Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu! Anne babaların çocuklarla ilgili en zorlandığı zaman olan 2 yaş dönemiyle ilgili merak ettikleriniz yazımızın devamında.

İki yaş dönemi, çocuk gelişiminde önemli evrelerden biridir. Bu döneme 2 Yaş Sendromu veya Negativizm Dönemi de denir. Bu dönemle birlikte çocuklarınızın tepkilerinde ve davranışlarındaki değişimler sizi hazırlıksız yakalamış olabilir.
18 aydan 36 aya kadar sürebilen bu dönem, bebeklikten çocukluğa geçiş dönemidir. Bu dönemde çocuklarınızın davranışlarında farklılıklar görmeye başlayabilirsiniz. Onlara nasıl davranmanız ve onlarla nasıl konuşmanız gerektiği hakkında kafanızda yeni soru işaretleri belirebilir.

Sürekli her dediğinize itiraz eden, her şeyi yardım almadan yapmaya çalışan, bir anda öfke krizine giren, hiçbir şey istemeyen, uzun uzun ağlayan ve ikna edilemeyen, istediği olsun diye kendini yerden yere atan, en ılımlı uyarılara bile sert tepkiler veren çocuğunuz karşısında soğukkanlı kalamayabilirsiniz.
Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

 

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

Çocukların bu çağı öfke, gerilim, bunalım ve sürekli davranış değişimleriyle dolu bir dönemdir. Duyguları askıda ve kararsızdır. Farklı kutuplar arasında gidip gelir, uç noktaları bir arada yaşar. Örneğin aşırı faaliyetten ani bir tembelliğe, atılganlıktan utangaçlığa, güçlü bir sahip olma duygusundan aldırmazlığa geçebilir. Aynı zamanda bu dönemde çocuklar katı, inatçı ve huysuzdur. İstediğinin anında gerçekleşmesini ister. Tutturmaya eğilimli olabilirler. Küçük bir kral gibi buyruk vermekten hoşlanırlar. Ödün vermesi, çevresindekilerle veya koşullarla uzlaşması zordur. Bu nedenle arkadaşlarıyla bir şeyi paylaşmakta güçlük çekerler. Her şeyin gönüllerine göre olmasını isterler. Aksi takdirde öfke nöbetleri geçirebilirler fakat bu nöbetler fazla uzun da sürmez.

Ben-merkezci dönem

Bu evrede çocuğunuz ben-merkezci dönemdedir. Kendisini başkalarının yerine koyamaz. Olumsuz davranışlarının sizi nasıl etkilediğinin farkına varamaz. Sizin ve çevresindekilerinin duygularıyla ilgilenmez. Bu nedenle çevresi ile ilişkileri yetersizdir. Ayrıca kendi zihninden geçenlerle, başkasının zihninden geçenlerin farklı olabileceğini ayırt edemez. Çocuğunuz kendisini dünyanın merkezi olarak algıladığı için çevresindeki bütün varlıklarla ilgili düşünceleri de kendisiyle ilişkilendirilmiştir.


Hareket becerileri artar

 

Çocuğunuz iki yaşına girdiği zaman hareket becerileri de hızla artar. Hareket becerileri arttıkça da etrafını daha fazla karıştırmaya başlar. Bu dönemde dikkat süresi kısadır. Elindeki nesnelerle uzun süre ilgilenmez. Oyuncakları fazla dikkatini çekmez. Evdeki eşyalar daha fazla ilgisini çeker. Mutfak araç gereçleri oldukça ilgilendiği nesneler arasındadır. Ayrıca çocuğunuz bu dönemde oldukça meraklıdır. Nesneleri ellemek onlara dokunmak ister. İki buçuk yaşında tanıdık bir şeyi bırakıp başka bir şeyi almakta çok ağırkanlıdır. Çok tutucudur, her yeniliğe itiraz eder. İstekleri engellendiği zaman hayal kırıklığına uğrar.

Çocuklarınızın bebeklikten itibaren sizinle girdiği ilişkilerden öğrendiği bilgiler ve davranışlar sonucunda oluşturduğu bir "Ötekiler" ve "Ben" kimliği vardır. Bu dönemde çocuğunuz yavaş yavaş bağımsızlaşıp kendi kimliğini oluşturmaya başlar. Aynı zamanda dış dünya konusundaki farkındalığı hızla artar, fakat hala ben merkezci bir tutum içerisinde olduğu için çevresine ayak uydurmak yerine, kendi kişiliğini keşfetmeye çalışır. Bu da birey olarak varlığının bilincine varmasının ilk adımlarını atmasını sağlar.

Bu dönemin en önemli noktalarından biri çocuğun bağımlı olmaktansa, bağımsızlığının ve yaptıklarının etkisini test etmesidir. Bu süreç çocuğunuz için çok çetin geçen bir dönemdir. Hayatına birçok yeni şey girmiştir. Artık yürümesi mükemmelleşmeye yakındır. Bunun sonucunda istediği yere ve şeye ulaşmaya başlamıştır. İki-iki buçuk yaşındaki çocuk denemelerini geliştirir. Bir sorunla karşılaştığı zaman bilgilerine dayanarak çözüm arar. Mesela, boyunun yetişmediği bir masadaki oyuncağı alabilmek için bir sandalyenin üstüne çıkabilir. Masanın yüksekliği ile kendi boyunun uzunluğunu kıyaslar, aradaki farkı kapatmak için sandalye bulur.

2 Yaş Sendromu Döneminde Anne-babanın tutumu önemli bir rol oynar

Bazı çocuklar iki yaş sendromunu daha kısa sürede ve daha az şiddetli geçirirken, bazı çocuklarda uzun süreli ve çok şiddetli olabilir. Sizin bu davranışlar karşısında dikkatli olmanız gerekir. Tutarlı ve sabırlı olmanız, çocuğunuzun bu dönemi daha rahat geçirmesine yardımcı olacaktır. Korkutmak, cezalandırmak, zıtlaşmak bu davranışların artmasına veya yerleşmesine yol açabilir. Bu dönemdeki tutumlarınız çocuğunuzun gelecekteki karakterinin yapı taşlarını oluşturur. Sizler onların anne-babaları olarak onların inatlaştığı konularda onlar gibi davranıp, onlarla sürekli inatlaşırsanız çocuğunuz ileriki yaşlarında da inatçı bir karaktere sahip olabilir. Unutmayın ki, büyümek; ona katlanmaktan daha zordur ve bu dönem geçicidir.

Peki nasıl davranmalı? Anne-babalara öneriler;

Sonsuz sabır ve güler yüz göstermeniz, çocuklarınızın sakinleşmesi için en faydalı yollardan biridir.

Çocuğunuzu katı bir düzene zorlamamanız yararlı olur.

Onunla gereksiz çekişmelere girmeden ilgisini başka yöne çekmeye çalışın.

Çocuğunuza günlük bir rutin hazırlayın. Hangi aktiviteden sonra neyin geleceğini öğrendiğinde geçiş yapması çok daha kolay olacaktır.

Çocuğunuzun öfkesini dindirebilmek ve kendinizi rahatlatmak için onun her istediğini yapmaktan kaçının.

Çocuğunuz öfke krizine girdiğinde onun yanından ayrılabilir ve sakinleşmesi için ona zaman tanıyabilirsiniz. Sandığınızın aksine onu sakinleştirmeye çalışmak onu daha da hırçınlaştırabilir.

Çocuğunuzu sürekli "Bunu elleme!", "Yapma!", "Bununla oynama!" gibi uyarmaktansa, güvenli olarak oynayabileceği ve yaşına uygun oyuncakların bulunduğu bir ortam yaratırsanız her iki taraf için de daha huzurlu bir ortam olacaktır.

Koyduğunuz her kuralın ve sınırın açıklamasını ona yapın, aksi takdirde anlamadığı bir şeye ayak uydurmaya çalışmasını bekleyemezsiniz.

Ona karar verme hakkını tattırın. Bazı küçük tartışmaları onun kazanmasına izin verin. Bu onun olaylar üzerinde kontrol sahibi olduğu hissini yaşamasını sağlayacaktır.

Ona seçme şansı tanıyın. Örneğin makarna ve fasulye gibi iki seçenek sunun. Onun bir tanesini seçmesini isteyin. Böylece çocuğunuz kendi istediği şeyi seçip onu yemiş olmanın rahatlığı içerisine girecektir.

Son olarak; siz ebeveynler, çocuğunuzun bu olumsuz tutum ve hırçınlıklarının geçici bir durum olduğunu bilmeli ve sabırlı davranmalısınız.

 

 

No more pages to load

No more pages to load