Cilt Mantarı

Cilt Mantarı Çeşitleri Nelerdir? Cilt Mantarı Neden Görülür, Tedavisi Nasıldır? Cilt mantarı ve merak ettiğiniz tüm detaylar yazımızın devamında.

Cilt mantarı her yaştan ve her cinsiyetten kişinin başına gelebilecek bir cilt hastalığıdır. Günümüzde pek çok kişinin başına gelmektedir. Bazı cilt mantarı çeşitleri o kadar küçük olur ki aylar boyunca fark edilmeyebilir. Ancak bu rahatsızlık hem sağlık açısından zararlıdır hem de estetik anlamda kötü bir görüntüye sebep olur. Bu nedenle fark edildiği anda bir uzmana görülerek tedavi yoluna gidilmesi son derece önemlidir. Cilt mantarını teşhis edebilmek için bazı belli başlı semptomlar vardır. Bunlardan ilki kaşıntı problemidir. Cilt mantarı sebepli kaşıntı o kadar yoğun bir boyuta gelir ki kişinin günlük hayatını ve iş hayatını zorlaştırır. Kaşıntılarla birlikte ortaya çıkan deri kızarıklıkları da rahatsız edici bir görüntü yaratır. Cilt mantarının yol açtığı diğer bir semptom da deride meydana gelen lekelenmelerdir. Deride sonradan beliren lekeler dört günden fazla kalırsa bu cilt mantarına işarettir. Bu lekeler tedavi edilmezse zaman içinde sertleşebilir.

Cilt Mantarı Çeşitleri Nelerdir?

Cilt mantarının 3 ayrı çeşidi vardır. Bu cilt mantarı çeşitlerinin isimleri Keriyon cilt mantarı, Anüler cilt mantarı ve Tinea Versicolor cilt mantarıdır. Keriyon cilt mantarında vücutta mantar görülen bölgelerde su toplaması meydana gelir. Anüler cilt mantar çeşidi her yaştan insanda görülebilen en yaygın mantar türüdür ve tedavisi oldukça basittir. Tinea Versicolor mantarı ise genellikle iş nedeniyle sürekli terli kalan insanlarda ortaya çıkar ve mantarın oluşma noktaları da genellikle terli alanlardır.

Cilt Mantarı Neden Görülür, Tedavisi Nasıldır?

Cilt mantarının öncelikli oluşum nedeni terlemedir. Terleyen vücut nefes alamadığı için bu noktada bakteri oluşumu olur ve cilt mantarları oluşur. Terleme sebepli oluşan cilt mantarının önüne geçmek için sıklıkla duş almak gerekir. Terleme sebepli cilt mantarı yaz aylarında oldukça yoğun olarak görülür. Mantarın en sık ortaya çıkış nedenlerinden bir diğeri de ayağa küçük gelen ayakkabıların giyilmesidir. Bu da ayaktaki bakteri üremesini hızlandırır ve mantar oluşumuna neden olur.

Cilt Mantarı

Her türden mantar daha çok bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan kişilerde görülmektedir. Güneş ışığı da cilt mantarına sebebiyet verebilir. Özellikle yazın güneş altında çalışan kişilerde cilt mantar vakaları sıklıkla görülür.

Cilt mantarları günümüzde geçmiş dönemlere göre çok daha kolay bir şekilde tedavi edilmektedir. Tıptaki gelişmeler artık cilt mantarını ciddi bir rahatsızlık olmaktan çıkarmaktadır. Cilt mantarı türlerine göre çok sayıda farklı ilaç bulunmaktadır. Doktorlar cilt mantarının türünü tespit ettikten sonra ilaç tedavisine başlayarak mantar problemini kısa süre içinde ortadan kaldırır. Böylelikle ciddi bir rahatsızlık olmaktan çıkar. Piyasada çok sayıda ilacın bulunması kişilerin en az yan etkiyi yaşayacakları ilacı tercih edebilmelerine de olanak tanır. Rahatsızlığın fazla ilerlemeden hızlıca tedavi edilmesi için belirtilerin fark edildiği anda bir uzmana başvurulması gerekir.