Çocuklar İyi Olsun Diye " Hayata Renk Ver "

Çocuklar İyi Olsun Diye " Hayata Renk Ver ". Hayata Renk Ver Derneği Kanser Tedavisi Gören Çocukların Hayatına Renk Veriyor !

Hayata Renk Ver Derneği, 2013 yılı Mart ayında  kanserli ve uzun süreli tedavi gerektiren hastalıkları olan çocuklar için psiko-sosyal destek sağlamak ve toplumda farkındalık yaratmak için kurulan bir dernektir.  Hadev, psiko-sosyal destek sağlamak amacıyla projeler üretip hayata geçirmektedir. Dernek kurul üyelerinin ve gönüllülerin her biri farklı meslek gruplarından ve farklı statülere sahip kişiler olup, tedavi gören çocuklar için gönüllü olarak çalışmaktadırlar.

Hayata Renk Ver

Hayata Renk Ver Derneği Kanser Tedavisi Gören Çocukların Hayatına Renk Veriyor 

Toplumumuz kanser ve bazı uzun süreli hastalıklar konusunda farkında olmadan bilinçsiz ve ön yargılı davranışlarda bulunabiliyor. Hem toplumsal bilinçlenmeyi sağlamak hem de çocuklara sosyal açıdan destek olmak amacıyla,  Derneğin kurucu  başkanı Melek Okur İleri liderliğinde kurulmuş olan  ve her geçen gün gönüllü lider ve üye sayısını artıran dernek çalışmalarına büyük bir heyecan ve özveri ile gerçekleştiriyor. Dernek üyeleri arasında öğretmen, psikolog, mimar , sosyolog, ressam, çocuk psikiyatristi,  yoga eğitmeni, ebru sanatçısı  ve üniversite öğrencileri bulunmaktadır.

Hayata Renk Ver

Zaten çok zorlu tıbbi süreçlerle mücadele eden hasta çocuklar, bir de duygusal zorluklar nedeniyle  ciddi psikolojik travmalara sürüklenebiliyorlar. Dr. Tarık Tuncay’ın Kanser hastalığı ve sosyal hizmet konusunda yaptığı araştırma sonuçları ile psiko-sosyal desteğin hastalar üzerinde olumlu etkisi olduğu “Hayata Renk Ver derneğinin yaptığı çalışmaları oldukça anlamlı ve değerli  hale getirmiştir.

Hayata Renk Ver Derneği Gönüllü Üyelerini Tanıyabilirsiniz.

http://www.hayatarenkver.org/ekibimiz.html

Hayata Renk Ver Derneğinin Halen Devam Eden Projeleri

  • Sosdes Projesi
  • Renkli umutlar Projesi
  • Koridor kütüphane
  • şlerimi boyar mısın? Projesi
  • Gülümseten örgüler Projesi 

SOSDES Projesi  hastanede yatarak kronik hastalık tedavisi gören çocuklar için Psiko - Sosyal Destek Programıdır. Hayata Renk Ver Derneği tarafından gönüllü olarak görevlendirilmiş yeterli alt yapıya sahip ,hastanedeki tüm işleyişten sorumlu ekip liderleri ile ayın belirli haftalarında düzenli olarak ( haftada 1 kez 1 saat olmak üzere) yapılan çalışmalardır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yatan Hasta Kliniği’nde yatarak tedavi gören 0-18 yaş arası çocuklar, gençler ve ebeveynleri ile Uzmanlar tarafından hazırlanan ritim, okuma, oyun, sanat çalışmaları gibi uygulamalar yapılmaktadır.

Hayata Renk Ver

 

Derneğin hayata geçirdiği bir diğer proje olan “Renkli Umutlar Projesi” hasta çocuklardan, hiç istemeyerek, gün boyunca taktıkları medikal maskelerin yükünü biraz olsun almak için geliştirildi. Renkli maske fikri ise Nil Saatçi tarafından ortaya atıldı. Benzer nedenlerle dünyanın birçok yerinde kullanılmakta olan renkli maskelerin üretimi için Hayata Renk Ver Derneği harekete geçti. Bu proje ile hastalığı çağrıştıran beyaz ya da yeşil renklerde üretilen medikal çocuk maskeleri,  bir aksesuar gibi algılanacak şekilde rengârenk, cıvıl cıvıl desenlerde üretilecek ve üretilen maskeler onkoloji servislerine ücretsiz olarak dağıtılacak. Projenin en önemli ayağı ise; toplumda hastanelerde çok uzun süre geçiren çocuklar hakkında farkındalık yaratmak, 7’den 70’e bilinç seviyesini arttırmak.

Hayata Renk Ver

 

Dernek bu proje kapsamında, her yaştan insana “Siz olsaydınız nasıl bir maske takmak isterdiniz?” diye soruyor ve hasta çocuklar için maske tasarlamalarını istiyor. Bu soruyla karşılaşan insanlar, maske takmak zorunda olan çocuklarla empati kuruyor ve onlar için tasarım yapıyorlar. Bu da ciddi bir farkındalık yaratıyor. Bugüne kadar, projeyi sosyal medyadan öğrenen pek çok kişiden 300’e yakın tasarım toplandı. Etkileyici olan kısım, ünlü sanatçılar da dâhil olmak üzere, Türkiye’nin dörtbir yanından öğrenci ve öğretmenler bu projeye gönüllü olarak iştirak etti ve derneğe tasarımlarını gönderdiler. Toplanan tasarımlar, yakın bir tarihte bir kurul tarafından değerlendirilecek ve en çok beğenilen tasarımlar, medikal maske üzerine basılıyor olacak.

Dernek hakkında detaylı bilgi derneğin resmi sitesi olan www.hayatarenkver.org‘da :) Aynı siteden, derneğin devam eden diğer projelerini görebilir ya da derneğe üye olabilirsiniz.

“Amacımızı yüreğinde bulan siz gönüllülerimizle her geçen gün daha da büyüyoruz. Biliyoruz ki, hayata renk verebilmek için hepimizin yapabileceği bir şeyler vardır” Çocuklar Gülsün Diye Hayata Renk Ver..

 

Güner Ö. Sarıiz

Güner Özdoğru

1984 yılında Adana'da doğan Güner Özdoğru Çukurova Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği programını tamamladıktan sonra 2006 yılında MEB’e öğretmen olarak atanmıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik kamplarında Kamp Liderliği ve Program Sorumlusu olarak gönüllü çalışmalar yapmaktadır. Çağdaş Drama Derneğinde Yaratıcı/Eğitici Drama Liderliği programını bitiren Özdoğru, yaratıcılık, oyun, ritim, dans ve hareket konulu ulusal ve uluslararası pek çok atölye ve eğitim programına katılmaya devam etmektedir. 4-12 yaş aralığındaki çocuklarla akıl oyunları, hafıza teknikleri, satranç, çocuk yogası, zeka oyunları çalışmaları yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde ikinci lisans eğitimini tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi Aile Danışmanlığı eğitimini almıştır. Hayata Renk Ver Derneği gönüllü üyesi olarak hastanelerde uzun süreli tedavi gören çocuklara destek çalışmalarına devam etmektedir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();