Çocuklar Yurtdışında Eğitim Almalı Mıdır?

Çocuklar Yurtdışında Eğitim Almalı Mıdır? Yurtdışında Eğitim Almanın Çocuklara Yararları, Yurtdışı Eğitimi Avantajları.

Son zamanlarda oldukça popüler olan yurtdışında eğitim, eğlenceden çok ihtiyaç haline dönüşmeye başladı. Gerek işverenlerin dil becerisinin gelişmiş olduğu kişileri tercih etmesi, gerek yurtdışında yaşama düşüncelerinin artık daha da sıklaşması ebeveynleri de bu konuda uyararak çocuklarına küçük yaşlarda dil eğitimi almaya başlatmıştır. Bu anlamda bazı ebeveynler, çocuklarının yurtdışına gitmesine sıcak yaklaşırken, bazı ebeveynlerin çocuklarının bunu başaramayacağını düşünüyor.

Aslında bilinmesi gereken bir durum var ki çocuklar sanılandan daha çabuk adapte olabilme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle yurt dışında dahi yetişkinlerden daha kolay adapte süreci yaşar ve atlatır. Son zamanlarda sıklıkla uygulama çalışmalarına başlanan anaokullarını yurtdışında okutma programları, beklenenden daha fazla tepki gördü. Ebeveynler çocuklarının iyi bir eğitim alabilmesi için her yolu denemeye çalışıyor. Bu sayede de çocuklar olduğundan hızlı şekilde yabancı dil öğrenimini başarıyor.

Yurtdışında Eğitim Almanın Çocuklara Yararları

Çocuklar Yurtdışında Eğitim Almalı Mıdır?

  • Kültürel anlamda gelişir ve görsel hafızalarının çok iyi olması nedeniyle de kalıcı hafızalarında çok fazla görüntü saklayabilirler.
  • Bir yetişkinden çok daha hızlı ve zorlanmadan ikinci bir dil öğrenebilirler.
  • Yalnızlık psikolojisinden öte, arkadaşları ile olduğu ortamlarda mutlu vakitler geçirebilirler.
  • Bazı anaokulu programlarında anne ile beraber götürülebilen çocukların eğitimlerinin daha verimli olduğu da ispatlanmış sonuçlar arasında yer alır.

Çocukların yurtdışında eğitim almasının olumsuz yönleri açıklanacak olursa;

  • Türkiye’ye döndüklerinde adaptasyon sorunu yaşayabilirler.
  • Her çocuk için geçerli olmamakla birlikte kültür şoku yaşayabilirler.
  • Düşünülenden daha pahalı bir eğitim maliyeti çıkarılabilir.
  • İleriki dönemlerde çocukların eğitimlerinin zorlaşması ya da çeşitli sebeplerden ötürü eğitim süresinin uzaması gerçekleşebilir.

Yurtdışında Eğitim

Yukarıda bahsedilen örnekler olumlu ve olumsuz olarak daha da fazla olmak üzere çoğaltılabilir. Genel olarak yorumlanacak olursa, yurtdışında eğitim görmek her çocuk için doğru olabilecek yegâne yatırımlardan biridir. Çocukların gelecekleri için, yurtdışında eğitim görmeleri faydalı olacaktır.

Yabancı Dil Eğitimi

Üniversite zamanlarında ise öğrencilerin muhakkak erasmus yaparak yeni bir ülkeye gidip eğitim alması yararına olacaktır. Yurtdışında eğitimler çok çeşitli olmakla birlikte en eğlenceli olanı kuşkusuz erasmus olacaktır. Erasmus dışında Work and Travel da yurtdışında eğitim görmek için mantıklı yollardan biridir. Burada ki amaç, yurtdışında çalışarak para kazanmaktır. Aynı zamanda bir dil okuluna da bu şekilde gidilebilir.

Lise öğreniminde ise yurtdışına gitmek çok kolay değildir. Fakat yine de bazı yabancı okulların Türkiye ile işbirliği olması sonucunda öğrenci değişim programlarını uyguladığını da görebilmekteyiz.

 

En yaygın olan yurtdışı eğitim programı Erasmus’tur. Öğrenciler, üniversite yıllarında gerekli aşamaları geçtiği takdirde burslu bir şekilde yurtdışında eğitim görebilirler. Ayrıca, yurtdışında kalma süreleri de ortaklaşa bir şekilde belirlenebilir.

Öğrencilerin yurtdışında eğitim almaları genel olarak oldukça olumlu sonuçlanan bir eylem olacaktır. Maliyeti yüklü olsa dahi, geleceklerinin bir nebze iyileştirilmesi için yapılan bir girişim kabul edilecek ve daha iyi şartları kendi için sağlamış olacaktır.

Yurtdışında en az bir süre eğitim görmüş kişilerin, kişisel hayatlarında da daha başarılı ve daha kültürlü oldukları saptanmıştır. Gelecekleri için yapılan yatırımlar bir yana, kişiler kendilerini tanımaları için de yurtdışında eğitim fırsatı yakalamalıdır. Bunların dışında da her yıl belirli periyotlarla yurtdışı eğitim fuarları düzenlenmekte olup çok güzel indirimlerle öğrencilere yurtdışı kapılarını açma fırsatı veriyor. Pek çok dil kursu da yine anlaşmalı olduğu yabancı ülkelerdeki kurumları sayesinde sorun çıkarmadan öğrencileri yurtdışına gönderebiliyor. Önemli olan doğru araştırmalar sonucunda doğru ülke ve doğru dil için karar vermektir.