Çocuğunuzun Boyu Kısa Kalmasın: Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler

Çocukların boy gelişimi, çocuk yetiştirirken üzerine çokça düşünülen ve kaygı duyulan konulardan biri.  “Bu ay ne kadar uzadı?”, “Yaşıyla boyu orantılı mı?”, “Bir sorun var mı?” gibi endişelerin çokça yaşandığı konu için rehber niteliğinde bir içerik hazırladık. “Çocukların boyunun uzamasında hangi etkenler belirleyici oluyor?” ve “Boy uzatma formülleri nelerdir?” gibi soruların cevaplarına yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Boy, yaş ve vücut gelişimi ile doğru orantılı olarak ilerleyen bir sürece sahiptir. Çocuk gelişiminde ise önemli bir belirleyici olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle anne ve babaların bu konu üzerinde titizlikle durmalarında fayda var. Her ne kadar boy uzamasında genetik faktörlerin rolü büyük olsa da çocuğun gelişimini ve büyümesini takip etmek açısından önemli bir fiziksel göstergedir. Çocuğun boyunun düzenli ve orantılı bir biçimde artması demek, gelişiminin normal olduğu anlamına gelir.

Boy uzaması için neler yapılmalı?

Boyun uzaması konusunda birden fazla etken bulunur. Genetik özelliklere ve çocuğun yapısına bağlı olarak değişen boy konusu, çocuğun beslenme şekline göre de değişiklik gösterir. Boy uzatmak için tüketilen besinler çocuğun gelişiminde oldukça önemli yer tutar. Genetik faktörler, hormonlar ve beslenme olarak üç etkeni bulunan boy konusunu sizler için araştırdık.

  • Genetik faktörler

Daha anne karnındayken oluşan genetik faktörler, boy konusunda oldukça etkilidir. Her çocuğun boyu ve diğer fiziksel özellikleri, anne ve babasından ayrı ayrı geçen iki genden de etkilenir. Bu nedenle her çocuğun boy uzunluğu farklıdır ve hep farklı olacaktır. Ayrıca boy uzamasına katkı sağlayan her uygulama da farklı sonuçlar doğuracaktır.

  • Hormonlar

Çocuklarda, büyüme hormonunun yanı sıra tiroid hormonu da boy konusunda etkili olan faktörlerden biri. Bu nedenle büyüme ve tiroid hormonunun yeterli ve düzenli çalışması çocuğun gelişimi açısından oldukça önemli. Ayrıca çocuğun boyunun düzenli uzaması için kaliteli ve yeterli uyku da çokça önemlidir.

Boy uzaması ile ilgili gelişimsel bozukluk yalnızca kısalığı kapsamaz. Aşırı boy uzaması da gelişimsel bozukluklardan biridir. Bu nedenle ebeveynlerin bu konuda hassas olması ve çocuğu erken yaşlardan itibaren gözlemlemesi gerekir. Eğer sorun olduğu düşünülürse hemen bir uzmana başvurmak, ileride karşılaşılabilecek olası problemlere karşı erken müdahale imkanı sunar.

  • Beslenme

Genetik ve hormonal faktörlerden sonra büyümeyi etkileyen en önemli faktör beslenmedir. Çünkü boy kısalığının en önemli bulgusu yetersiz beslenmedir. Doğru ve yeterli beslenme bütün yaşlarda büyümeyi etkiler. Yeterli protein, mineral ve vitamin alımının, çocuğun hem boyunda hem de gelişiminde olumlu etkileri vardır. Özellikle büyüme hormonuna etki eden kalsiyum ve D vitamini içeren besinler, çinko kaynakları ve doğru egzersizler boy uzamasında oldukça yararlı olur.

Boy uzatan besinlere geçmeden önce çocuğunuz için seçeceğiniz doğru egzersiz konusuna kısaca değinmek istiyoruz. Gelişme çağındaki bir çocuğun yedikleri kadar hareketleri de büyümesinde etken. Doğru egzersiz, çocuğun boyunun uzamasına yardımcı olur. İp atlamak, yüzmek, pilates yapmak, voleybol ve basketbol oynamak çocuğun gelişiminde etkili olacak egzersizlerden bazıları. Şimdi gelelim boy uzatan besinler konusuna…

Boy uzatan vitaminler nelerdir?

Gelişme çağında olan, özellikle 1 - 9 yaş arası çocukların günlük olarak alması gereken vitamin ve mineraller bulunur. Bunlardan ilki ve en önemlilerden biri D vitaminidir.

D vitamini, vücuda alınan tüm vitamin ve minerallerin emilerek vücuda karışmasını sağlar. Bu nedenle kemik ve kıkırdak gelişiminde oldukça önemlidir. D vitaminini almanın en iyi ve sağlıklı yolu ise güneş ışınlarıdır. Uzman görüşüne göre güneş ışınlarının dik geldiği saatler hariç, günde bir defa güneş ışığına çıkarılan çocuklarda kemik gelişimi ve boy uzaması hızlanır.

Boy uzatan meyveler nelerdir?

Boy uzamasına yardımcı olan diğer besin kaynağı meyvelerdir. Kemiklerin büyümesi, gelişmesi ve kasların güçlenmesi için vitaminlerin yüksek olduğu kayısı, turunçgiller, kavun, greyfurt, mango, karpuz, incir gibi meyvelerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Bunların yanı sıra lif açısından zengin olan kuru incir, içerisinde barındırdığı yüksek protein ile boy uzamasında etkilidir.

Boy uzatan sebzeler nelerdir?

Sebzeler, meyveler gibi vitamin ve lif konusunda oldukça zengin besinlerdir. Havuç, kabak, brokoli, ıspanak, patates ve lahana gibi besinler içerdiği folik asit ve A vitamini sayesinde boy uzamasında etkili olur.

Ayrıca soya, bütün sebzeler içinde en fazla protein içeren besindir. Bu da kemiklerin gelişiminde ve kas kütlesinin artmasında oldukça yarar sağlar. Uzmanlara göre çocuklara, boyunun uzaması ve kemik gelişiminin sağlanması için günde 50 gr. kadar soya yedirmek yeterlidir.

Boy uzatan mineraller nelerdir?

Kalsiyum

Her vücut için gerekli olan kalsiyum, çocuklar için de oldukça faydalı bir mineraldir. Kalsiyum zenginliği açısından incelendiğinde karşımıza çıkan en kuvvetli  besin grubu ise süt ve süt ürünleridir. Bu nedenle süt, peynir ve yoğurt tüketimi çocuk gelişimi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Yoğun protein içeren süt ve süt ürünleri aynı zamanda probiyotik etkisi gösterir. Süt ve süt ürünleri çocuğunuzun boyunun uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sisteminin çalışmasında ve düzenlemesinde de etkili rol oynar.

Kalsiyum açısından çokça zengin olan diğer besinlerden diğer ikisi ise nane ve pekmezdir. Tam bir A vitamini deposu olan nane ile kalsiyum ve fosfor ikilisini çokça barındıran pekmez, çocuk gelişimi açısından önemli iki besindir. İçerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde büyümeye yardımcı olurlar.

Protein

Çocuk gelişimi denilince değinilmesi gereken en önemli konulardan biri de protein... Protein; çinko, demir, fosfor, potasyum, magnezyum gibi minerallerin yanı sıra B1, B3, B6, B12, ve A vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Bu nedenle protein içeren besinler, çocukların bedensel gelişiminde etkili olduğu kadar zihinsel gelişiminde de etkili olur. Gelin protein bombası olan besinler neler, tek tek bakalım.

  • Yumurta

Yumurta, protein içeren besinler arasında en kalitelisidir. Bununla birlikte içerdiği A, B, D, E vitaminleri ve demir ile gelişim çağındaki çocukların beslenmesinde yer alması gereken en temel besinlerden biri oluyor.

  • Tereyağı

Tereyağı, büyümeyi ve gelişmeyi destekleyici protein deposu besinlerden biridir. İçerisinde proteinin yanı sıra A, E ve K vitaminleri ve mineraller bulunur ve çocuk gelişiminde oldukça yararlı bir besindir.

  • Tavuk, kırmızı et, balık

Tavuk, hayvansal gıdalar arasında en zengin protein kaynaklarından biridir. Bununla beraber protein içeren kırmızı et aynı zamanda demir açısından da oldukça zengindir. Balık ise selenyum ve fosfor zengini olan ve çocuk gelişimine yararlı diğer hayvansal gıdalardan biridir. Uzmanlara göre çocuklar için günde 100 gr. et ya da balık tüketmek hem bedensel hem de zihinsel gelişimleri açısından oldukça önemli.

  • Yulaf

Yulaf, içerisinde bolca protein maddesi bulunduran besinlerden biridir. Kasların gelişip güçlenmesinde önemli rol oynar ve boy uzamasına olan destekleyici yapısıyla da dikkat çeker. Uzmanlara göre çocuklar için günde 60 gr. tüketilmesi yeterlidir.

Bunların yanı sıra protein içeren diğer besinler:

  • Hindi eti,
  • Kuru fasulye, nohut, mercimek, fasulye, barbunya, börülce, bakla ve kuru baklagiller,
  • Ceviz, fındık, fıstık, badem gibi yağlı tohumlardır.No more pages to load

No more pages to load