Cinsel Sorunlar Nasıl Başlar ?

Cinsel Sorunlar Nasıl Başlar? Cinsellikte Yetersizlik Duygusu, Cinsel Sorunlar Ve Nedenleri, Cinsellikle İlgili Tüm Detaylar Kadin.com'da.

Günümüzde bilgiye erişim olanaklarının daha fazla olmasına karşın,insanların çoğu hala anatomiden(özellikle kadın cinsel organlarının anatomisinden) ilk adeti görme,ilk cinsel ilişki, cinsel sorunlar ,doğurganlık gibi cinsellikle ilgili birçok konuda yeterince bilgi sahibi değildir. Çoğu kişi arkadaşlarından ya da magazin dergilerinden her zaman doğru olmayan bilgi kırıntılarını topluyor.Özellikle kadınlar kendi anatomilerini tanımadan büyüyebiliyorlar.

İffetliliğe yüklenen anlam kadının kendi vucudunu incelemesini engelleyebilir ve kadın doktordan bilgi yada yardım istemede son derece zorlanabilir. Cinselliğin günah ve suçla ilişkilendirilmesi mantıklı düşünmeyi engelleyecek kadar derin kökler salmış olabilir, bu da çeşitli cinsel zorluklara yol açabilir.

Cinsel Sorunlar Ve  Nedenleri

Konuyla ilgili bir başka sorunda, giderek daha açık fikirli yaklaşımlar benimsenmesine karşın,hala kadının ve erkeğin  şu ya da bu biçimde basmakalıp cinsel rollere uymasının beklenmesidir. Erkeklerin her zaman seks yapmaya hazır, yaşamın bütün yönlerini denetim altında tutan güçlü kişiler olduğu varsayılır.Duyarlı ve duygusal olmaları, içlerinden geçen gizli duyguları kolayca dile getirebilmeleri beklenmiyor. Kadınlara da şu ya da bu şekilde CİNSEL ORGANLARININ VE CİNSELLİĞİN KİRLİ VE İYİ KIZLARIN CİNSEL İLİŞKİ PEŞİNDE KOŞMAYACAKLARI VE CİNSELLİKTEN HOŞLANMAYACAKLARI MESAJI İLETİLİYOR.

Erkekler tarafından yanlış anlaşılabileceği korkusundan kurtulsa bile,çoğu kadın cinsellik konusunda kendini ifade etmekte zorlanabiliyor.Erkek çocuk ve yetişkin erkeklerin seks düşünmeleri ve yapmaları kabul edilse de, GENÇ KIZLAR VE YETİŞKİN KADINLARDA CİNSEL FANTAZİLER VE SEKS BİRER TABU OLMAYA DEVAM EDİYOR.
Sonuç olarak; flört ederken bu çelişik roller ve beklentiler ilişkiye bir başka çeşni katabilir ama uzun süreli bir ilişkide cinsel doyumun önünde engel oluşturması çok mümkün olarak karşımıza çıkıyor.Yanlış bilgilerle donanmış çiftler, ilerki hayatlarında negatif duygularla iyi birer partner olmayı beceremiyorlar. Başlangıçta sorun yalnızca fiziksel olsa da,cinsel sorunların hemen hepsinde, kişilerin başarısızlık korkusu sorunu ağırlaştırır.

Cinsellikte Yetersizlik Duygusu

Başarma baskısı mantıksızca artınca, başarısızlık korkusu egemen olur,kişi cinsel birleşme sırasında gevşeyemez ve elbette korktuğu başına gelir.Böylece çift ciddi cinsel sorunlar yaşadıklarına inanırlar ve kısırdöngü iyice yerleşir.Kişinin özgüvenini yitirmesi ve yetersizlik duygusu ile kilitlenmesi son derece kolaydır ve her cinsel başarısızlıkta bu pekişecektir.Anlayışlı bir eş yardımcı olabilir ama genellikle eş de bu arada kendi yetersizlik duyguları ile uğraşmaktadır.Dolayısıyla, Cinsel terapide özellikle eşlerin bu negatif duygularını ifade etmelerine olanak vermek gerekir. Kendilerini sürekli geriye çeken bu kısır döngüden çıkarmalarını ve başarma baskısı olmaksızın birbirlerinin fiziksel yakınlığından hoşlanmayı öğrenlerini sağlamak amaçlanır.Cinsel terapi seansları ile genellikle duyulara odaklanma egzersizlerinden yararlanarak, çiftlerin yavaş yavaş gevşemelerine yardımcı olunur.
SEVGİYLE KALIN…
DR .SİBEL MALKOÇ –CİNSEL TERAPİST- 02423244442

 

Sibel Malkoç

Sibel Malkoç

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanıyım. Branşımla ilgili özel ilgi alanlarım; lazer teknolojileri kullanarak genital estetik uygulamalar ve cinsel işlev bozuklukları tedavisidir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();