Çocuklar İçin En Güzel Masal Kitapları

Çocuklar İçin En Güzel Masal Kitapları ! Ezop Masalları, La Fontaine Masalları ve daha fazlası için yazımıza göz atmayı unutmayın!

Çocukların zeka gelişimini, empati duygusunu ve daha birçok önemli yeteneğinin gelişmesi için onlara okuyacağımız kitaplar ve özellikle de masal kitapları bu noktada oldukça önemli bir yere sahiptir.

Masal Kitapları çocuğun hem ebeveyniyle birlikte kaliteli bir vakit geçirerek uykuya kolay dalmasını sağlar, hem de ileriki süreçlerde okuma alışkanlığı kazanmasına önemli derecede etki eder. Bu sebeple onlara okuyacağımız çocuk masalları arasından yapacağımız seçimler büyük önem arz etmektedir. Çünkü doğru seçilen bu masal kitapları hem çocuğun hayal dünyasını genişletir hem de davranışlarını olumlu bir yönde geliştirir.

Örnek vermek gerekirse, kurt ile kuzu hikayesini dinleyen ya da okuyan bir çocuk, yabancılara kapıyı açmanın tehlikeli bazı sonuçlar doğurabileceğini öğrenmiş olur. Tam da bu sebeple, çocuklar için en güzel masal kitapları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için biz de bir derleme yaptık.

Masal Kitapları Önerilerimiz

  • Ezop Masalları

Ezop masalları, tahminen milattan önce 6. Yüzyılda yaşayan eski Yunan masal anlatıcısı Ezop'un anlatıldığına inanılan hayvanlar, bitkiler ve cansız varlıklar hakkındaki masallar, yani fabl'lardır. Ezop masallarından en çok bilinen fabllar ise Ağustos Böceği ile Karınca, Karga ile Tilki, Kurt ile Kuzu ve Kurt ile Köpek'tir.

Çocuklar İçin En Güzel Masal Kitapları

  • La Fontaine Masalları

La Fontaine masallarında sık sık aslan, tilki, eşek, kurt ve horoz hayvanlarını kullanır. Bu hayvanların yanı sıra aynı zamanda köylüleri ve diğer insanları da masallarında kullanmaktadır. Genellikle klasikleşmiş doğu masallarını nüktedan ve canlı bir şekilde yeniden yazmıştır. La Fontain masallarında genellikle kötü karakterin üzerinde durulur ve iyinin bu şekilde anlaşılması sağlanır. Dolayısıyla iyi ile kötüyü ayırt etmeyi öğrenmesi açısından, çocuklar için oldukça faydalı masallardır.

Çocuklar İçin En Güzel Masal Kitapları

  • Dede Korkut Masalları

Oğuz Türklerinin tarihte bilinen en eski yazılı eserlerinden olan Dede Korkut masalları oldukça epik, destansı ve heyecan verici hikâyelerdir. Bir adet ön söz ve 12 tane birbirinden güzel destansı hikâyeden oluşan Dede Korkut masalları yıllardan beri kulaktan kulağa yayıla yayıla hiç bozulmadan günümüze gelmiş, aynı zamanda kendi kültürümüzü de yansıtan oldukça faydalı eserlerdir. Bu hikâyelerde geçen eski Türk gelenekleri sayesinde çocuğunuzun kültürümüzü tanımasına yardımcı olabilirsiniz.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();