Çocuklarda İshal

Çocuklarda İshal ! Çocuklarda sıklıkla karşılaşılan ishalin başlıca nedenleri nelerdir? Her Sulu Dışkılama İshal Olarak Adlandırılabilir Mi?

Eski zamanlarda özellikle çocuklarda ishal çok önemli bir rahatsızlık olarak tarihin sayfalarındaki yerini almış durumda. İshal diyerek geçmemek lazım çünkü 80’li yıllarda her yıl 5 milyonu aşkın çocuk ishal sebebiyle hayata gözlerini yumuyordu. Özellikle az gelişmiş toplumlarda sıkça görülen bu rahatsızlığın ana nedeni kötü beslenme ve yaşam şartları olarak düşünülebilir. Her sulu dışkılamanın ishal olmadığını da belirtmek isteriz. Uzmanlara göre 24 saat içerisinde üçten fazla sulu dışkılama mevcut ise o halde bu ishal olarak adlandırılabilir.

İshale bağlı ölümlerin de sıkça yaşanması insanın aklına sulu dışkılama sonucu nasıl ölümün gerçekleştiği sorusunu getiriyor. İshal, vücuttaki su ve mineral kaybına neden olduğu için eğer bu kayıplar hızlı bir şekilde takviye edilmezse böyle bir durumda ishalden kaynaklanan ölümlerin yaşanması oldukça olası bir hal alıyor.

Çocuklarda İshal ve İshalin Önem Arz Ettiği Durumlar

Herkes hayatının belirli bir döneminde yediği, içtiği şeylerden ötürü ya da üşütme ile birlikte ishale maruz kalabilir. Fakat çocuğunuzda ishalin yanı sıra kusma, ateş ve karın ağrısı da gözlemlediyseniz çocuğunuzu vakit kaybetmeden bir çocuk hastalıkları uzmanına götürmelisiniz.

Çocuklarda İshal

Doktorunuzun Onaylamadığı İlaçları Çocuğunuza Vermeyin

Çocuklarımız için tabii ki hepimiz her şeyin en iyisini isteriz ve söz konusu olan bir hastalıksa elbette hemen geçmesi için elimizden geleni yaparız fakat özellikle ishal gibi normal görünen fakat ciddi olabilecek sonuçlar doğuracak hastalıklarda doktor tavsiyesi olmaksızın antibiyotik ya da başka bir ilaç vermek asla doğru olmayacaktır. İshal ile birlikte seyreden kusma durumlarında vücuttaki su kaybı maksimum düzeyde olacağından bir hafta civarında sürecek olan ishallerde su takviyesinin mutlaka çocuğa yapılması gerekmektedir.

Her Sulu Dışkılama İshal Olarak Adlandırılabilir Mi?

Öncelikle dışkılamaya ishal denilebilmesi için, dışkılama sayısında mevcut olan bir artış olmasına ve artan dışkılama ile dışkılamanın içeriğinin değişmesi gerekmektedir. Kalın bağırsak hastalığı ile seyreden ishallerde dışkı sümüksü görünümde, kanlı ve iltihaplı olur. Bu rahatsızlığın adına ise dizanteri denir.

İshale Eşlik Eden Bulgular Nelerdir?

Sulu dışkılamanın yanı sıra, bulantı, kusma, yüksek ateş gibi belirtilerin yanında özellikle çocuklarda halsizlik ve iştahsızlık gibi bulgulara rastlanabilir. Bebeklerde ise bu durum emmede azalma, sürekli uyuma ve hareketlerde azalma gibi belirtiler eşliğinde gözlemlenmektedir.

Çocuklarda İshal İçin Evde İlk Müdahale

İshalde en önemli olan nokta vücutta hızlıca kaybedilen sıvı ve tuz miktarıdır. Bu kaybın miktarına göre az ise ağız yoluyla, eğer çok daha şiddetli ise damar yolu ile alınacak serumlarla bu su kaybın yerine konması gerekir. Evde rahatça hazırlayabileceğiniz 5 su bardağı kaynatılmış ve soğutulmuş suya 2 çorba kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat koyarak karışımını mümkün olduğunca sık bir şekilde çocuğunuza içirdiğiniz takdirde vücutta eksilen mineralleri ve suyu vücuda tekrar geri kazandırmış olursunuz.

 

No more pages to load

No more pages to load