Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır, Cinselliği Çocuklara Öğretmenin Faydası, Çocuklara Cinsellik Anlatılırken Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Belirli bir yaşa gelen her çocuk artık kendini ve çevresindekileri tanıma dönemine girmiş demektir. Özellikle kız ve erkek çocukları arasında başlayan bu farklılığı merak konusu ileriki dönemlerde gelen sorular ile çocuğunuz kadar sizlerin de kafasını karıştırabilir. Çocukların sordukları soruları geçiştirerek yerine onlara sağlıklı cevaplar vermek çocuğun temel güven duygusunun güçlenmesine yardım eder.Çocuklarla cinsellik hakkında konuşmak ebeveynlerin belki de en çok zorlandığı konuların başında gelmektedir.

Bu konuda konuşurken dikkatli, dürüst ve net olmak oldukça önemli. Özellikle annelere düşen bu görevde anneler birbirlerinden fikir alışverişi yapmaya çalışırken çok önemli bir noktayı atlıyorlar; bilgi. Elbette doğal davranmak, olduğunuz gibi olmak önemli ama bazı konularda uzmanların öngördüğü şekilde adım atmak çocuğunuzun gelecekteki ruh ve beden sağlığı için çok daha hayati bir öneme sahip.

Çocuklara Cinsellik Anlatılırken Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Cocuklara-Cinsellik-Nasil-Anlatilir

Eğitimin doğru zamanda doğru şekilde verilmesi çocuk için zaten karmaşık olan bu durumun çok daha kolay ve anlaşılır hale gelmesine olanak tanır. En doğru zaman çocuğun çevreyi gözlemlemeye başladığı ve “ben nereden geldim?” sorusunu sorduğu zamandır. Eğer siz çocuğunuza net ve anlaşılır cevaplar vermezseniz çocuğunuz mutlaka başka kaynaklara yönelecektir. Çocuğunuz sadece soru sorarak değil aynı zamanda cinsel organına dokunmaya başlayarak aradığı soruların cevaplarını bulmak isteyecektir. Böyle bir durumda kesinlikle abartılı tepkilerden kaçınmalısınız.

Cinselliği Çocuklara Öğretmenin Faydası

Her şeyden önce sizden net ve dürüst cevaplar duyan çocuk sizden alacağı cevapların güvenilirliğine kendini alıştırır. Ardından sorusundan eğer tatmin olmuşsa kendi kafasında bunu gördükleri ile yerlerine oturtma ihtiyacı hisseder. Eğer çocuğunuza sağlıklı bir bilgi vermez, aşırı tepki gösterir ya da ona cinsel organı için pis bir şey imajını çizerseniz çocuğunuz ilerleyen dönemlerde cinsel hayatında birçok sorun yaşayabilir.

Cocuklara-Cinsellik-Nasil-Anlatilir

Çocuklara Cinselliği Anlatmak

  • Çocuklarınıza vücudun her yerini öğretirken mutlaka genital kısımlarına verilen isimleri de öğretin. Bu bilgiyi çocuğunuza ne kadar erken verirseniz o kadar sağlıklı ve başarılı bir sonuç elde edersiniz. Çocuğunuza banyo yaptırırken ya da altını değiştirirken vücudunun kısımlarını isimlendirin. “bu senin burnun, bu senin vajinan, bu senin penisin” gibi. Erkek çocuklarının cinsel organına “pipi” denilirken kız çocuğu için yumuşatılmış bir ifade olmaması bunu anlatmanın zorluğunu da beraberinde getirir.
  • Terimleri kullanarak hem çocuğun hem de kendinizin gerginliğini ortadan kaldırmanız mümkün olacaktır.
  • Uygunsuz bir davranış ile karşılaştığınız takdirde sakin fakat kararlı bir şekilde çocuğunuzu uyarmalısınız. Eğer 2 yaşındaki çocuğunuz kamusal alanlarda kendine dokunmaya başladıysa ve bunu alışkanlık haline getirdiyse bunu burada yapmamalısın cümlesini sıkça kullanmalısınız.
  • Çocuğunuza iyi dokunuş ve kötü dokunuş arasındaki farkı öğretin. Özel bölgelere anne-baba ve doktorlar hariç kimsenin dokunamayacağını öğretin.
  • Mastürbasyon yapan çocuğunuza sert tepki göstermeyin bu tamamen doğal bir süreçtir. Çocuğunuzun yaşıtları ile cinsel oyunlar oynaması sizi korkutmasın. Ona kızmayın.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();