Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir, Hep birlikte zaman geçirin, Kardeş Kıskançlığı Belirtileri, Kardeş Kıskançlığına Çözüm.

Evinizin yeni bireyi, ilk çocuğunuzu kıskançlığa yöneltebilir. Bu durumlarda yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek için siz; anne ve babalara önemli sorumluluklar düşmektedir. Adaletli, anlayışlı ve eşit mesafeli olduğunuz sürece sorunları büyümeden çözebilirsiniz. 4 – 5 yaşlarında olan çocuğunuza yeni bir kardeş geldiyse, çocuklarda kardeş kıskançlığı yazımızı mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Seni daha çok seviyorum demek yerine, sadece sevginizi göstermeyi deneyin.

Büyük olan çocuk, kardeşinden daha fazla sevildiğini duymak istemez. Ona sevginizi hissettirin. Örneğin, onunla oynadığınız oyunlar var diyelim. Kardeşi doğduktan sonra vakit bulamıyorsanız mutlaka ona eskisi gibi zaman ayırmanın yolunu bulmalısınız. Her zaman yaptığınız etkinlikleri aksatmazsanız kardeşlerden büyük olanı, küçük olanına alışmakta zorluk çekmez.

Cocuklarda kardes kiskancligi

Hep birlikte zaman geçirin

Yeni doğmuş bebeğinizle geçirdiğiniz vakti abisinden ya da ablasından gizli olarak gerçekleştirmeyin. Büyük olan çocuğunuzun sorduğu soruların hemen hemen hepsini cevaplandırmaya özen gösterin. Hatta büyük çocuğunuza küçük iş görevleri verin. Bu basit iş görevleri ona sorumluluk duygusu kattığı gibi, büyük olduğunu da hissettirir. Böylece ait olma duygusu ile kardeşini kıskanmayı bırakabilir.

Kavga ettiklerinde hakem rolüne girmek doğru olmayabilir.

Çocuklarınız herhangi bir konu hakkında anlaşamazlarsa konuya hemen müdahele etmeden önce, aralarındaki problemleri kendilerinin çözmelerini bekleyin. Çocuklarınızı gözlemleyeceğiniz bir yer olsun. Orada olumsuz durumlarda birbirlerine olan tavırlarının nasıl olduğunu izleyin. Aşırı derecede sıkıntı çıkarmadıkları noktalarda da aralarına girmemeye özen gösterin.

Eskiye oranla davranışlarında değişim varsa dikkat edin.

Kardeşi doğduktan sonra eskisi gibi, oyun oynamıyor, gülmüyor ya da sizinle olan paylaşımlarını azaltmış durumdaysa, çocuğunuzun çok fazla üstüne gitmeden, onunla dertleşin. İçine kapanma durumu aşırılık arz ediyorsa, mutlaka alanında uzman olan doktorlardan destek almalısınız.

Kardeş Kıskançlığı Belirtileri

Çocuklarda kardeş kıskançlığı bazı belirtilerle kendini gösterebilir. Bu konudaki hislerini ifade etmeyen çocuklarda baş ağrısı, migren, okula gitmeme isteği, kötü rüyalar, öfke patlamaları, keyifsizlik, ağlama krizleri, yemek ve uyku düzeninde değişimler, yaşından küçük davranışlarda bulunma, altını ıslatma, parmak emme, içe kapanma, okulda başarısızlık, dikkat eksikliği ve sosyal ilişkilerinde zorlanma gibi belirtiler gözlemlenebilir. Bu belirtilerle başa çıkılmakta zorlanıldığı durumlarda bir uzmandan destek almak faydalı olacaktır.

Kardeş Kıskançlığına Çözüm

Kardeş kıskançlığının temel sebebi iletişim çatışmasıdır. Burada ailenin yaptığı en büyük hata çocuklara roller vermektir. Büyük, küçük ifadeleri küçük kardeşin kollanması anlamına gelerek büyük çocuğu rahatsız edebilir. İki kardeş arasında kesinlikle kışkırtma ve ayrıştırıcı tutumlar olmamalıdır. Bu tutumlar kardeşlerin, ailenin ilgisi için rekabet içine girmesine sebep olur. Rekabetin kazananı olan kardeş, diğer kardeşin öfkesin, üzerine çeker.

Kardeşlik ve kan bağı da olsa her insan birbirinden farklıdır, farklı meziyetleri vardır. Bu nedenle bir kardeşten beklenen başarının aynısını diğerinden beklemek sağlıksız koşullar doğuracaktır. Kardeşlerden biri matematikte, diğeri müzikte başarılı olabilir. Ailelerin bu iki başarıyı birbiriyle kıyaslamaması ve her çocuğu kendisinin iyi olduğu alana yönlendirmesi gerekir.

Kardeş kavgası olağan bir durumdur. Anne babanın burada – aşırı durumlar olmadığı sürece – hakem rolüne girmemesi gerekir. Kardeş kavgası kendi haline bırakılırsa daha hızlı çözülecektir. Anne babaların araya girmesi bir kardeşin haksız duruma düşmesine neden olabilir. Haksız duruma düşen kardeş hem anne babasına hem de kardeşine öfke duyacaktır.

Ayrıcalıklı konumlar da kardeşlerin birbirine öfke duymasına neden olabilir. Hastalık ya da sınav stresi gibi durumlarda aile çocuğuna istemeden ayrıcalıklı bir şekilde davranabilir. Bu durum diğer kardeşte ihmal edilme duygusu yaratacaktır.

No more pages to load

No more pages to load