri için çok önemli bir aşamadır. Nelere dikkat edilmeli,önem verilmelidir?

Çocuğunuz yaklaşık olarak 2 yaşına geldiği zaman, yani istediklerini ve istemediklerini rahatça dile getirmeye başladığı ve bağımsız bir birey olma yoluna adım atmaya başladığı dönemde tuvalet eğitimine alıştırma için de hazır hale gelmiş demektir. Çocuğunuzun dışarıya karşı en uyumsuz olduğu ve sürekli çatışma yaşadığı, halk arasında en kullanılan tabiriyle "inat" olduğu bu dönemde, çocuklarda tuvalet eğitimi oldukça fazla özen gösterilmesi, titizlikle üzerinde durulması ve büyük bir sabır gösterilmesi gerekmektedir.

Tuvalet Eğitimi İçin En Doğru Zaman

  • Çocuğum Tuvalet Eğitimine Hazır Mı?

Çocuğunuz altı bezliyken tuvaletini yaptığında bundan rahatsızlık duyuyor ve size de yansıtıyorsa,

Çocuğunuz yürümeye başladıysa,

Tam olarak konuşamasa da dertlerini ifade edebiliyorsa,

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Verdiğiniz sözlü komutları anlayabiliyor ve bunları yerine getirebiliyorsa ve gün içerisinde 2 ya da 3 saat altı kuru bir şekilde kalabiliyorsa sizin çocuğunuz da tuvalet eğitimi için hazır demektir.

Burada unutmamanız gereken en önemli husus, eğer çocuğunuz tuvalet eğitimi için yeterince hazır değilse, bu onda baskı yaratacağından, kaygısını yüksek oranda artıracak ve ileride de problem yaratabilecek bazı psikolojik hasarlara yol açabilecektir.

  • Çocuğuma Tuvalet Eğitimini Nasıl Kazandırabilirim?

 

Öncelikle tuvaletini yapmak, çocuk için bir rahatlama yöntemidir. Gündüzleri kullandığınız kaliteli çocuk bezleri sayesinde çocuk bu ıslaklığı çok hissetmez. Tuvalet eğitimine başlarken alacağınız kalitesiz ve kötü bir bez sayesinde, her altını ıslattığında haz yerine rahatsızlık hissetmeye başlayacaktır.

Özellikle büyük tuvaletini gündüzleri yapması için teşvik edin ve geceleri yerine gündüzleri yapmaya alışsın.

Bundan sonra çocuk bezi kullanmayacağını ve diğer yetişkinler gibi tuvalete gideceğini ona birkaç gün önceden söyleyin ve bu duruma özenmesini sağlamaya çalışın. İlk kez tuvaleti kullanacağı gün, böylece onun için çok önemli ve heyecan verici bir gün olacaktır.

Tuvaletinin geldiğini söylemesi için basit cümleler seçin ve tuvaleti geldiğinde haber vermesi için onu teşvik edin. Tuvaletini yaptıktan sonra da size haber verdiği için onu övün. Başarısızlık durumlarında, altına kaçırdığında ya da herhangi bir şeyi yanlış yaptığında asla onu azarlamayın ve sabırlı olun. Çocuğun böylesine kritik bir döneminde yapacağınız yanlış bir hareketin ya da azarlamanın onun psikolojisini bozacağını ve ileriki yaşamını da olumsuz şekilde etkileyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Bunların dışında ayrıca, internetten ya da çoğu mağazadan kolaylıkla bulup edinebileceğiniz alıştırma külotu da kullanabilirsiniz.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();