Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı

Çocuklarda geniz eti ameliyatı zararlı mı? Çocuğunuzun geniz eti ameliyatına ihtiyacı var mı? Tüm sorularınızın cevapları yazımızın devamında.

Minicik çocuğunuzun gece horladığını düşünebiliyor musunuz? Bir de bunun üstüne gece belki de onu uyandırabilecek öksürük nöbetleri geldiğinde çocuğunuzun bir geniz eti problemi olduğunu düşünebilirsiniz. Gene de çocuklarda geniz eti ameliyatı düşünülmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Geniz eti nedir?

Geniz eti, burnun çıkış deliğinde bulunup vücut için faydası olmayan lenf dokulardır. Bu lenf doku dediğimiz oluşumlar yeni doğan bebeklerde küçüktür. Fakat çocuğun yaşı ilerledikçe geçirdiği hastalıklara göre büyümeye başlar. Bu hastalıklar enfeksiyonlar, orta kulak iltihapları gibi hastalıklardır. Genelde 4-5 yaşlarında itibaren küçülmeye başlarlar. Geniz etinin büyümesi çocuklarda nefes alma sorunları yaratır. Gece yatarken burnundan nefes alamayan çocuklar ağızdan nefes aldıkları için boğazlarına yerleşecek mikrop ve bakterilerden korunmasız olurlar. Bu da çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarır. Çünkü burundan nefes almak burunun içindeki kıllar nedeniyle bir çok kir ve mikrobu süzecektir. Ayrıca gene burun tıkanıklığı ve burnun içindeki iltihabın tam temizlenememesi de geniz eti dediğimiz lenf dokularının büyümesine neden olacaktır. Çocuklardaki sinüzit problemi de burun tıkanıklığına yol açacağından geniz eti büyümesine etkendir.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı

Kronik geniz eti iltihapları veya büyümeleri ortodontik bozukluklara, yüz gelişiminde bozukluklara ve konuşma bozukluğuna yol açabilir. Geniz eti büyümesi üst solunum yolunu daraltacak boyuta ulaştığında horlama ve apne dediğimiz uykuda nefessiz kalma gibi ciddi sorunları başlatır.

Peki bunun tedavisi nedir?

Çocuğunuzda sürekli tekrarlanan üst solunum yolu enfeksiyonları ya da orta kulak iltihabı gibi hastalıklara rastlıyorsanız, eğer uykuda horlama gibi durumlar varsa önce doktorunuza danışarak mutlaka bir kulak-burun-boğaz konsültasyonu yaptırmalısınız. Doktorunuz gerekli testleri istedikten sonra size durumun boyutlarını anlatacaktır.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı gerektiren durumlar:

  • Üst solunum yolunun geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak tıkanması
  • Kötü huylu tümör şüphesi
  • Çene yapısını bozan geniz eti büyümeleri
  • Sık tekrar eden geniz eti enfeksiyonları
  • Geniz eti iltihaplanmasına bağlı olarak sık orta kulak iltihabı geçirilmesi.
  • Düzelmeyen sinüzit
  • Düzelmeyen orta kulak iltihabı
  • Kronik geniz eti iltihabı
  • Ağız kokusu

Eğer yukardaki tanılar doktorunuz tarafından kondu ise ve gene eğer çocuğunuz ilaç tedavisine cevap vermiyor ise mutlaka doktorunuzun tavsiyesi ile çocuğunuza geniz eti ameliyatı yaptırmalısınız.

Minizik bir bedenin ameliyata girmesi herkesin içini kötü edecektir. Ama şunu lütfen unutmayın. Çocuğunuzun doğru gelişmesi için buu yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load