Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır? Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir? Cilt Kanserine Karşı Nasıl Önlem Almalı?

Günümüzde ne yazık ki pek çok kişi kanser hastalığına yakalanıyor. Yanlış beslenme alışkanlıkları, aşırı stres ve sigara kullanımının kanseri tetiklediği araştırmalarca kanıtlanıyor. Cilt kanseri de en yaygın kanser türlerinden biri. Hatta dünyada her yıl 3 milyondan fazla kişiye kanser teşhisi konulduğu biliniyor. Güneşin zararlı ışınları ve solaryum cilt kanserinin vakalarını arttırıyor. Ten renginiz esmer olsa bile cilt kanserine yakalanma riskiniz bulunuyor. Cilt kanseride dâhil olmak üzere neredeyse tüm kanser türlerinde erken teşhis hayat kurtarıyor. Bu nedenle bu kanser nasıl anlaşılır sorusu pek çok kişinin zihnini meşgul ediyor. Bazı temel belirtileri takip ederek cilt kanseri nasıl anlaşılır sorusuna yanıt vermek mümkün.

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanseri nasıl anlaşılır sorusuna yanıt vermek için bazı cilt kanseri belirtilerini bilmek gerekiyor. Cilt kanserinin kendi içinde belirli türleri var. Bu türlerin her biri farklı belirtilerle kendini belli edebileceği gibi her birinde de ortak noktalar bulunuyor. Vücudumuzda bulunan benler cilt kanserine karşı dikkatli olunması gereken noktalar arasında bulunuyor. Vücudun güneşe maruz kalan bölgelerinde sonradan ortaya çıkan benlerin iyi bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. Bu benlerin büyümesi, pullu bir yapı alması, kızarması ve kanaması cilt kanserinin belirtileri arasında yer alıyor. Yetişkinlerin özellikle vücutlarında sonradan çıkan benlere karşı dikkatli olmaları gerekiyor. Benlerin boyutlarının büyümesi, asimetrik olmaları ve renk değişiklikleri göstermesi durumunda bir doktora göstermek erken teşhis açısından son derece önemli.

Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Cilt kanserinin bütün türlerinde benleri takip ederek teşhis koymak mümkün değil. Bazı türler klasik belirtileri göstermiyor. Vücuttaki yaraların ve çiziklerin 2-3 ay içinde iyileşmemesi, cilt lekelerinin sınırlarının dışına taşması, lekelerin etrafında kızarıklık veya şişmelerin olması ve bu noktalardaki kaşıntılar, hassasiyetler ve acılar da bazı cilt kanseri türlerinin belirtileri arasında yer alıyor. Bu gibi noktaları bilmek cilt kanserinin nasıl anlaşıldığı sorusuna yanıt vermek açısından önemli bir konumda bulunuyor.

Cilt Kanserine Karşı Nasıl Önlem Almalı?

Cilt kanseri nasıl anlaşılır sorusuna vücuttaki bazı değişiklikleri gözlemleyerek yanıt bulmak mümkün. Bu belirtileri gözlemleyerek doktora gitmek de erken teşhis açısından hayati önem taşıyor. Ancak cilt kanserinde erken teşhisten daha önemli bir konu varsa o da bu rahatsızlığa yakalanmadan önce önlem almak. Bunun için öncelikle güneşle olan ilişkinize bazı kısıtlamalar getirmek gerekiyor. Özellikle saat 11-3 arasında güneşin en dik açıyla dünyaya geldiği saatlerde güneşe çıkmamak gerekiyor. Saat kaç olursa olsun güneşe çıkıldığında mutlaka güneş kremi kullanmak gerekiyor. Bu güneş kremleri sahip oldukları UV ışınlarına karşı koruyucu etki ile güneşin zararlı etkilerinden korunmanıza sağlıyor. Bununla birlikte solaryum gibi yapay bronzlaşma araçlarını da minimum ölçüde kullanmak ya da hiç kullanmamak gerekiyor. Vücut sağlığının güzellikten çok daha önemli olduğunu akıllarda tutmakta önemli derecede fayda bulunuyor.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();