Çocuklarda Obezite ve Tedavisi  

Dengesiz beslenme, fiziksel rahatsızlıklar yüzünden çocuklarda obezite çok büyük bir sorun. Obeziteyle baş etmede ailelere büyük bir görev düşüyor.

Obezite, insanlığın baş ettiği en yaygın sağlık sorunlarının başında geliyor. Hareketsiz yaşam standartları, dengesiz beslenme ve fiziksel rahatsızlıklar yüzünden yüksek kilolara erişildiği düşünülse de çocuklarda obezite rahatsızlığının asıl temelini küçük yaşlarda kazanılan beslenme alışkanlıkları oluşturuyor. İşte çocuklarının kilo problemlerinden dolayı şikayetçi olan ailelere yardımcı olabilecek yazımızla karşınızdayız.

Çocuklarda Obezite nasıl önlenir?

Sık öğün, az yemek... 

Çocuklarınızın çok hareketli bir yaşama sahip olduğundan dolayı bu yöntemin başarısız olacağını düşünmemelisiniz. Öncelikli olarak çocuğunuz mutlaka sabah kahvaltısıyla güne başlamalıdır. Gerek okula gerekse oyun alanlarına gitmeden önce; süt, yumurta ve yulaf ağırlıklı bir besin ona hem gelişimi hem de sağlığı için doğru seçenek olacaktır. Öğleden sonra doğru beslenemeyeceğini düşünüyorsanız, çocuğunuza öğlen ve akşamüstü saatlerinde yiyebileceği sandviçler hazırlayabilirsiniz.

Hazır yemek siparişlerine son verin

Çocuklarınızın fast fooda olan düşkünlüğünü takip etmek hiç de zor değil. Fakat bu konu için de önlemler almak gerekiyor. Çocuklarınızın hızlı ve hazır yemekleri tüketmesini anlık kilo alımıyla da şekillendirmemek gerekir. Çünkü metabolizması yüksek olan çocuklar, hareketli oldukları yaşam biçimleriyle de kısa zaman içerisinde kilo almayabilirler. Bu tarz beslenme alışkanlığıyla kilo problemleri çocuğunuzun ergenlik döneminde baş gösterecektir. Fast food ile yoğun olarak beslenme tiroit problemlerini doğurabilir. Böylece metabolizma hızı düşücek ve yağ yakımı eskisine oranla azalacaktır. İlk seçeneğiniz fast foodu haftada bir tüketilecek şekilde düzenlemek olursa hem sağlık açısından hem de çocuğunuzu mutlu etmek açısından sorun yaşamamış olursunuz.

Çocuklarda obezite

Ayak üstü atıştırmanın zararlı olduğunu belirtmelisiniz.  

Bu madde bizler için bile zor geliyorsa önce kendimizi sonra da çocuğumuzu yemek atıştırma özelliğinden vazgeçirmemiz gerekiyor.Bu tarz durumlar çocuklarınızın dengeli beslenme alışkanlığına zarar verebileceği gibi vücut sisteminin yavaş yavaş bozulacağını gösterebilir. Birlikte yemek yemeye özen gösterildiği takdirde; sofra disiplini kazanılmasının önü açılacak ve çocuklarınız atıştırma alışkanlığından vazgeçecektir.

Tükettiği içeceklere de dikkat etmelisiniz

Çocuklarınızın yiyeceklere gösterdiği özeni, içeceklere de göstermesini sağlamalısınız. Gazlı ve soğuk içeceklerin fazlasıyla tüketilmesi çocuğunuzun gizli şeker (pre diyabet) rahatsızlığına erken yaşlarda yakalanmasına etken olabilir. Ev yapımı içecekler tüketilmesi çocuğunuzun sağlıklı kilolarda kalmasını sağlayacaktır. Ayran ve limonata gibi içecekler çocuklarınızın sağlığına olumlu yönde etki edecektir.

Erken yaşlarda diyetle tanışılmamalıdır

Tam anlamıyla uygulanacak diyet programları çocuğunuz için sıkıntılı olabilir. Bunun yerine sağlıklı yiyecekler seçilmeli, düzenli ve sık aralıklarla yapılan beslenmelerle sorunların üstünden gelinmelidir. İleri aşama olarak görülen kilo problemlerinde ise mutlaka alanında uzman olan doktorlardan yardım alınmalıdır.

Erken yaşlarda sporla tanıştırın.

Çocuklarda obezite problemini engellemek için erken yaşlardayken spora başlaması onu obezite ve kilo problemlerinden belki de hayatı boyunca uzak tutacaktır. Küçük yaşlarda Yüzme, Voleybol ve Basketbol gibi spor branşları çocuğunuzun kemik gelişimine fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Böylece çocuğunuz takım ruhuna alışabileceği gibi, düzenli beslenme ile de o yaşlarda tanışacaktır. Bu da ömrü boyunca sağlıklı bir yaşam sürmesine ve obezite riskinden mümkün olduğu kadar uzak olabileceği bir hayata zemin hazırlayacaktır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();