Çocuğun Eğitiminde Anne Babanın Rolü

Çocuğun Eğitiminde Anne Babanın Rolü Çok Önemlidir. Çocuk gelişiminde anne ve babaların ne gibi rolleri üstlenmeleri gereklidir?

Çocuk büyütmek sorumluluk isteyen ciddi bir iştir ve bu konuda herkesin farklı görüşleri var. Bu aşamada çocuğun eğitiminde anne babanın rolü çok önemlidir. Kimi kendi ailesinden nasıl gördüyse aynen bunu uygulamaya devam ederken, kimi de ailesinin kendisine uyguladığı ama kendisinin hoşlanmadığı yöntemlerden uzak durmaya bakıyor. Ancak hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, önemli olan uyguladığınız çocuk eğitimindeki yöntemlerin 21. yüzyıl çocuğuna uygun olmasıdır. Çocuk eğitiminde 4 tip anne-baba olduğu söylenebilir. Bu yöntemleri inceleyerek hangi grupta yer aldığınızı ve bunların iyi ve kötü yanlarını görebilirsiniz.

Çocuğun Eğitiminde Anne Babanın Rolü

Karakterlerine göre anne babalar

Özgürlükçü Anne - Babalar

Bu tarz yaklaşım, özellikle de savaşın gaddarlığına bir tepki gibiydi ve 40 yıl önce oldukça popülerdi. Özgürlükçü anne-babalar çocuk eğitiminde çocuklarına sevgiyle yaklaşsalar da, genellikle konulması gereken sınırları, kuralları koyamazlar.

Çocuğun Eğitiminde Anne Babanın Rolü

Çocuklarının uygun olmayan davranışlarını çoğu zaman görmezden gelirler. Bu şekilde yetiştirilen çocukların genelde yaratıcı oldukları gözlemlenir. Ancak ortama uymakta zorlanır, dürtülerini denetlemede ve sorumluluk kabul etmede isteksiz davranırlar. Açık ve net sınırlar olmaksızın çocuğun aklı karışır, kendini güvensiz hissedebilir ve yanlış kararlar alır.

Otoriter Anne - Babalar

Çocuğun eğitiminde anne babanın rolleri arasında Otoriter ebeveynler de vardır. Onlar itaate değer verirler. Onlara göre hayatın nasıl yaşanacağı kurallarla kontrol edilir, her şey önceden şekillendirilir. Çocuk, kendini nasıl yöneteceğini öğrendiğinden değil ama cezadan korktuğu için itaat etmeyi öğrenir. Bu tarz, çocuk eiğitimdeki yöntemler olarak günümüz toplum yapısına aykırıdır. Çünkü artık yeniliklere ve seçme hakkına değer verilmektedir.

Çocuğun Eğitiminde Anne Babanın Rolü

Bedensel cezalar, çocukta problemlerin şiddetle çözümlenmesi gerektiğine dair bir kanı uyandırdığından, günümüz anlayışıyla bağdaşmaz. Sürekli emir almayı kabullenir şekilde yetiştirilen çocuk, istediği herkese kolayca öykünür ve etkinliklerde asla inisiyatifi eline almaz.

Pasif Anne - Babalar

Bu tip anne-babaların beklentisi azdır ve buna bağlı olarak verdikleri tepki de minimum olacaktır. Çocuğun eğitiminde anne babalar çocukla ters düşmemek için kural koymazlar. Çocuğun kendi başına büyümesine izin verdiklerini düşünürler. Buna karşılık çocuk, anne-babasının ilgisiz olduğuna inanır. Bu tür ailelerin çocukları genellikle sosyalleşme yeteneklerini geliştiremediklerinden, ya çekingen, ya sinir bozucu veya egoist olurlar ve çoğu zaman da kendi güvenden yoksun kalırlar.

İlgili ve Demokratik Anne-Babalar

Bu gruba giren ebeveynler, çocuklarına kayıtsız şartsız bir sevgi sunarlar. Ancak bunu yaparken uyması gereken birtakım kurallar belirlemeyi de ihmal etmezler. Çocuğun sorumluluk alması eğitimin öncelikleri arasındadır. Bu nedenle de çocuğa seçim yapması sağlanan pek çok fırsat sunulur ve yaptığı seçimlerin sonuçlarını yaşarken de ihtiyacı olan rehberlik verilir. Bu yöntem, günümüzün hızlı yaşantısı için en uygun yöntemdir. Bunun nedeni, artık seçeneklerin sınırsız olması ve bir şeyi yapmak için doğru olan birden fazla yöntemin olmasıdır. Bu şekilde eğitilen çocuk, sorumluluk duygusu geliştirir, daha akıllıca seçimler yapar, değişikliklere ayak uydurur ve kendine güveni oluşur.

 

No more pages to load

No more pages to load